Světový pohár ve skocích na lyžích je u konce

Planica, Lomnice nad Popelkou – Skokanská sezona je u konce. Poslední zastávkou byla mekka letců na lyžích Planica, kde se sportovci představili hned třikrát.

22.3.2011

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Páteční lety v rámci finále Světového poháru ovládli Rakouští skokané na lyžích. Z vítězství se díky nejdelším pokusům v obou kolech radoval Gregor Schlierenzauer, druhý skončil již jistý vítěz celkového hodnocení Thomas Morgenstern a třetí místo obsadil Martin Koch.

Nejlepším z českých skokanů byl třiadvacátý Jan Matura. Hned za ním figuroval ve výsledkové listině Roman Koudelka a Jakubu Jandovi patřilo 28. místo.
V sobotu zakončili skokani také dlouhodobou týmovou soutěž. Družstvo českých letců na lyžích zakončilo Světový pohár nejlepším výsledkem v sezoně. Kvarteto Janda, Sedlák, Matura a Koudelka obsadilo v Planici šestou příčku. Suverénně vyhráli favorizovaní Rakušané.

České družstvo podržel především lomnický Roman Koudelka. Šestnáctý muž individuálního pořadí SP zachránil tým před vypadnutím, když ho letem dlouhým 203,5 metru v závěrečné sérii 1. kola vytáhl z posledního desátého místa na osmé. Do 2. kola tak Češi postoupili na úkor Italů o bod a půl.

Na šestou pozici dostal české družstvo hned v první sérii Janda a zbylí členové nejlepší výsledek zimy udrželi. V druhém kole týmu pomohlo 204 metrů Sedláka a opět Koudelka, jenž o tři metry překonal magickou „dvoustovku“.

Malysz se rozloučil s kariérou 3. místem

Polák Kamil Stoch vyhrál poslední závod sezony Světového poháru skokanů na lyžích. Kvůli silnému větru se nedělní výsledky letů v Planici počítaly pouze z jednoho kola. Český reprezentant Jan Matura obsadil třinácté místo, Roman Koudelka skončil devatenáctý. V celkovém hodnocení Světového poháru skončil Koudelka jako nejlepší z Čechů šestnáctý, čímž vyrovnal své maximum z roku 2009. V letecké části poháru skončil jedenáctý.

Druhé místo patřilo domácímu Robertu Kranjecovi, který předvedl k nadšení zaplněného hlediště nejdelší let dne 224,5 metru, ale kvůli odpočtům se Stochem prohrál. Třetím místem se s kariérou rozloučil hrdina Adam Malysz, polský velikán skončil třetí i celkově.

Skokanští fanoušci si tak nyní budou zvykat na dobu „po Malyszovi“. Skokanský generál nebude na můstku chybět jen Polákům, ale celému skokanskému světu.

Vítěz Světového poháru Rakušan Thomas Morgenstern skončil sedmý. Malý globus za lety získal jeho krajan Gregor Schlierenzauer, na závěr sezony čtvrtý.

Autor: Jaroslav Pich