VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologická expozice se změnila skoro k nepoznání

Turnov – Téměř k nepoznání je stálá archeologická expozice v Muzeu Českého ráje v Turnově, věnovaná počátkům osídlení v Českém ráji a v Pojizeří.

13.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Zdeněk Holeček

Z původní výstavy zůstala pouze třetina historických předmětů, dvě třetiny mají premiéru. Nové exponáty pocházejí z výzkumů prováděných v posledních 15 letech. ČTK to řekl archeolog muzea Jan Prostředník.

„Novou stálou výstavu tvoří i starší exponáty například z Jislovy jeskyně, ze skalního hradiště Čertova ruka nebo z Aehrenthalovy cihelny v Turnově. Převažují v ní ale vykopávky ze záchranných výzkumů, které souvisely s velkými stavbami v Turnově a v okolí. Dělali jsme je od roku 1995,“ dodal Prostředník.

V Maškových zahradách v Turnově objevili archeologové pravděpodobně nejstarší zemědělské sídliště v Čechách. Potvrdila jim to radiokarbonová expertíza. Sídliště pochází z doby přibližně před 7500 lety a ve stálé expozici ho připomínají kromě nálezů i nákresy. Návštěvníkům poskytují představu o tom, kolik staveb a jakých se na sídlišti nacházelo.

Další záchranné výzkumy se na Turnovsku soustředily na pozemky pro výstavbu silnic, továren nebo velkoprodejen. Na nedalekém Jablonecku našli geologové Blanka a Vladimír Šreinovi a Petr Šída zhruba 7000 let staré těžební jámy na metamorfovanou břidlici a dílnu na sekyry z ní.

„Břidlice“ pro sekyry se v mladší době kamenné těžila na Jablonecku asi v 15 kilometrů dlouhém pruhu. „Břidlicové“ sekyry byly tehdy velmi žádaným zbožím. Obyvatelé Pojizeří s nimi obchodovali s pravěkými lidmi na území dnešního Německa, Slovenska nebo Rakouska.

„Tyto sekyry se svými vlastnostmi téměř vyrovnaly pozdějším železným sekyrám a daly se jimi rychle porážet vzrostlé stromy. Pravěcí lidé vyráběli sekyry rovněž z valounů v řečišti Jizery a Kamenice. Dílny na ně stály mimo jiné v Ohrazenicích, Příšovicích i v Nudvojovicích,“ upozornil Prostředník.
Archeologové vykopali nejen polotovary z „břidlicových“ sekyr, ale také brusy a brousky na jejich naostření. Pravěcí lidé vybudovali v Pojizeří jakousi „průmyslovou zónu“ s mnoha manufakturami na sekyry.

Při dnešním slavnostním otevření nové stálé expozice se křtila kniha Jana Prostředníka a Petra Šídy Nejstarší dějiny Českého ráje a horního Pojizeří. Poslední podobnou publikací byla kniha Jana Filipa „Dějinné počátky Českého ráje“ z roku 1947. „Nová kniha se 130 stranami mohla vzniknout díky podpoře Grantové agentury České republiky,“ shrnul Prostředník.

(čtk)

13.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Kolonádě se i věštilo.
8

Na Kolonádě se v sobotu věštilo

Závody dračích lodí v Dolcích u Trutnova 2017.
22

Nejrychlejší dračí loď je z Červeného Kostelce

Za dvacet let zestárli hasiči o sedmdesát roků

Vlčice /FOTO, VIDEO/ - Krátce po sametové revoluci slavili v malé obci u Trutnova 50 let od založení sboru dobrovolných hasičů. Včera už to bylo 140. Jak je to možné?

Fotbalisté Chvalče nejslušnějším týmem sezony

Trutnovsko - Naposledy v sezoně 2016/2017 zasedaly komise Okresního fotbalového svazu Trutnov, aby potrestaly hříšníky uplynulého kola a vyřešily další potřebné záležitosti.

Vzdali hold obětím prusko-rakouské řežby 1866

Trutnov – Už je to 151 let. Nežijí žádní pamětníci, ve městě nenajdete ani jejich potomky. Přesto se na krvavou bitvu mezi Rakušany a Prusy z června roku 1866 vzpomínalo i dnes.

Originálních produktů je v Českém ráji skoro šedesát

Turnov - Počet nositelů značky originální regionální produkt Český ráj se blíží k šedesátce. Letos přibyli další držitelé certifikátu kvality.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies