VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protikuřácký zákon není nic jiného než omezení svobodného podnikání

Úpice - Proti zákazu kouření ve vnitřních prostorách restaurací, který má vstoupit v platnost 31. května se staví většina majitelů barů, pivnic a hospod ve městě Úpice. Zákon je v městečku Královehradeckého kraje vnímán spíše jako snaha státu o ztížení jejich podnikání.

17.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Pro nemalé množství zdejších obyvatel je pivo a cigareta v oblíbeném baru v podstatě součást každodenního života, na kterém založili majitelé místních podniků svůj byznys.

,,Náš podnik je vyloženě pivnice, kam si chodí většina našich zákazníků odpočinout po práci a chtějí si dát pivo a k tomu cigaretu. Podle mě je to jen omezování v podnikání, '' hájí své zájmy a zájmy zákazníků Monika Chvojková, dlouholetá majitelka pivnice pod městským náměstím. Cigarety se tu prodávají nejenom na baru, ale také z automatu visícím u vchodu. Chvojková navíc dodává, že by toto nařízení pochopila v restauracích, kde se lidé stravují, ale ne v hospodách, jako je ta její.

,,Jsem skutečně velmi rád, že i pan prezident projevil starost o zdraví všech našich občanů a zákon podepsal. Vyhlašuji tedy 30. květen 2017 dnem posledního típnutí," Miloslav Ludvík – ministr zdravotnictví a hlavní představitel tzv. protikuřáckého zákona.

To Libor Trdlikát, majitel baru ve kterém se schází místí fotbalový klub a jeho fanoušci, neschvaluje zákon z jiného důvodu. Zdůrazňuje, že se mu nelíbí porušování nočního klidu, které nastane, jelikož budou muset zákazníci kouřit venku a že se tak znásobí výjezdy policie a dodává, že velké množství majitelů barů a pivnic investovalo do ventilačního odsávání kouře: ,,Já sice neinvestoval velkou finanční částku do ventilační techniky, ale je tu mnoho jiných podniků, které k takovým změnám přistoupily a teď o peníze přijdou.''

Nový zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, prošel v minulém roce Poslaneckou sněmovnou, v lednu tohoto roku zákon schválil i Senát a putoval tak až k prezidentovi Miloši Zemanovi, ten tzv. protikuřácký zákon podepsal a přidělal tak několik vrásek majitelům restauračních zařízení.

Některá restaurační zařízení upustila od kouření ještě před schválením zákona a to nejen v Úpici.

,,Myslím si, že nám toto rozhodnutí přineslo mnohem více zákazníků, kteří se k nám chodí stravovat, '' tvrdí Irena Müllerová, provozní restaurace v sousední obci Suchovršice, kam se jezdí stravovat i někteří obyvatelé Úpice. A ve které se sami rozhodli zakázat kouření již v dubnu 2016. Podle Müllerové její restauraci zákon natolik nezasáhne.

Jaké postihy hrozí za porušení zákona?

Maximální výše pokuty za přestupky pro fyzické osoby:

5000 Kč: Kouření nebo užívání el. cigarety na místech, kde je to zakázané.
10 000 Kč: Prodej alkoholu osobě pod vlivem alkoholu nebo návykové látky.
25 000 Kč: Prodej kuřácké pomůcky osobě mladší 18 let.

Kromě kouření jako takového se hospodští bouří také proti zákazu prodeje nebo podávání alkoholického nápoje osobám zjevně ovlivněným alkoholem nebo jinou návykovou látkou. Hospodští argumentují tím, že je složité odhadnout stav, kdy podnapilému již nenalít, a nebo také tím, že se budou dostávat se zákazníky často do sporu.

To však nemění nic na tom, že si kuřáci budou moct naposledy zapálit ve svém oblíbeném podniku 30. května 2017, následný den vstoupí zákon v platnost.

Radek Baudyš

Autor: Redakce

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Cyklomaraton pofičí Krkonošemi

Josef Petřík mladší

Petřík: Pro hráče chce ligu, sám by rád vyzval kamaráda Skácela

FOTO: Veteránem za Krtečkem do Jizerských hor

Albrechtice v Jizerských horách - V sobotu 22. července proběhl již 4. ročník závodů veteránů s názvem Za Krtečkem do Jizerských hor.

Vokatá s Kaiserem na přehradě připomněli Magorovy texty

Bílá Třemešná - Další z koncertů nedaleko přehrady Les Království nabídl v pátek především živelnost obou interpretů, Oldřicha Kaisera a Dáši Vokaté neboli dvojice OlDáš.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Wihanovo kvarteto potěšilo posluchače na Kuksu

Kuks - Třetím koncertem v sobotu pokračoval festival Hudební léto Kuks. V prostorách kostela Nejsvětější Trojice se představilo špičkové kvarteto v českém i evropském kontextu. Před zaplněným kostelem hráli Leoš Čepický – první housle, Jan Schulmeister – druhé housle, Jakub Čepický – viola a Matěj Štěpánek – violoncello.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení