Nejtěsnější možnou porážkou se podkrkonošští házenkáři rozloučili s jinak vydařenou sezonou 2013/2014. Svěřenci trenéra Michala Pichy statečně vzdorovali již jistému vítězi soutěže, přesto nakonec odevzdali všechny body. Velmi pěkně zaplněná sportovní hala Strž jim ale i tak aplaudovala.

I. liga mužů

1. HK Dvůr Králové – Tatran Litovel 22:23 (12:10)

Fakta – branky: D. Fiedor 8, Jakub Kirschbaum 6, D. Picha a Kotík 3, Zelinka 1, Tomeš 1/1 – Dolák 4, Barabáš 4/1, Schmalz, Hanák 3 , Nedoma, Šuba a Macek 2, Kuchař, Číhal a Šmíd po 1. Rozhodčí: Blanar, Haramul. Vyloučení: 5:4. ŽK: 3:3. ČK: 1:0 (M. Voňka). Diváků: 250. 1. HK Dvůr Králové nad Labem: Babčaník, Šturma – Voňka, D. Picha, R. Fiedor, Gogolák, Jakub Kirschbaum, Jůza, D. Fiedor, Zelinka, Tomeš, Kotík, Etrich.

Ač přijel do Strže nejlepší tým soutěže, Dvoráci proti němu nastoupili přesně tak, jak velí to domácímu kolektivu. Favorit zpočátku nevěděl, jak na soupeře hrát a po chvíli prohrával 1:3. Mohly za to i skvělé zákroky gólmana Babčaníka, díky jehož výpomoci vedli Východočeši ve 12. minutě dokonce 6:3. Hostujícího kouče tento stav přiměl k oddechovému času, a ten na chvíli Litovli pomohl. Ne však na dlouho. Domácím se za stavu 7:6 znovu podařila série tří branek, vcelku slušný čtyřgólový náskok ale přesto hosté do poločasové přestávky poupravili na 12:10.

Také po změně stran se diváci nenudili a naopak zapojili své dlaně, aby odměnili hráče obou mužstev potleskem. Domácí se jim odměňovali bojovným výkonem a ještě deseti minut před koncem vedli 18:15! Pak ale přišly důležité momenty.

Nejprve pro zranění musel ze hřiště bojovník Daniel Picha a po chvíli jej následoval vyfaulovaný obranář Voňka. Hosté oslabení soka využili k obratu ve skóre a poprvé v utkání se dostali do vedení (18:19). Dvůr ještě jednou srovnal, ale následný úprk soupeře na 19:22 značil, že je po zápase. Ohromná bojovnost domácích posílená hromovým povzbuzováním skvělých příznivců však znamenaly snížení na 22:23 a v závěrečné šanci měl na ruce vyrovnání Kotík. S jeho střelou ze spojky si však brankář poradil a pro svůj tým se stal hrdinou okamžiku.

Dvoráci sice poslední duel sezony prohráli, celý ročník se jim však vydařil a společně s fanoušky se již nyní mohou těšit na podzimní část nové výzvy.

Další výsledky 22. kola

Strakonice – Louny 35:28, Bystřice p. H. – Chodov 31:18, Jičín B – Bohunice 21:22, Dukla Praha B – Náchod 34:25, Karviná B – Nové Veselí 27:26.

.. na slovíčko s Jakubem Kirschbaumem

„Litovel hraje rychlou a moderní házenou"

Ještě loni válel v nejvyšších mládežnických soutěžích, od letoška už je ale pouze členem kádru dospělých. Na pozici spojky odehrál JAKUB KIRSCHBAUM v sobotu jedno ze svých nejlepších utkání v sezoně. Do sítě vítěze soutěže nastřílel šest branek (nejvíc v ročníku) a nechybělo mnoho, aby jeho gólová sbírka pomohla i k cennému bodovému zisku. Střelecké konto tak dvacetiletý mladík zakončil s počtem 35 branek.

Jakub KirschbaumNa závěr sezony jste sehráli hodnotný souboj s nejlepším týmem sezony. Věřil jste po prvním poločase, že máte nakročeno k překvapivému výsledku?
Poločas jsme vyhráli o dva góly a navíc jsme Litovel po celou dobu nepouštěli do vedení, takže jsem rozhodně věřil. A hlavně doma moc často neprohráváme.

Co po přestávce rozhodlo o tom, že si hráči Litovle nakonec oba body odvezli domů?
Nevím, možná nám došly ve druhém poločase síly. Do 50. minuty jsme je nepustili do vedení, ale pak nám asi čtyřmi rychlými góly po našich chybách odskočili a my už nestihli vyrovnat.

Vám v utkání kvůli disciplinárnímu trestu chyběla opora Kulhánek. Vypadal by zápas s jeho účastí jinak?
To se takhle nedá říct, ale Mates (přezdívka Kulhánka – pozn. aut.) je klíčovou postavou jak v útoku, tak v obraně. Takže by to s ním na hřišti určitě bylo jiné. Ale myslím si, že ho v útoku hodně dobře zastoupil Dan Picha.

Vaší velkou zbraní v sezoně byla neuvěřitelná produktivita juniora Tomáše Tomeše. Čím to, že se nejlepší střelec I. ligy tentokrát ze hry vůbec neprosadil?
Myslím si, že se neprosadil kvůli tomu, že se na něj Litovel výborně připravila. Hráli na něj už od začátku vytaženější obranu a v podstatě ho k ničemu nepustili.

Dařilo se ale právě vám. Po Danielu Fiedorovi jste byl nejaktivnějším střelcem utkání. Jak se vám hrálo, a víte, že jste šesti gólů dosáhl v lize vůbec prvně?
Hrálo se mi dobře, i když určitě by to mohlo být ještě lepší. Myslím, že to bylo hlavně kvůli tomu, že se obrana soustředila na Tomáše, tak díky tomu vznikalo víc prostoru pro mě. O nové dosažené metě vím, všechno je jednou poprvé (smích).

Velkou oporou vám v utkání byli fanoušci. Věříte, že velmi dobré výsledky v letošní sezoně přilákají v té další do haly Strž ještě více příznivců?
Fanoušci byli skvělí celou sezonu, za to bych jim chtěl poděkovat. A věřím, že přilákají, dobré výsledky vždycky lidi lákají víc než ty špatné.

Litovel výkonem i výhrou potvrdila kvalitu. Šlo i z vašeho pohledu o nejlepší tým soutěže?
Řekl bych, že šlo. Mají na každý post plno kvalitních hráčů, jsou na tom dobře fyzicky a hrají rychlou moderní házenou.

Ročník 2013/ 2014 je u konce. Jak byste jej stručně z hlediska dvorského týmu zhodnotil?
Myslím si, že celý tým by sezonu hodnotil kladně. Skončili jsme na pátém místě, což asi po loňském postupu z druhé ligy nikdo nečekal.

V týmu mladšího dorostu dosáhl velkého úspěchu váš bratr. Sledoval jste jeho výkony a věříte, že si brzy v dospělém kádru společně zahrajete?
Jeho výkony sleduji pořád a je na něm vidět, jak se každým rokem zlepšuje. Doufám, že si společně zahrajeme, mohli bychom spolu střídat na pozicích obrana – útok. Obrana mě totiž baví víc, za to jeho moc ne (usmívá se).