VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologická expozice se změnila skoro k nepoznání

Turnov – Téměř k nepoznání je stálá archeologická expozice v Muzeu Českého ráje v Turnově, věnovaná počátkům osídlení v Českém ráji a v Pojizeří.

13.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Zdeněk Holeček

Z původní výstavy zůstala pouze třetina historických předmětů, dvě třetiny mají premiéru. Nové exponáty pocházejí z výzkumů prováděných v posledních 15 letech. ČTK to řekl archeolog muzea Jan Prostředník.

„Novou stálou výstavu tvoří i starší exponáty například z Jislovy jeskyně, ze skalního hradiště Čertova ruka nebo z Aehrenthalovy cihelny v Turnově. Převažují v ní ale vykopávky ze záchranných výzkumů, které souvisely s velkými stavbami v Turnově a v okolí. Dělali jsme je od roku 1995,“ dodal Prostředník.

V Maškových zahradách v Turnově objevili archeologové pravděpodobně nejstarší zemědělské sídliště v Čechách. Potvrdila jim to radiokarbonová expertíza. Sídliště pochází z doby přibližně před 7500 lety a ve stálé expozici ho připomínají kromě nálezů i nákresy. Návštěvníkům poskytují představu o tom, kolik staveb a jakých se na sídlišti nacházelo.

Další záchranné výzkumy se na Turnovsku soustředily na pozemky pro výstavbu silnic, továren nebo velkoprodejen. Na nedalekém Jablonecku našli geologové Blanka a Vladimír Šreinovi a Petr Šída zhruba 7000 let staré těžební jámy na metamorfovanou břidlici a dílnu na sekyry z ní.

„Břidlice“ pro sekyry se v mladší době kamenné těžila na Jablonecku asi v 15 kilometrů dlouhém pruhu. „Břidlicové“ sekyry byly tehdy velmi žádaným zbožím. Obyvatelé Pojizeří s nimi obchodovali s pravěkými lidmi na území dnešního Německa, Slovenska nebo Rakouska.

„Tyto sekyry se svými vlastnostmi téměř vyrovnaly pozdějším železným sekyrám a daly se jimi rychle porážet vzrostlé stromy. Pravěcí lidé vyráběli sekyry rovněž z valounů v řečišti Jizery a Kamenice. Dílny na ně stály mimo jiné v Ohrazenicích, Příšovicích i v Nudvojovicích,“ upozornil Prostředník.
Archeologové vykopali nejen polotovary z „břidlicových“ sekyr, ale také brusy a brousky na jejich naostření. Pravěcí lidé vybudovali v Pojizeří jakousi „průmyslovou zónu“ s mnoha manufakturami na sekyry.

Při dnešním slavnostním otevření nové stálé expozice se křtila kniha Jana Prostředníka a Petra Šídy Nejstarší dějiny Českého ráje a horního Pojizeří. Poslední podobnou publikací byla kniha Jana Filipa „Dějinné počátky Českého ráje“ z roku 1947. „Nová kniha se 130 stranami mohla vzniknout díky podpoře Grantové agentury České republiky,“ shrnul Prostředník.

(čtk)

13.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DUEL S RYCHNOVEM si ve Vrchlabí podmanil teprve osmnáctiletý Milan Tomčík (vpravo), jenž soupeři nastřílel tři branky.

Vrchlabí vítalo krajský přebor. Zářil Tomčík

Kostelem na Kuksu zněla trubka a varhany.
7

Kostelem na Kuksu zněla trubka a varhany

Na Sejfy vede opravená cesta

Mladé Buky - Stará spojovací cesta z Mladých Buků do osady Dolní Sejfy se dočkala obnovy. Vede mezi lukami a poli a v dřívějších dobách ji hojně využívali farníci z údolí potoka Kalná pod Rýchorami k cestě do chrámu Páně, ale i školáci do školy v Mladých Bukách. 

Dobře myšlená charitativní akce v Dolcích přišla vniveč

Trutnov - Charitativní projekt Naděje z kamionu, s kterým objíždí republiku řidič kamionu Jirka Hučko, je zřejmě v ohrožení. Iniciátor charitativních akcí se po víkendovém festivalu v Dolcích u Trutnova rozhodl, že další koncerty pořádat už nebude.

Opilý cyklista boural v Kocléřově, měl přes tři promile

Vítězná - Notně opilý cyklista havaroval v obci Vítězná - Kocléřov na Královédvorsku. Osmačtyřicetiletý muž s největší pravděpodobností při projíždění pravotočivé zatáčky nebyl schopen z důvodu opilosti včas na změnu zareagovat a vyboural se.

OBRAZEM: Oči všech se upíraly k nebi, zemi i vodě

Horní Branná - Modely letadel, tanků, tahačů, aut, vrtulníků i lodí mohli obdivovat návštěvníci nedělní 36. Krkonošské modelářské show, kterou pořádá místní spolek LMK.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení