VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROP dá 265 milionů korun na silnice, nemocnice i městské projekty

Východní Čechy - Na zlepšení a modernizaci silnic a nemocnic
i na městské projekty v regionu poputuje na východ Čech kolem 265 milionů korun. Peníze budou rozděleny mezi jedenáct projektů.

24.9.2014
SDÍLEJ:

Galerie moderního umění v Hradci Králové.Foto: Deník/ Ondřej Littera

Částku 
k podpoře či dofinancování schválil Regionální operační program Severovýchod.

Nejvíce evropských peněz je přislíbeno na stavební úpravy Galerie moderního umění a rekonstrukci historické budovy bývalého Ustavu hluchoněmých v Hradci Králové, modernizace silnic v Žamberku a ve Stolanech či na rekonstrukci opěrných zdí mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem.

Polovina na silnice

Dalších osm projektů podpoří ROP Severovýchod v Libereckém kraji. Na všech 19 projektů schválil více než 414 milionů korun. Z toho téměř polovina půjde na opravy silnic.

Potřebných dotací se tak dočká řada projektů, které sice byly už před časem schváleny jako kvalitní, ale příjemci museli vyčkat, zda se uvolní  peníze.

„Projekty, na něž v danou chvíli není dostatek finančních prostředků, schvaluje Výbor Regionální rady ve zvláštním režimu. Tyto projekty jsou schváleny s tím, že je financuje příjemce ze svých zdrojů. Dotace je poté poskytnuta pouze v případě, že se 
v budoucnosti nějaké finanční prostředky uvolní," řekl předseda Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Podle mluvčí úřadu Silvie Špryňarové je tímto způsobem také zajištěno, že pokud se v budoucnu vrátí nějaké finanční prostředky do programu, mohou být okamžitě proplaceny na projekty už dokončené anebo na ty, na nichž už se pracuje.

Ze zvláštního režimu byly vyňaty i projekty v oblasti zdravotnictví. Více než 22 milionů korun tak pomůže při modernizaci lůžkového a přístrojového vybavení chrudimské nemocnice, dalších 17 milionů korun z evropských peněz získá Pardubická krajská nemocnice na modernizaci  přístrojového vybavení.

Peníze i pro města

Nově výbor také schválil  dva projekty, které jsou součástí Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) Hradec Králové. Dostanou celkem 100 milionů korun. Jedním z nich je rekonstrukce bývalého Ústavu hluchoněmých.

„Předně ochráníme historickou, památkově chráněnou budovu před chátráním a zároveň zde získáme prostor pro krajem zřizovanou Obchodní akademii a Střední odbornou školu, která by se sem měla po rekonstrukci přestěhovat," uvedl hejtman Královéhradeckého kraje a místopředseda Regionální rady Severovýchod Lubomír Franc.

Více než tři miliony korun  dostanou Pardubice na revitalizaci parku Na Špici. „Je to pouze dílčí částka, která byla jako volná alokace schválena. Výše požadované dotace činí 25,781 milionu korun," uvedla mluvčí Špryňarová.

Podle ministerstva pro místní rozvoj patří ROP Severovýchod mezi tři nejúspěšnější a nejméně rizikové operační programy.

Projekty odsouhlasené k financování
Modernizace silnic III/34019 a III/34020 Stolany                          35,902 mil. Kč
Rekonstrukce opěrných zdí Vrchlabí – Špindlerův Mlýn                30,228 mil. Kč
Rekonstrukce mostu Starý Dvůr                                                   8,538 mil. Kč
Modernizace silnic II/311 a III/31118 Nepomuky–Výprachtice      20,602 mil. Kč
Modernizace silnice v žamberské Nádražní ulici                              39,462 mil. Kč
Modernizace vybavení chrudimské nemocnice                              22,103 mil. Kč
Pardubická krajská nemocnice, obnova přístrojového vybavení   16,781 mil. Kč
Modernizace přístrojového vybavení vysokomýtské nemocnice     8,570 mil. Kč
Revitalizace parku Na Špici (IPRM Pardubice)                                  3,181 mil. Kč
Stavební úpravy Galerie moderního umění (IPRM H. Králové)        55,672 mil. Kč
Rekonstrukce Ústavu hluchoněmých (IPRM H. Králové)               44,406 mil. Kč
(Zdroj: Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod)

Autor: Ivana Vitovská

24.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Šporcl.

Sedmihorské léto nabídne koncerty i divadla

Trutnov chce budovat věž pro kola

Trutnov chce budovat věž pro kola

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Výběr pomníku provázely vášně a nenávist. Nakonec žádný nebude

Trutnov - Poněkud hořce vyzněla vyhlášená soutěž, ve které nejen soutěžní porota, ale později také veřejnost, vybíraly z osmi výtvarných návrhů na pomník určený ke stému výročí vzniku Československa v příštím roce. Trutnovští si vzali na sebe těžký úkol. Vybrat dílo, které by se stalo důstojnou vzpomínkou na dějinnou událost, se nakonec ukázalo jako neuskutečnitelné.

Jak se kuchtilo v Poniklé?

Poniklá - Prázdniny jsou sice už přede dveřmi, ale školáci z Poniklé se ještě s chutí zapojili do školního projektu Připrav si zdravou svačinku, neboť zdravě bychom měli jíst i v době prázdnin. Ti mladší kuchtili doma s maminkami a hotovou svačinku přinesli k prezentaci do školy, žáci druhého stupně se pustili do příprav přímo ve škole. A tak se všude krájelo, míchalo, vařilo, v kuchyni se pod dozorem kuchařek i peklo.

AKTUALIZUJEME

KAM můžete v nejbližší době vyrazit...

Trutnovsko, Pojizeří - Kulturní servis: přehled zajímavých akcí konaných v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies