VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava k výročí Aloise Zlatníka

VRCHLABÍ - Připomenou dlouholetou malířskou tvorbu Aloise Zlatníka má za cíl současná výstava v ambitu kláštera augustiniánů.

27.7.2007
SDÍLEJ:

Průřez tvorbouFoto: Otto Singer

K vidění jsou jak práce ze Sedlčanska – Povltaví (1928 – 1955) tak i Krkonoš a podhůří )1947 – 1998). Zdrojem autorovy inspirace byla vždy příroda, krajina a domov. V každém ročním období vyrážel s paletou, plátnem a štětci do plenéru. Expozice je zároveň připomínkou stého výročí narození Aloise Zlatníka.


Maloval od malička, naučil se také hrát na housle a později i na piano. Po vystudování učitelského ústavu v Kutné Hoře se dostal až na Podkarpatskou Rus, později byl přeložen na Sedlčansko. V době okupace byl vysídlen do Horních Počernic. Blízkost Prahy mu umožnila zahájit v roce 1943 studium výtvarného oboru na Ukrajinské akademii. Byl žákem krajinářské školy akademického malíře Jaroslava Šetelíka a figurální školy Josefa Šilhavého.
V roce 1947 se s rodinou přestěhoval do Vrchlabí. Při svém učitelském povolání stále maloval krajinu a věnoval se také výchově mladých.
K zahájení výstavy hudebně přispěli pravnuk Štěpán Buchar hrou na kytaru a pravnučka Monika na violoncello. Prezentované obrazy jsou ze sbírek rodin Bucharových, města Vrchlabí, Krkonošského muzea v Jilemnici a ZŠ náměstí Míru.

27.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Šporcl.

Sedmihorské léto nabídne koncerty i divadla

Trutnov chce budovat věž pro kola

Trutnov chce budovat věž pro kola

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Výběr pomníku provázely vášně a nenávist. Nakonec žádný nebude

Trutnov - Poněkud hořce vyzněla vyhlášená soutěž, ve které nejen soutěžní porota, ale později také veřejnost, vybíraly z osmi výtvarných návrhů na pomník určený ke stému výročí vzniku Československa v příštím roce. Trutnovští si vzali na sebe těžký úkol. Vybrat dílo, které by se stalo důstojnou vzpomínkou na dějinnou událost, se nakonec ukázalo jako neuskutečnitelné.

Jak se kuchtilo v Poniklé?

Poniklá - Prázdniny jsou sice už přede dveřmi, ale školáci z Poniklé se ještě s chutí zapojili do školního projektu Připrav si zdravou svačinku, neboť zdravě bychom měli jíst i v době prázdnin. Ti mladší kuchtili doma s maminkami a hotovou svačinku přinesli k prezentaci do školy, žáci druhého stupně se pustili do příprav přímo ve škole. A tak se všude krájelo, míchalo, vařilo, v kuchyni se pod dozorem kuchařek i peklo.

AKTUALIZUJEME

KAM můžete v nejbližší době vyrazit...

Trutnovsko, Pojizeří - Kulturní servis: přehled zajímavých akcí konaných v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies