Poslední zlato do sbírky přidal v sobotu v polském Rybniku, kde vyhrál kategorii open do 100 kilogramů. Navíc disciplínu dřep (375 kg) a celkový výkon (922,5 kg) ozdobil světovým rekordem. V absolutním pořadí bez rozdílu vah skončil závodník FM Servis Powerteamu Trutnov na třetím místě. „Na mistrovství jsem přitom odjížděl se strachem, abych vůbec prošel soutěží, protože letos se hodně zpřísnila pravidla,“ řekl borec, jenž byl podle nominace největším papírovým favoritem šampionátu.

„S titulem se ale dopředu nedá nikdy počítat,“ naznačil Kratochvíl, že někdy člověk zvedne to, co chce a někdy se to naopak nevydaří. „Přesto jsem si ale na medaili věřil,“ zdůraznil český reprezentant.

Za soupeře měl trojbojaře z Německa, Slovenska, Polska, Švédska, Rakouska i Ukrajiny. Tím největším byl Peter Lincmaier, s nímž se Kratochvíl loni úspěšně přetahoval o zlato na mistrovství světa. Slovenský reprezentant však v Rybniku na medaili vůbec nedosáhl. Na rozdíl od Jaromíra Kratochvíla.

Ten za obhajobou titulu vykročil stylově už od úvodní disciplíny. Prvním pokusem ve dřepu zvládl 360 kilogramů. „Šlo to celkem v pohodě, a tak jsme na druhý pokus nahlásili světový rekord,“ prozradil vlčický silák. Na stojanech měl naloženo 375 kilo. A zvládl to bez problému. Třetí pokus si už mohl dovolit vypustit.

V benčpresu nejdřív zvedl činku o hmotnosti 240 kg, pak přidal 7,5 kg a závěrečným pokusem zkoušel ještě 250 kg. „Bohužel jsem to nedotlačil, takže neplatný pokus,“ poznamenal Kratochvíl, že zapsáno mu zůstalo 247,5 kg.

Stejný scénář jeho pokusů, první dva úspěšné a třetí špatný, přinesl i mrtvý tah. Prvním dal 280 kg, druhým 300 kg. „Třetím jsem chtěl další světový rekord 307,5 kg, ale to už taky bylo nad moje síly,“ prohlásil staronový mistr Evropy. No a jaký byl celkový součet? 922,5 kilogramů!

„Byl to fofr. Jedna z nejrychlejších soutěží, co jsem absolvoval. Ani jsem nestíhal chladnout mezi pokusy. Tím, jak se zpřísnila pravidla, mi to přidalo trošku na nervozitě. Po závodě jsem byl hodně unavený, ale už tak příjemně, když teda vypustím ještě skoro 400 kilometrů řídit auto domů,“ okomentoval polský šampionát jediný zástupce FM Servis Powerteamu, jehož v Rybniku na cestě za dalším úspěchem doprovázeli trenér a přítelkyně.

Čtyřikrát v řadě vyhrát mistrovství Evropy, to už ve světě silového trojboje něco znamená. Co zatím stojí? Podle Kratochvíla hodně odříkání, dodržování životosprávy, nevynechání tréninku. „Samozřejmě i hodně peněz,“ podotkl silák. A právě finanční složka v současné době velmi vážně ohrožuje jeho sportovní budoucnost. „Většinu toho táhnu úplně sám, ale teď jsme si už museli vzít hypotéku, takže, jestli se nenajde sponzor, moje kariéra skončila,“ posteskl si Kratochvíl.

Na zářijové mistrovství světa v Atlantě zatím nemá našetřeno trutnovský silák nic. „Asi to bohužel nedopadne,“ uvedl Jaromír Kratochvíl zklamaně.
Stejně tak jako překonání magické hranice 1000 kilogramů, pokud se tedy Kratochvílova úspěšná kariéra opravdu uzavře…

(kra, to)