VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světový diskařský počin roku? Je z Turnova!

Turnov - Memoriál Ludvíka Daňka se navíc v rámci České republiky zařadil mezi tři podniky s nejvyšší atletickou výkonností!

7.12.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

O Memoriálu Ludvíka Daňka toho v Krkonošském deníku proběhlo už vcelku dost. Po skončení atletických sezón je však čas na bilancování, a tak si připomeňme, jaká vlastně největší (nejen atletická) akce v okrese Semily byla a co ji naopak čeká v roce následujícím.

V prvé řadě je třeba konstatovat, že Turnov nejstarším sportovním odvětvím žije. Důkazem budiž plejáda dětských nadějí v oddílových přípravkách, dlouholetá účast místního oddílu AC Syner mezi extraligovou smetánkou nebo řada odchovanců, kteří se atletice nyní věnují profesionálně.

Jedním z vrcholů sportovního i společenského dění se v Turnově stává tradičně jarní mítink pojmenovaný po legendárním československém vrhači, který do srdce Českého ráje přiláká zvučná jména světového kalibru. Především v diskařském sektoru je vždy velmi živo. V letošním roce sice padaly limity pro vrcholné akce roku i na dráze a v dalších odvětvích, věnujme se ale především diskařům, na kterých manažer Imrich Bugár a spol. staví.

Navždy v tabulkách

Když Robert Harting, německá diskařská hvězda, poslal v květnu své náčiní do vzdálenosti 70,66 metru, nikoho nenapadlo, že právě tento výkon zůstane vrcholem letošní sezony. Opravdu! Žádný jiný závodník (ani Harting sám) už nedokázal tento pokus překonat. Turnov tedy zůstane ve světových tabulkách navždy zapsán u diskařského maxima roku 2012.
O čem tento fakt vypovídá? Závodníci se zde výborně cítí, mají ideální podmínky pro jedno z prvních měření sil před začátkem hlavní sezony a hlavně: mohou se v příjemných podmínkách poměřit s absolutní elitou, která sem tradičně přijíždí.

A ještě důležitý poznatek k rekordu. Nesmí se zapomenout na to, že v letošním roce proběhly olympijské hry. A právě na nich měli závodníci dosahovat nejlepších výkonů v sezoně. Turnovský výsledek ale odolal! Každý ze tří tisíc návštěvníků, kteří se na místním stadionu letos sešli, tak viděl více, než celý Londýn! Chybělo snad už jen to, aby obecenstvo Hartinga vyhecovalo natolik, aby diskař tradičně roztrhal svůj dres. V tom měl přece jen sedmdesáti tisícový kotel v Londýně navrch. To jen abychom neslučovali neslučitelné…

„Letošní ročník Memoriálu Ludvíka Daňka byl asi nejkvalitnějším mítinkem v historii. Poprvé byl zařazen do kategorie Evropských atletických mítinků, což mimochodem značí větší zájem zahraničních sportovců a zvýšené finanční náklady na startovné a odměny. O start projevilo zájem 90 atletů ze zahraničí, což nás velmi těší. Je zcela evidentní, že závod postupně získává větší renomé a roste i jeho kvalita," potvrzuje nárůst sportovní kvality také František Svoboda, ředitel Memoriálu Ludvíka Daňka.

Druhý nejlepší podnik v republice

To, že jeho slova nejsou jen planými výmysly příležitostně vytaženými z rukávu, potvrzuje také Český atletický svaz. Ten na základě předvedených výkonů vytvořil „Hodnocení sportovní úrovně mítinků". Pokud pomineme ostravskou monumentální Zlatou tretru, byl Turnov svědkem všeobecně druhého nejlepšího atletického představení v ČR vůbec.

Výše zmíněné hodnocení mezinárodních mítinků na území republiky totiž porovnávalo celkem dvaatřicet nejhodnotnějších výsledků z každého podniku. A mezi nimi se turnovský Memoriál Ludvíka Daňka umístil na druhém místě! Lépe skončil už jen Memoriál Josefa Odložila, který se každoročně koná v Praze. Jinak ale Turnov dle této statistiky předčil taková města jako Pardubice, Olomouc, Ústní nad Labem, tradičně  oblíbené Kladno, ale i další podniky konané v Praze! Zajímavé také je, že pořadatelé Odložilova Memoriálu pracují s dvacetkrát (!!!) vyšším rozpočtem, než je turnovských 1,2 milionu korun. Odměnou Turnovu by měl být fakt, že v příštím roce bude hostit jeden z podniků atletické extraligy.

Hvězdy se vrátí!

Je samozřejmě věcí finanční, kolik zvučných jmen v příštím roce Český ráj přivítá. Dorazit by měla kompletní diskařská elita, včetně pěti nejlepších z letních olympijských her v Londýně. Turnov ale jako proslulý vrhačský mítink přivítá také světové koulaře či oštěpaře. Do karet mu hraje i fakt, že v termínu pořádání (28. května 2013) nebude mít v Evropě konkurenci v podobě jiného závodu.

Kromě disku ale dorazí také skupina trenéra Kupky. Sprinter Maslák by v Turnově chtěl atakovat český rekord v běhu na 300 metrů. S ním dorazí i další olympionici, namátkou Hejnová či Holuša.

Inu, je nač se těšit! Daňkův Memoriál totiž stále stupňuje své kvality! Většina účastníků navíc bude už usilovat i o limity na světové mistrovství, které se bude konat v ruské Moskvě…

Autor: Jaroslav Pich

7.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti z mateřských škol testovaly atletiku
3

Děti z mateřských škol testovaly atletiku

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Bouřka řádila, blesk na Pomezkách sjel komínem

Trutnovsko - Nejvíce práce měli po čtvrteční bouřce hasiči na Trutnovsku a Rychnovsku, zasahovali ovšem po celém kraji. V Dolních Lysičinách spadl na dráty elektrického vedení vzrostlý strom.

Noví nájemníci ve Dvoře Králové. Do zoo se vrátily hyeny žihané

Dvůr Králové - Návštěvníci královédvorské zahrady se mohou po třiceti letech těšit na hyeny žíhavé. Zvířata, která nápadně připomínají psy, dorazila do zoo v minulém týdnu, v současné době si zvykají na nové prostředí v pavilonu šelem.

AKTUALIZUJEME

KAM můžete v nejbližší době vyrazit...

Trutnovsko, Pojizeří - Kulturní servis: přehled zajímavých akcí konaných v našem regionu.

Trutnov připravil reprezentanty na olympiádu

Trutnov - Již v sobotu se v moravské metropoli rozeběhnou Olympijské hry dětí a mládeže 2017 a reprezentační výběr plavců Královéhradeckého kraje si pro závěrečnou přípravu zvolil trutnovský bazén.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies