VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhodl spor o zámek v Opočně pamflet?

Východní Čechy - Opočenští Colloredové versus Památkový ústav Pardubice se vrací k soudu do Rychnova.

19.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - Zámek OpočnoFoto: DENÍK/Jan Ježdík

V Rychnově n. Kněžnou bude opět probíhat 19. března t. r. soudní jednání o restituci státního zámku v Opočně. Podle stanoviska Ústavního soudu se majitelka Kristina Colloredo-Mansfeldová musela loni ze zámku odstěhovat a vrátit ho státu. Byl to první případ v České republice, kdy někdo vracel majetek získaný v restituci.

Tento spor o Opočno se táhne již od září 1995, kdy Kristina C.M. neuspěla s žalobou na vydání zámku. Poslední soudní záležitost (navrácení již jednou získaného majetku) podle mého názoru zvrátila práce, kterou vydal již v druhém doplněném vydání o 243 stránkách Národní památkový ústav, pracoviště Pardubice. Název práce je Pokusy o restituci státního zámku Opočno po roce 1989.

V úvodu této práce se zdůvodňuje její publikování tím, aby si každý mohl vytvořit názor na restituci státního zámku Opočno. Proto předkládá příslušné právní expertizy a dále vybízí čtenáře, že zajisté mnozí mohou posoudit historickou studii renomovaného historika PhDr. Jaroslava Šůly, CSc. opírající se o bohatou pramennou základnu.

Nejsem právník, ale co se týče historické studie dr. J. Šůly, nemohu pochopit, co vedlo tohoto skutečně renomovaného historika k sepsání takového pamfletu.

Dovolte mi, milí čtenáři, zhodnotit jen některé nejdůležitější části této „ historické studie". Svůj názor si čtenáři na tuto kauzu již vytvoří sami. Tato práce je vyloženě zaměřená proti rodu Colloredů a specialně proti opočenským Colloredům. Tento rod majetek na Dobříši a ve Zbiroze již získal.

Již v úvodu autor tendenčně píše. Žádný český naučný slovník neuvádí jejich zásluhy. Já jsem však zjistil, že Ottův slovník naučný uvádí, že Opočno obdrželi bratři Rudolf a Jeroným hrabata z Colloredu a Valasu, z nichž Rudolf zřídil z Opočna pro svůj rod panství svěřenecké. Z nástupců Ludvík vystavěl roku 1676 kapucínský klášter. Jeroným rozšířil a opravil zámecký kostel, jenž jeho přičiněním byl povýšen na farní (r. 1735).

V roce 1813 zámek v Opočně hostil cara Alexandra, velkoknížete Konstantina, knížete Metternicha. Šůla například dále píše, že o jejich národnostní příslušnosti, myslí tím Colloredy, svědčí zaměstnané německé úřednictvo na velkostatcích v Čechách. U nás měli tři velkostatky Opočno, Dobříš a Zbiroh .
Podle seznamu aktivních zaměstnanců z r. 1936 měl velkostatek Opočno z 36 zaměstnanců asi deset s německým jménem (27 %). Na Dobříši z 52 zaměstnanců bylo jen 7 tj. 14 % s německým jménem. Konečně na Zbiroze z 62 pojištěnců bylo 20 s jménem německého původu tedy 32 % , To plně odpovídá tehdejšímu zastoupení Němců , kterých bylo u nás přes tři miliony.

Dále například autor uvedené studie vyčítá, že Dr. Josef C. M. se oženil v roce 1939 oženil s rakouskou Němkou Marií rozenou Ráblovou z Innsbrucku, kde studoval. Panu doktorovi Josefu C. M. bylo již dvacet osm roků, tedy již měl na to léta, takže se nelze divit, že se v těchto pohnutých letech rozhodnul oženit. Historik však již zamlčel, že jeho budoucí žena byla před tím vdaná za Roderika Menzela, který byl vynikající profesionální tenista. Velmi dobře representoval tehdejší Československo, například na známém tenisovém turnaji v Londýně. Další již byla okolnost, že při účasti na jednotlivých evropských tenisových turnajích jí nebyl vždy věrný.

Je pravda, že švagr Dr. Josefa C. M. Helmut Rábl byl nacista, původem Rakušan. Dnes při kulatém výročí připojení Rakouska k Německu se v našem tisku zdůrazňuje, že velká většina Rakušanů tehdy kolaborovala s nacistickým Německem. Vždyť Hitler byl původně Rakušan.
Dcera Kristina narozená v r. 1940 byla prý vychovávaná v německém duchu. Pokud osobně vím, tak měla francouzky mluvící vychovatelku a chodila ve školním roce 1946/47 do české školy v Opočně.

Autor se jen letmo zmínil, že prohlášení české a moravské šlechty v září r. 1939 podepsal jen nejmladší z bratrů. Což není opět pravda. Tato deklarace byla předložena presidentu Benešovi dne 17. září 1938. Ve zvláštní audienci na pražském hradě. Autorem Deklarace byl Karel Schwarzemberg. Pod tento dokument se jako signatáři podepsali představitelé starých šlechtických rodů včetně Dr. Josefa C. M., Jeronýma C. M. ml. jejich otce Jeronýma C. M. st. a podepsán byl i jmenovaný nejmladší bratr.

Závěrem chci napsat, že nebudu již probírat další argumenty, které uvádí autor citované práce, která je vyloženě tendenčně zaměřena proti Colloredům a především proti Dr. Josefu C.M. Totiž potomci rodu již obdrželi velkostatky Dobříž a Zbiroh a jen o Opočno se správa památek soudí. Jakoby neměli dostatek jiných památkových objektů, které jim pomalu chátrají.

V Opočně dne 17.3.2007
Ing. Václav Mareš, CSc

19.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj ve Špindlu ukradl dvě bundy za více než sto tisíc korun

Brněnský fotbalista a známý bavič Švancara (vpravo) společně se svým kamarádem, bývalým ligovým fotbalistou a nyní televizním komentátorem Luďkem Zelenkou (vlevo), odstartovali do jubilejní Jizerské padesátky, ujeli však jen dva kilometry.

Švancara na Padesátce ujel jen dva kilometry. Selhaly mu lyže

V kraji se masívně předělávají přejezdy, hlavně kvůli světlům

Východní Čechy - Správa železniční dopravní cesty ve východních Čechách investuje do příštího roku stovky milionů do zvýšení zabezpečení na přejezdech.

Technické služby: Plasty přebíráme i třídíme. Nekončí na kupě

Úpice - Kam putují odpady z barevných kontejnerů, do nichž je umisťují lidé? „Třídíme je a převážíme k dalšímu zpracování. Například plasty na hrubo přebereme, slisujeme a transportujeme do Předměřic na specializovanou třídírnu," říká Jan Vlček, vedoucí technických služeb z Úpice.

Lavinové nebezpečí v Krkonoších vzrostlo na 2. stupeň

Špindlerův Mlýn - Lavinové nebezpečí kvůli oteplení a sněžení vzrostlo na druhý stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech hor v noci na dnešek napadlo asi pět centimetrů vlhkého sněhu. Teploty přes den stoupají i na hřebenech nad nulu a sněhová pokrývka je podmáčená. Mohou padat laviny z mokrého sněhu nebo laviny základové, uvedla Horská služba Špindlerův Mlýn. V Jeseníkách zůstává nejnižší první lavinový stupeň.

Kouří komíny? Braňte se

Trutnovsko, Semilsko - Smog během zimy potrápil celou republiku. Novela zákona o ochraně ovzduší dává příležitost úředníkům, aby kontrolovali kotle přímo v domácnostech. A to i na udání obyvatel, kteří si přijdou na kouřící komín stěžovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies