VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé nevěděli, zda mají podpořit mistrovství světa v letech na lyžích

Liberecký kraj - Podporu od Libereckého kraje organizátoři MS 2014 v letech na lyžích málem nedostali.

3.2.2014
SDÍLEJ:

Český skokan na lyžích Jan MaturaFoto: Deník/Vít Černý

První letošní zasedání krajského zastupitelstva mělo na programu závažnější i zajímavější body, než odhlasovat příspěvek ve výši 4 milionů na mistrovství světa v letech na lyžích, které se bude konat letos v březnu v Harrachově. Nakonec se ale ukázalo, že se bude řešit hlavně mistrovství a otázka: Jak moc by měl být kraj štědrý ke sportovcům a zdali je Michal David jméno, které by s Libereckým krajem mělo být spojováno?

Když dorazil Rostislav Jozífek z organizačního výboru mistrovství na zasedání zastupitelů, asi si nepředstavoval, že předem přislíbený finanční příspěvek rozbouří tak živou diskuzi mezi přítomnými a on tak stráví u řečnického pultíku více než hodinu.

Kde nastal problém?

První problém nastal, když Zuzana Kocumová (Změna pro LK) navrhla, že by se měl původní příspěvek snížit ze čtyř milionů na jeden. To vyvolalo nevoli v zastupitelském sále, protože Kocumová už předtím hlasovala pro schválení návrhu.

Náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví, tělovýchovu a sport svůj nový postoj obhajovala takto: „V radě jsem návrh na přidělení dotace ve výši 4 milionů korun původně podpořila s podmínkou dofinancování dotačního podprogramu na podporu sportovních klubů a organizací, které se starají o mládež a širokou členskou základnu, což je pro mě i Změnu pro Liberecký kraj prioritou. Druhou podmínkou bylo předložení podrobného položkového rozpočtu. Vzhledem k tomu, že předložený rozpočet je ziskový, a to ve výši 3 miliony Kč, i včetně započtení milionové rezervy, navrhla jsem na jednání zastupitelstva kraje příspěvek snížit na odpovídající jeden milion."
Změna názoru Kocumové popudila především starostu Chrastavy Michaela Canova, který prohlásil, že Kocumová bodla kudlu do zad svým koaličním partnerům ve vedení kraje a zejména hejtmanovi Půtovi.

Vysvětlení nestačí!

Po prvních výtkách začal Rostislav Jozífek vysvětlovat, jak probíhá situace s organizací tak velké akce jako je mistrovství světa, které se v Harrachově konalo naposledy v roce 2002. Jeho první argument, že se jedná o mimořádnou akci, přesahující svým významem nejen hranice Libereckého kraje, ale i ČR, propagující Harrachov jako sportovně turistickou destinaci bezkonkurenčním způsobem (90 mil. diváků u televizních obrazovek), si zaslouží podporu jak regionu, tak i státu.

Proto začal vysvětlovat složení rozpočtu a navrhl, že kdokoli bude mít zájem, může se s ním blíže seznámit. Někteří zastupitelé ale nebyli stále spokojeni. Jedním z nich byl Jaromír Baxa (Změna pro LK), kterému se nelíbilo, že má na mistrovství vystoupit zpěvák Michal David. Podle Baxy je zpěvák nestoudné připomenutí nevkusných 80. let a s krajem by neměl být spojován. Na Baxovu výtku reagovali další zastupitelé s tím, že se jedná o komerční akci a není to důvod pro neposkytnutí příspěvku.

Co by kraj dostal 
za 4 miliony?

Organizátoři za finanční podporu nabízeli, že zajistí, aby se propagační materiály kraje objevily v oficiálním Magazínu MS 2014, na všech tiskových materiálech, billboardech a v kampani. Liberecký kraj (LK) by byl všude uveden jako partner doprovodného programu a během závodů by proběhl Den Libereckého kraje. Navíc by organizátoři dovezli na vlastní náklady 50 zastupitelů do Harrachova a tam je pohostili. Ironií je, že kraj poskytne bezplatnou dopravu pro návštěvníky, kteří se na závody vydají. Znamenalo by to tedy, že kraj zaplatí organizátorům, aby je za krajské peníze dovezli do Harrachova? Tento bod spolupráce se pravděpodobně bude muset ještě vyřešit.

Vítězný návrh

Během „plodné debaty" dali zastupitelé dohromady celkem čtyři návrhy na finanční podporu pro MS 2014, kdy se krajský příspěvek pohyboval od 1 do 4 milionů. Dvaatřicet z přítomných nakonec hlasovalo pro původní návrh a Svazu lyžařů České republiky tak přiklepli dotaci ve výši čtyř milionů korun.

„Liberecký kraj navíc podpoří diváky tak, že zakoupená vstupenka na závody bude zároveň jízdním dokladem pro cestu vlakem nebo autobusem do Harrachova a zpět z celého území Libereckého kraje. Předpokládaná výše nákladů je přibližně 670 tisíc korun," uvedl později mluvčí LK Jiří Langer.

Krajský přispěvek činí jen asi 5 procent z celého rozpočtu mistrovství, který se pohybuje okolo 70 milionů korun, z toho 16 milionů věnovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

PŘEDBĚŽNÝ PROGRAM

Čtvrtek 13. 3.

14:30 Oficiální trénink
17:00 Kvalifikace
Opening Ceremony
After party Live Michal David

Pátek 14. 3.

15:30 Zkušební kolo
16:30 1. kolo, 2. kolo
After party Live Mirrors

Sobota 15. 3.

15:00 Zkušební kolo
16:00 3. Kolo
Finále
Vyhlášení vítězů
After party Live…

Neděle 16. 3.

12:30 Zkušební kolo
14:00 1. kolo, závod družstev
Finále, závod družstev
Vyhlášení vítězů

Autor: Petr Vodseďálek

3.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Kolonádě se i věštilo.
8

Na Kolonádě se v sobotu věštilo

Závody dračích lodí v Dolcích u Trutnova 2017.
22

Nejrychlejší dračí loď je z Červeného Kostelce

Za dvacet let zestárli hasiči o sedmdesát roků

Vlčice /FOTO, VIDEO/ - Krátce po sametové revoluci slavili v malé obci u Trutnova 50 let od založení sboru dobrovolných hasičů. Včera už to bylo 140. Jak je to možné?

Fotbalisté Chvalče nejslušnějším týmem sezony

Trutnovsko - Naposledy v sezoně 2016/2017 zasedaly komise Okresního fotbalového svazu Trutnov, aby potrestaly hříšníky uplynulého kola a vyřešily další potřebné záležitosti.

Vzdali hold obětím prusko-rakouské řežby 1866

Trutnov – Už je to 151 let. Nežijí žádní pamětníci, ve městě nenajdete ani jejich potomky. Přesto se na krvavou bitvu mezi Rakušany a Prusy z června roku 1866 vzpomínalo i dnes.

Originálních produktů je v Českém ráji skoro šedesát

Turnov - Počet nositelů značky originální regionální produkt Český ráj se blíží k šedesátce. Letos přibyli další držitelé certifikátu kvality.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies