Jako developer zajistí především obchodní aktivity v území. Jak včera oznámil starosta Ivan Adamec, smlouvy s firmou Mapon jsou připravené a už se jen dolaďují drobnosti. Rozhodující slovo bude mít ještě zastupitelstvo, které se sejde 22. února. Má totiž potvrdit změnu ve financování infrastruktury a sladit s Maponem nové termíny pro plnění závazků v průmyslové zóně. Text v pondělí schválila rada.

K průlomu došlo v druhé polovině loňského roku, když od svého zájmu o zónu odstoupila firma Brose, vyrábějící součástky pro automobilový průmysl. Původně chtěla postavit zhruba na čtvrtině plochy továrnu a zajistit tak v Trutnově nové pracovní příležitosti. Na zbývající část devatenáctihektarové zóny už v té době byla vybrána firma Mapon. „Vypsali jsme nové výběrové řízení a Mapon v něm jako jediný zájemce o území uspěla,“ připomněl Ivan Adamec. Společnost se už s městem dohodla, že vybuduje infrastrukturu. „Developer se k tomu zavazuje s termínem dodání do roku 2016,“ informoval starosta.

Pro město je toto řešení úlevou. Zpočátku totiž mělo infrastrukturu budovat se slibem firmě Brose na své náklady, odhadnuté na 50 milionů korun.
„Je to pro nás takto mnohem jednodušší, protože kvůli tomu nemusíme přijímat další úvěr,“ upozornil Adamec. Město má pozemky Maponu nejprve pronajmout a pak po částech prodávat. Celkový zisk pro Trutnov je 30 milionů korun.

V zóně pravděpodobně najdou umístění domy typu Tesco, Baumax, Obi. „Je to samozřejmě na rozhodnutí developerů, zatím nic jasné není a nelze o tom spekulovat. Stejně tak nemůžeme říct, zda najde firma Mapon zájemce, který by tam chtěl podnikat v oblasti lehkého průmyslu a vytvořil tak nová pracovní místa,“ upozornil starosta.