VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lustigova Modlitba míří do Uffa

Trutnov - Nejslavnější novelu Arnošta Lustiga z roku 1964 v adaptaci Divadla Pod Palmovkou nabídne festival Devět bran.

1.10.2013
SDÍLEJ:

Modlitba od Arnošta LustigaFoto: Archiv

V letošním roce se ve městě uskuteční již osmý ročník mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran. I když většina akcí připadne tradičně až na listopad, už v říjnu se kulturní přehlídka ohlásí výjimečným divadelním představením.

V rámci přehlídky

Společenské centrum Uffo uvede v režii trutnovského rodáka Petra Kracika a v nastudování souboru Divadla Pod Palmovkou hru Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou podle románu Arnošta Lustiga. Spisovatel spojil dvě skutečné události z období druhé světové války a vytvořil strhující příběh mladé tanečnice z Polska a na Sicílii zadržených amerických milionářů židovského původu, kteří se v roce 1943 společně potkávají v koncentračním táboře a posléze se vydávají na cestu k domnělé svobodě.

Cesta, na níž je jim průvodcem nacistický důstojník Bedřich Brenske, ale ve skutečnosti končí v plynové komoře. Původně nastudovali divadelníci hru pro projekt Vlak Lustig. V roce 2012 navštívil divadelní vlak čtrnáct krajských vlakových nádraží v Česku a letos v srpnu šest nádraží na Slovensku.

Divadelní vagón

Mezitím zavítal speciální divadelní vagón také do Osvětimi, Krakova a německého Wannsee, kde se v lednu 1942 uskutečnila konference nacistických špiček o koordinaci konečného řešení židovské otázky.

Původní plány autorů projektu Vlak Lustig pro rok 2013 počítaly s letním představením na trutnovském hlavním nádraží. „Divadelní vagón i dobytčí vagóny s doprovodnými výstavami měly zavítat do Trutnova 10. července. Prostředky na českou část se ale nakonec podařilo zajistit až na sklonku léta, a tak se v Česku přímo z vlaku hrálo jen na nádraží v Praze – Bubnech. Vlak ale v létě jezdil s ohromným úspěchem na Slovensku, navštívil šest nádraží," uvedl jeden z organizátorů Devíti bran v Trutnově Robin Böhnisch.

Letos v červnu byla během povodní poškozena i budova Divadla Pod Palmovkou a rekonstruuje se dosud. Divadelní Vlak Lustig tak představoval příležitost pro část souboru Divadla Pod Palmovkou a další hosty, jak hrát mimo stálou scénu. Od konce října už bude soubor využívat prostory například Divadla v Dlouhé, nebo Švandova divadla. „Vedení Společenského centra Trutnov bylo velmi vstřícné, a proto se nám povedlo zařadit představení Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou do říjnového programu. Odehraje se v sobotu 12. října od 19 hodin. Vstupenky jsou stále k dispozici," uvedl Robin Böhnisch a dodal: „Představení navštíví i arménský velvyslanec Tigran Seiranian, scéna bude proto doplněna o titulkovací zařízení s anglickými titulky. Diváci v Trutnově tak mohou bez obav vzít na představení anglicky mluvící hosty." Arménský velvyslanec zavítá do Trutnova podruhé, region navštívil už 7. září. Arménský národ byl na začátku 20. století obětí první moderní genocidy ze strany tzv. Mladoturků.

Diváci se mohou těšit na výkon Radka Zimy v hlavní roli nacistického důstojníka Bedřicha Brenske, dále na hvězdy Divadla Pod Palmovkou René Přibila, Ivo Kubečku, Ivana Jiříka, nebo Rudolfa Jelínka. V roli Kateřiny Horovitzové se představí Anna Stropnická. Živý hudební doprovod zajišťuje skupina Menorah, která bude koncertovat už v pátek 11. října od 18 hodin v Husově sboru v Úpici. Díky tomu, že je projekt financován státem i soukromými dárci, je cena vstupného na představení stanovena na 50 korun. Vstupné na páteční úpický koncert je dobrovolné a poslouží k rekonstrukci okenních vitráží husitského kostela.

Pavla Truhlářová

Autor: Redakce

1.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Vinařské slavnosti dorazí do Trutnova Ladislav Vízek

Ilustrační foto

FOTBALOVÝ servis: Sedmihorky zdolaly Semily

Na Zvičině havarovali dva paraglidisté, utrpěli vážná zranění

Dvůr Králové - Vážnými úrazy, při kterých zasahovala letecká záchranka, dopadly nedělní výlety paraglidistů nad Zvičinou.

Šikovné ruce v Hostinném nebyly rozhodně zbytečné

Hostinné - Střední škola a Základní škola Sluneční v Hostinném zorganizovala klání truhlářů, tesařů, dřevařů a knihařů. Název soutěže Nechodím sem zbytečně byl splněn bezezbytku. Všichni předvedli svou zručnost.

V útulku se rozmohl nešvar. Adoptovaní psi se vracejí zpátky

Královéhradecko - V broumovském městském útulku se rozmohl nešvar. Lidé začali vracet psy, které třeba před několika měsíci adoptovali. Vedení útulku, který momentálně praská ve švech, takovou situaci nepamatuje. Důvody jsou různé a mnohdy připomínají spíše výmluvy.

Mezi podkrkonošské speciality patří i lomnické suchary

Lomnice nad Popelkou - Hořické trubičky, miletínské modlitbičky a lomnické suchary tvoří nejznámější sladký sortiment Podkrkonoší. Ovšem jediné lomnické suchary mají svoji stálou expozici v místním muzeu. A i když se už dávno uzavřely brány zdejších Čokoládoven a později firmy Nestle, tradiční lomnická pochoutka žije dál. Dnes si ji můžete koupit přímo v lomnickém muzeu nebo u zdejších výrobců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies