VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dokument točený na Jaroměřsku, uvede Česká televize

Jaroměř - „Tenkrát byl Bůh příliš vysoko…“, tak se jmenuje první část polohraného dokumentu režiséra Zdeňka Všelichy, který vznikal mimo jiné v kulisách Jaroměře a Josefova. Snímek zachycuje dění první světové i občanské války v Rusku.

26.10.2008
SDÍLEJ:

Jedna ze scén polohraného dokumentu „Tenkrát byl bůh příliš vysoko ...“Foto: Archiv filmařů

Hlavním motivem je život ruských legionářů. První díl snímku uvede Česká televize, a to už v neděli na ČT2. „Jde o baladické příběhy ruských legionářů natočené podle zápisků z jejich válečných deníčků. Lze tak sledovat jejich osudy od nástupu do války v roce 1914 až po jejich návrat v roce 1920,“ říká režisér filmu Zdeněk Všelicha. „A zatím, co první díl nese název „Tenkrát byl Bůh příliš vysoko…“, ten druhý má v názvu dodatek: „… a nedopovídal“. To proto, že končí epilogem, ve kterém se divák dozví, že osudy legionářů byly vesměs tragické,“ dodal režisér.

Režisér: S námětem přišla manželka

Podle Zdeňka Všelichy je autorkou projektu jeho žena Hana, která s myšlenkou natočit snímek o legionářích přišla už před řadou let. Až teď se však podařilo sehnat peníze a nápad prosadit. „Předtáčky bojů s vojenskými historickými kluby začaly už v roce 2005. Točilo se však i letos v březnu. To šlo o zimní záběry,“ popisuje práci na filmu Hana Všelichová.

„Nejvíc jsme ale točili v červenci a srpnu. Hodně času zabralo i snímání historických fotografií od soukromých majitelů i z Vojenského historického archivu na Invalidovně v Praze. Jim patří hlavní dík za to, jak nám pomáhali,“ říká autorka projektu.

Točilo se v Jaroměři a také v Josefově

Boje natáčeli filmaři na východě Čech v Mladějově a ve středních Čechách v Kačicích. Reálné historické kulisy poskytl filmu i Josefov, kde se odehrává nástup hlavního hrdiny do války. Celé dva dny však strávili filmaři i na vlakovém nádraží, a to v prostorách Výtopny Jaroměř. „Tady vzniklo nádraží, kde se potkávaly legionářské vlaky,“ říká Vladimír Ujec z výtopny. „Filmařům jsme půjčili vagóny, které sloužily pro dopravu vojáků, výstroje a výzbroje. Bylo tak možné točit i scény, kde legionáři cestují do boje i zpět na základnu. Vagóny, které tahala lokomotiva Ringhoffer z roku 1916, jsou skutečně historické. Byly vyrobeny na přelomu 19 a 20. století v Praze na Smíchově,“ vysvětlil Ujec.

V historickém dokumentu si pak pracovníci jaroměřské výtopny dokonce i zahráli. Filmaři je totiž oblékly do ruských uniforem a oni pak účinkovali v komparsu. Spolupráci s Výtopnou Jaroměř si velmi pochvaluje režisér. „Díky nim jsme měli k dispozici původní nákladní vagóny, které jezdily i na ruské magistrále. Z jednoho z nich jsme udělali dobovou těplušku, ve které legionáři trávili velkou část života na Rusi. Vybavená byla i historickými rekvizitami, a to podle starých fotografií,“ dodal.

Bez dobrovolníků by to nešlo

Dvoudílný polohraný dokument věnovaný památce legionářů měl od počátku problémy s penězi. Vznikl tedy jako nízkorozpočtový. „Finance poskytnuté Českou televizí nám rozhodně nestačily, a tak jsme museli využívat takzvané spřízněné duše,“ prozrazují filmaři.

„Jen z části jsme tak zaplatili dva hlavní herce, a to Petra Stacha a Jindřicha Nováčka. Ostatní pracovali jak se říká „za pusinku“. Ve filmu účinkuje například i Václav Dušek z Východočeského divadla v Pardubicích, Tomáš Sýkora z Husy na provázku nebo Lada Jelínková z Činoherního klubu. Protože se muselo hodně šetřit, základní štáb čítal jen 15 lidí. V tomto složení pak zajišťoval kostýmy, líčení, rekvizity, pyrotechniku i koně. Celé natáčení spolklo okolo jednoho miliónu korun.

U režiséra Zdeňka Všelichy nejde o první snímek takového druhu. „Hrané dokumenty jsem už dříve natáčel, ale tento je největší, nejrozsáhlejší a také nejpracnější.

„Dělal jsem ho ale rád. Hlavně proto, že jsem v něm spolu se ženou mohl vzdát hold našich statečným dědům i pradědům. Kromě statečnosti, kterou jako legionáři prokázali, byli totiž zvyklí i na otevřené a přímé jednání. A to se moc nenosí. Jsem rád, že jsme mohli i díky České televizi, tento opus vytvořit,“ dodal režisér.

Na cestě jsou další dokumenty

Zdeněk Všelich, režisér dokumentu „Tenkrát byl bůh příliš vysoko…“, se chystá brzy na další natáčení. Na příští rok připravuje půlhodinové snímky do cyklu „Pohnuté osudy“, a to o zakladateli archivu Jana Patočky, Ivanu Chvatíkovi.

V plánu má i dokument o ruských gulazích, který bude postaven na příběhu Věry Sosnárové-Šímové, která tam prožila čtrnáct roků svého života.

26.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

52 MILIONŮ KORUN získaly pro region v okolí Dvora Králové už v květnu pracovnice Místní akční skupiny Královédvorsko Simona Tulachová a Lenka Křížová (vpravo).

Podnikatelé i menší firmy si mezi sebe rozdělí padesát milionů korun

Ilustrační snímek

Oranžový Renault Captur zmizel z parkoviště

Z vlastních peněz zafinancoval semena květin a vytvořil louku

Jilemnice - Kvetoucí loukou se mohou kochat obyvatelé lokality za jilemnickou nemocnicí.

Z areálu na Nivách zmizí sportovci. Po šedesáti letech

Trutnov - Areál Na Nivách má zpečetěný osud. Výrazně změní vizáž, a to díky chystané výstavbě nového Střediska volného času. Ta má odstartovat na podzim. Letití uživatelé objektu, sportovci, se musí po téměř šedesáti letech odstěhovat.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Zaparkování auta je poměrně jednoduchý úkon, který ale někteří jedinci dokážou odfláknout vrcholným způsobem. Ať už jde o nedostatek trpělivosti, zkušeností nebo čistou lhostejnost ke svému okolí, někteří řidiči si svým chováním koledují o potrestání. A někdy ho i dostanou. A někdy je to i vtipné.

Běh do vrchu si v Rokytnici vyzkoušel Ben Cristovao

Rokytnice nad Jizerou - Jubilejního 20. ročníku běhu do vrchu na Dvoračky v Rokytnici nad Jizerou se v sobotu zúčastnilo 226 dětí a dospělých. Mezi nimi byl také Ben Cristovao, jeden z patronů projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení