Liberecký kraj má nejlepší skóre v celé republice při vytváření a obsazování pozic ve veřejně prospěšných pracích (VPP). Ty se snaží zmírnit dopady dlouhodobé nezaměstnanosti a sociálního vyloučení. Podstatou veřejně prospěšných prací je vytvoření pracovního místa, většinou se jedná o udržování veřejného prostoru, na které nastoupí člověk, který nemůže dlouhodobě sehnat práci. Úřad práce pak posílá zaměstnavateli, v případě VPP je to město nebo obec, příspěvek na plat zaměstnance. Ideálním kandidátem je člověk, který už minimálně 5-6 měsíců nemá práci a přitom je ochotný pracovat.

Podle Kateřiny Sadílkové, ředitelky Úřadu práce ČR, je nejdůležitější zájem lidí o práci. „Příspěvek je v každém městě jiný. Může to být 13 ale taky patnáct tisíc měsíčně, které posíláme zaměstnavatelům na platy lidí zaměstnaných na veřejně prospěšných pracích," řekla Kateřina Sadílková, která zároveň šéfuje krajské pobočce Úřadu práce v Liberci.

Příspěvky, které zúčastněné obce čerpají, nejsou zanedbatelné částky. Česká Lípa spolu s Libercem takto získá přes 40 milionů korun. Úspěšný v zaměstnávání tzv. nezaměstnatelných je také Frýdlant. „Důležité je, aby práce nebyla výsadou jen velkých měst, aby ji nacházeli lidé i v oblastech, kde je delší dobu vysoká nezaměstnanost. Tady shodně s Úřadem práce ČR vidíme velký potenciál v pracovních místech dotovaných státem," říká předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Mohou sloužit i jako místa startovací, která umožní člověku překlenout nejtěžší období, zachovat si pracovní návyky a později se už obejít bez pomoci veřejné správy. Nezaměstnanost se nesmí zakonzervovat, ale řešit."

V Liberci se z celkem 23 778 nezaměstnaných podařilo získat krátkodobou práci 1 028 uchazečům. Úřad práce tato místa vytváří ze zákona jako krátkodobé pracovní příležitosti a přispívá na ně po dohodnutou dobu max. 12 měsíců.

„Od letošního ledna je možné prodloužit ji ve výjimečných odůvodněných případech až na dva roky," říká Sadílková.

Zaměstnavatelé na Liberecku nejčastěji využívají VPP při úklidu a údržbě veřejných prostranství. Obce a města v tomto regionu mají zájem hlavně o nekvalifikované dělníky a uklízeče, neziskové organizace o údržbáře a mateřské či základní školy pak o osobní asistenty. Systém veřejně prospěšných prací je výhodný pro všechny zúčastněné strany. ÚP ČR pomůže uchazečům o zaměstnání získat na určitou dobu zaměstnání. Obce, kraje a firmy zase tolik potřebné zaměstnance, které by nemohly zaměstnat na stálo.

KDE VYTVOŘILI NEJVÍCE MÍST?

MĚSTO                                      POČET MÍST       POČET UCHAZEČŮ

ČESKÁ LÍPA                                 58    (200)            58        (188)

JABLONEC NAD NISOU                  56    (192)            55        (183)

LIBEREC                                      96    (373)            86        (362)

SEMILY                                         3     (99)             3          (93)

POZNÁMKA: První číslo udává počet míst a uchazečů, které byly vytvořeny a zaplaceny z národního rozpočtu. Číslo v závorce pak ty místa a uchazeče, které se podařilo zapojit do projektů placených z evropských fondů. ZDROJ: Úřad práce ČR