Loni fantastická 19. příčka, letos víra v co nejlepší umístění. Taková je z pohledu nejlepší české lyžařky a reprezentantky Trutnova Evy Nývltové letošní TOUR DE SKI. Na úvodním mezinárodním podniku se představil i další borec z Brány Krkonoš. Ondřej Horyna měl ale po úvodním prologu spálené průdušky a lékař mu pokračování nedoporučil.

Prolog

Úvodní den očekávané a prestižní Tour de Ski nabídl v Oberhofu tradiční prolog (volným stylem). Na start závodu mužů, který měřil 3,75 kilometrů, se postavila hned pětice Čechů. Nejlepší z nich Lukáš Bauer dojel v poli 99 lyžařů na 27. pozici, zbylí běžci se do bodované třicítky nevešli. Ondřeji Horynovi patřilo 91. místo se ztrátou třiapadesáti vteřin na vítězného Nora Northuga.

Mezi ženami triumfovala na trati dlouhé 2,5 kilometru Polka Kowalczyková. Dobrý závod, avšak se smolným koncem, zajela i Eva Nývltová. Se ztrátou 21,7 vteřin skončila 31. a na bodovanou pozici ji chyběly pouhé dvě desetinky! „Lyže jsem měla špičkové. Jelo mi to hrozně rychle, pořádně jsem si s tím nevěděla rady a trošku jsem vrávorala,“ usmívala se po závodě Nývltová.

Za připomenutí rozhodně stojí fakt, že trutnovská lyžařka loni v prologu skončila 49., aby nakonec slavila devatenáctou pozici! Jednapadesátá pozice patřila v úvodním závodě druhé české reprezentantce Ivaně Janečkové.

10 km klasicky

Hned druhý den se závodníci postavili na start delšího závodu. Mezi muži dojeli Češi na patnáctikilometrové trati v pořadí: 7. Bauer, 28. Jakš, 57. Magál a 75. Razým, přičemž s náskokem 2,3 vteřin na Northuga vyhrál Němec Teichmann. Ženám opět kralovala Kowalczyková, jež si na trati dlouhé 10 km upevnila vedení v průběžném pořadí Tour. Skvěle se dařilo Evě Nývltové. Ta dojela na 25. pozici a výrazně tak vylepšila své postavení po druhé z celkových devíti etap. Navíc si připsala i cenné body do Světového poháru. „Bylo to těžké, ale měla jsem perfektní lyže. Nechtěla jsem se při závodu raději ani ohlížet a jela jsem pořád naplno. Vím, že hodně lidem se nepovedlo mazání. Získala jsem sebedůvěru, jsem tam, můžu bojovat. Být v Tour do třiceti je obrovský úspěch,“ radovala se po desítce Nývltová.

Ivana Janečková dokončila i tento závod na 51. pozici.

Sprint klasicky

V den, kdy Češi slavili silvestra, měla Tour de Ski na programu sprinty. Z mužů se do hlavního závodu kvalifikoval jen Martin Jakš (29. místo), Bauer s Magálem sítem kvalifikace neprošli.

Další úspěšný den zaznamenala, tentokrát již v Oberstdorfu, Eva Nývltová. Stejně jako loni si s kvalifikační jízdou poradila a stopku jí vystavily až soupeřky ve čtvrtfinále. Eva dokončila sprint na 25. pozici a v celkovém pořadí Tour se vyšvihla již na třiadvacáté místo. Janečková z kvalifikace nepostoupila.

Neuvěřitelnou úspěšnost i zde potvrdila Justyna Kowalczyková, která vyhrála třetí závod ve třech dnech, mezi muži triumfoval Rus Nikita Krjukov.

Skiatlon na 5 + 5 km

Nový rok patřil skiatlonu a po dvou bodovaných závodech tentokrát Eva Nývltová do pořadí mezi první třicítkou nepromluvila. Na trati dlouhé dvakrát pět kilometrů dojela čtyřiatřicátá se ztrátou 2:01 na vítěznou Norku Björgenovou (Kowalczyková byla druhá). Ivana Janečková skončila čtyřiapadesátá a o mnoho lépe se tentokrát dařilo mužům. Martin Jakš dokončil závod na dvojnásobné trati osmý, Bauer dojel patnáctý a Magál 48.

Tour de Ski se z Německa přestěhovala do Itálie a již dnes je v Toblachu na programu klasická pětka (muži) a 3 km (ženy). V průběžném pořadí je Eva Nývltová po čtyřech závodech z celkových devíti zatím na 28. místě.

ZBÝVAJÍCÍ PROGRAM TOUR

Toblach (Itálie) – 3. ledna od 12.45: muži 5 km klasicky, 15.45: ženy 3 km. 4. ledna od 10.45: kvalifikace sprinty 1,2 km volnou technikou, 12.15: finále.
Cortina d'Ampezzo/Tob- lach (Itálie) – 5. ledna od 13.00: muži 35 km volnou technikou s handicapovým startem, 15.30: ženy 15 km.

Val di Fiemme (Itálie) – 7. ledna od 12.30: muži 20 km klasicky s hromadným startem, 15.45: ženy 10 km. 8. ledna od 12.30: ženy 9 km volně s handicapovaným startem s výstupem na sjezdovku Alpe Cermis, 14.30: muži 10 km.