VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studentská výstava Malba II...rules v městské galerii

TRUTNOV - Divokou jízdu plnou mladistvé energie předvádí v městské galerii studenti ateliéru Malba II brněnské Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického. Ateliéru, který od roku 1998 vede nepřehlédnutelná osobnost české výtvarné scény, držitel ceny Jindřicha Chalupeckého, Martin Mainer.

23.11.2007
SDÍLEJ:

Galerie města Trutnova hostí do 30. listopadu výstavu Malba II...rules, práce studentů brněnské Fakulty výtvarných umění VUT. Foto: DENÍK/Aleš Vaníček

 

Práce dvacítky studentů 1. až 6. ročníku jasně dokumentují, že Mainer umí takřka neomylně sáhnout po silných osobnostech. Při jejich rozvoji klade důraz zejména na hluboký vnitřní prožitek a jeho transformaci v hmotný produkt. Pokud lze ještě některým dílům vytknout formální nedokonalost – koneckonců jsou to studentské práce – nepotýkají se v naprosté většině s nedostatkem náboje, takže divák může být občas zděšen či šokován, zaskočen a znejistěn, rozhodně se ovšem nenudí.


Přestože mají studenti poměrně velký prostor, který není omezen direktivním pedagogickým vedením, a jejich hledání vlastního výtvarného výrazu (často v rámci nejrůznějších experimentů) se rozbíhá pokaždé jiným směrem, zdánlivě chaotická směsice malířských výpovědí paradoxně tvoří jakoby bezděčně koherentní celek.


I sám název výstavy –Malba II … rules…dává najevo sebevědomí se kterým se chopili mladí umělci štětců. Mezi nejvýraznější exponáty se řadí především práce Adély Beerové, která vystavila plátna uchvacující dojemným, naivně symbolistním projevem, který je zřejmě reakcí na kontakt s lidovým uměním Rumunska a Indie. S jejími díly určitým způsobem korespondují malby Marie Vránové, která předvedla osobitou parafrázi na idylické lesní motivy s jelenem.

Neopomenutelné jsou apokalyptické nebo snad pekelné vize Martina Šťávy, za zmínku rozhodně stojí i realistické podobizny Pavla Pangráce a Barbory Chlastákové, groteskní malby komiksového ladění od Vladimíra Huršky a Samuela Pauča, mořské krajiny s nadpozemskou atmosférou od Terezy Kolářové a také iracionální pohled do vlastní domácnosti od Jana Pražana nebo fantasy Marie Ciché. Mezi díly expresivního charakteru zaujmou svojí delikátní jemností plátna Zdeňky Verešové a lyrický portrét Pavly Tiché.


Výstava jako celek (je zde jedním svým dílem zastoupen i vedoucí ateliéru) zaujme různorodostí individuálních přístupů a návštěvníkovi dává jasně pocítit svěžest, kterou do výtvarného světa vnáší nastupující malířská generace. (Lucie Žaludová)

23.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Šporcl.

Sedmihorské léto nabídne koncerty i divadla

Trutnov chce budovat věž pro kola

Trutnov chce budovat věž pro kola

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Výběr pomníku provázely vášně a nenávist. Nakonec žádný nebude

Trutnov - Poněkud hořce vyzněla vyhlášená soutěž, ve které nejen soutěžní porota, ale později také veřejnost, vybíraly z osmi výtvarných návrhů na pomník určený ke stému výročí vzniku Československa v příštím roce. Trutnovští si vzali na sebe těžký úkol. Vybrat dílo, které by se stalo důstojnou vzpomínkou na dějinnou událost, se nakonec ukázalo jako neuskutečnitelné.

Jak se kuchtilo v Poniklé?

Poniklá - Prázdniny jsou sice už přede dveřmi, ale školáci z Poniklé se ještě s chutí zapojili do školního projektu Připrav si zdravou svačinku, neboť zdravě bychom měli jíst i v době prázdnin. Ti mladší kuchtili doma s maminkami a hotovou svačinku přinesli k prezentaci do školy, žáci druhého stupně se pustili do příprav přímo ve škole. A tak se všude krájelo, míchalo, vařilo, v kuchyni se pod dozorem kuchařek i peklo.

AKTUALIZUJEME

KAM můžete v nejbližší době vyrazit...

Trutnovsko, Pojizeří - Kulturní servis: přehled zajímavých akcí konaných v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies