VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROP dá 265 milionů korun na silnice, nemocnice i městské projekty

Východní Čechy - Na zlepšení a modernizaci silnic a nemocnic
i na městské projekty v regionu poputuje na východ Čech kolem 265 milionů korun. Peníze budou rozděleny mezi jedenáct projektů.

24.9.2014
SDÍLEJ:

Galerie moderního umění v Hradci Králové.Foto: Deník/ Ondřej Littera

Částku 
k podpoře či dofinancování schválil Regionální operační program Severovýchod.

Nejvíce evropských peněz je přislíbeno na stavební úpravy Galerie moderního umění a rekonstrukci historické budovy bývalého Ustavu hluchoněmých v Hradci Králové, modernizace silnic v Žamberku a ve Stolanech či na rekonstrukci opěrných zdí mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem.

Polovina na silnice

Dalších osm projektů podpoří ROP Severovýchod v Libereckém kraji. Na všech 19 projektů schválil více než 414 milionů korun. Z toho téměř polovina půjde na opravy silnic.

Potřebných dotací se tak dočká řada projektů, které sice byly už před časem schváleny jako kvalitní, ale příjemci museli vyčkat, zda se uvolní  peníze.

„Projekty, na něž v danou chvíli není dostatek finančních prostředků, schvaluje Výbor Regionální rady ve zvláštním režimu. Tyto projekty jsou schváleny s tím, že je financuje příjemce ze svých zdrojů. Dotace je poté poskytnuta pouze v případě, že se 
v budoucnosti nějaké finanční prostředky uvolní," řekl předseda Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Podle mluvčí úřadu Silvie Špryňarové je tímto způsobem také zajištěno, že pokud se v budoucnu vrátí nějaké finanční prostředky do programu, mohou být okamžitě proplaceny na projekty už dokončené anebo na ty, na nichž už se pracuje.

Ze zvláštního režimu byly vyňaty i projekty v oblasti zdravotnictví. Více než 22 milionů korun tak pomůže při modernizaci lůžkového a přístrojového vybavení chrudimské nemocnice, dalších 17 milionů korun z evropských peněz získá Pardubická krajská nemocnice na modernizaci  přístrojového vybavení.

Peníze i pro města

Nově výbor také schválil  dva projekty, které jsou součástí Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) Hradec Králové. Dostanou celkem 100 milionů korun. Jedním z nich je rekonstrukce bývalého Ústavu hluchoněmých.

„Předně ochráníme historickou, památkově chráněnou budovu před chátráním a zároveň zde získáme prostor pro krajem zřizovanou Obchodní akademii a Střední odbornou školu, která by se sem měla po rekonstrukci přestěhovat," uvedl hejtman Královéhradeckého kraje a místopředseda Regionální rady Severovýchod Lubomír Franc.

Více než tři miliony korun  dostanou Pardubice na revitalizaci parku Na Špici. „Je to pouze dílčí částka, která byla jako volná alokace schválena. Výše požadované dotace činí 25,781 milionu korun," uvedla mluvčí Špryňarová.

Podle ministerstva pro místní rozvoj patří ROP Severovýchod mezi tři nejúspěšnější a nejméně rizikové operační programy.

Projekty odsouhlasené k financování
Modernizace silnic III/34019 a III/34020 Stolany                          35,902 mil. Kč
Rekonstrukce opěrných zdí Vrchlabí – Špindlerův Mlýn                30,228 mil. Kč
Rekonstrukce mostu Starý Dvůr                                                   8,538 mil. Kč
Modernizace silnic II/311 a III/31118 Nepomuky–Výprachtice      20,602 mil. Kč
Modernizace silnice v žamberské Nádražní ulici                              39,462 mil. Kč
Modernizace vybavení chrudimské nemocnice                              22,103 mil. Kč
Pardubická krajská nemocnice, obnova přístrojového vybavení   16,781 mil. Kč
Modernizace přístrojového vybavení vysokomýtské nemocnice     8,570 mil. Kč
Revitalizace parku Na Špici (IPRM Pardubice)                                  3,181 mil. Kč
Stavební úpravy Galerie moderního umění (IPRM H. Králové)        55,672 mil. Kč
Rekonstrukce Ústavu hluchoněmých (IPRM H. Králové)               44,406 mil. Kč
(Zdroj: Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod)

Autor: Ivana Vitovská

24.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Zahraniční studenti ve středisku Sever pracují za jídlo a ubytování

Zahraniční studenti pracují na Severu za jídlo a ubytování

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

„Atmosféra v Londýně? Lepší jsem nezažil“

Turnov - Jedenáctou pozici v hodnocení národů co do počtu cenných kovů obsadili na mistrovství světa v atletice čeští reprezentanti. Kompletní medailovou sbírku jim zajistila výprava oštěpařů, když Barbora Špotáková zopakovala zlato z roku 2007, Jakub Vadlejch skončil stříbrný a Petr Frydrych vybojoval bronz.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Liberecký kraj - Krajský TOXI tým za asistence polských kolegů zadžel muže, který z Polska do Libereckého kraje dovezl celkem kilo a půl pervitinu.

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

Dvůr Králové - Dvouletý samec hrocha Karl Wilhelm uhynul v Zoo Dvůr Králové. Příčinou smrti je infekce, která se mu do těla dostala kvůli zranění v tříslech zadní nohy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení