Vesměs se jedná o nevyužité, převážně průmyslové objekty v čele s kompletním areálem budov Labského mlýna. Právě bývalý zámek ze 16. století přestavěný v roce 1835 na papírnu patří mezi nejatraktivnější součásti navrženého „balíčku“. „Město se zde dlouhodobě pokoušelo o nějaký projekt. Poslední šancí byly evropské zdroje. Ale podmínky spolufinancování v této záležitosti jsou v kategorii 40 až 50 procent, což je pro město příliš mnoho. Město nezajistí lepší podmínky spolufinancování, než si může zajistit kterýkoli jiný subjekt,“ vysvětlil hostinský starosta Karel Klíma.

Sodovkárna i škola

Do prodeje půjdou kromě jádra Labského mlýna další budovy, které jsou součástí historického areálu, a to včetně kotelny s komínem nebo rozvodny. Investoři si ale mohou dělat zálusk také třeba na bývalý výměník tepla na sídlišti, opuštěnou budovu mateřské školy ve Vrchlabské ulici nebo na někdejší sodovkárnu v prostorách autobusového nádraží. Součástí veřejné nabídky se stane rovněž soubor objektů v centru města, kde dnes sídlí Městská správa. Ta by se v budoucnu měla přesunout do budovy v Deymově ulici, kterou se chystá opustit Stavební společnost.

Poté, co zastupitelstvo ve středu doporučilo nemovitosti k prodeji, rada připraví podklady pro realizaci tohoto záměru. Podle starosty Karla Klímy by se budova mateřské školy, sodovkárna a výměník měly „na trhu“ objevit ještě do konce letošního roku. Prodej dalších nemovitostí si však vyžádá delší období příprav. Nabídnutá cena přitom v některých případech nebude tím nejdůležitějším kritériem. „Někde půjde jen o cenu, někde bude potřeba udržet využití objektu pod kontrolou,“ uvedl Klíma. To se bude týkat třeba sodovkárny.