Dosavadní průměrný výnos u obilovin dosahuje 6,51 tuny z hektaru. Je to zatím o pětinu více, než uváděl červnový odhad Českého statistického úřadu.

U ozimého ječmene zatím výnos činí 4,54 tuny z hektaru a proti loňskému konečnému výsledku je nižší o 0,2 tuny. Ozimé pšenice, která je nejpěstovanější obilninou v kraji, farmáři zatím sklidili asi desetinu ploch a vykázali nadprůměrný výnos přes sedm tun z hektaru.

V kraji již také naplno běží sklizeň řepky olejky, která je na více než pětadvaceti tisíc hektarech. Řepku zatím zemědělci sklidili ze 47 procent ploch. Dosavadní výnos činí 4,05 tuny z hektaru a proti loňskému výsledku je vyšší o 16 procent.

Ječmen s řepkou už jsou pod střechou

Jejich sousedé v Pardubickém kraji od začátku žní sklidily úrodu z třinácti procent osetých ploch.  Žně pokročily u ozimého ječmene a řepky a začal se sklízet jarní ječmen. „Žně v Pardubickém kraji jsou proti loňsku poměrně v předstihu a hektarový výnos u ozimého ječmene je také poměrně vysoko," vysvětlil předseda Okresní agrární komory v Chrudimi Jaroslav Kopista. Pod střechou již mají farmáři přes osmdesát procent úrody ozimého ječmene, u řepky je sklizeň hotová zhruba z 35 procent.

Výnosy se podle jednotlivých okresů liší, Chrudimsko má výhodu úrodnější půdy, naopak na Pardubicku je písčitá půda a hektarové výnosy o něco nižší, dodal Kopista.

Obilí škodí hlavně velké bouřky, které by mohly napáchat škody na polích. „Když budou suché žně, bude to bez problémů. Když prší, zemědělci tak zvaně kradou každý hektar a může být problém s porůstáním obilí," dodal ředitel Okresní agrární komory Ústí nad Orlicí František Smítal.

Farmáři v Pardubickém kraji letos oseli 81 770 hektarů obilovinami, což je zhruba stejně jako loni. Na 27 998 hektarech roste řepka. Oproti loňsku se plocha zmenšila zhruba o 1700 hektarů. V kraji se pěstuje hlavně obilí a řepka. „Bramboráři už nejsme dávno, ty se hlavně dovážejí. V oblasti Hrochova Týnce se zemědělci vrátili k cukrovce, pokud ji dělají na úrovni, je to významná tržní plodina," řekl Kopista.