VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drzý Vietnamec ignoroval pravidla dobrovolných návratů

Liberecký kraj - Jako drzost, která nezná mezí, vypadala žádost cizince, který žádal o vycestování do své vlasti v rámci Dobrovolných návratů, které nabízí české ministerstvo vnitra. Cizinci, kteří se rozhodli v rámci tohoto programu vrátit se do své země, dostanou od České republiky letenku a finanční hotovost.

29.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Jenže i tato možnost má svá pravidla, mezi něž patří například i legální cizincův pobyt na našem území.

„Na Inspektorát cizinecké policie Liberec přišel vietnamský občan a žádal o legální vycestování z ČR s odkazem na program MV ČR Dobrovolné návraty. Ke kontrole předložil náhradní cestovní doklad a očekával stanovenou administrativu, která mu zajistí letenku domů. Záznamy v policejní evidenci však prozradily na Asiata takové informace, že celý příběh se otočil o 180 stupňů,“ začíná vyprávění Miroslav Vlach, tiskový mluvčí Oblastního ředitelství cizinecké policie Ústí nad Labem.

Cizinec přicestoval do ČR na turistické vízum v roce 1996. Následně obdržel dlouhodobé vízum za účelem podnikání jehož platnost skončila v prosinci 2005, proto požádal o azyl a pohyboval se volně po celé ČR. „Přibližně ve stejnou dobu byl však kontrolován policisty na Ostravsku a obdržel správní vyhoštění na dva roky. Překážkou realizace bylo probíhající řízení o azylu, proto bylo nutné vyčkat do rozhodnutí soudu,“ pokračuje Miroslav Vlach.

Azyl nedostal

Řízení o azylu však bylo v roce 2006 zastaveno. Tím pádem pobýval Vietnamec na našem území od té doby nelegálně. Navíc svým jednáním mařil výkon úředního rozhodnutí, protože se nesnažil vycestovat.

„Po konzultaci se státním zástupcem byl případ delegován do kompetence cizinecké policie. Ta zajistila otisky prstů, čímž se potvrdila totožnost muže a následující den za přítomnosti tlumočníka se cizinec seznámil s okolnostmi dalšího postupu, řádně byl poučen o právech a povinnostech a byly mu vysvětleny podmínky dobrovolných návratů,“ popisuje postup tiskový mluvčí severočeské cizinecké policie.

Zákaz pobytu

Cizinec v průběhu nového správního řízení nepožádal o pomoc Zastupitelský úřad v Praze a respektoval konečné sankce včetně blokové pokuty a rozhodnutí o zákazu pobytu na území České republiky po dobu dalších 3 let. „Domů Vietnamec skutečně poletí, ale s jinou leteckou společností, a nebude sám,“ uzavřel tiskový mluvčí Miroslav Vlach.

29.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Vinařské slavnosti dorazí do Trutnova Ladislav Vízek

Ilustrační foto

FOTBALOVÝ servis: Sedmihorky zdolaly Semily

Na Zvičině havarovali dva paraglidisté, utrpěli vážná zranění

Dvůr Králové - Vážnými úrazy, při kterých zasahovala letecká záchranka, dopadly nedělní výlety paraglidistů nad Zvičinou.

Šikovné ruce v Hostinném nebyly rozhodně zbytečné

Hostinné - Střední škola a Základní škola Sluneční v Hostinném zorganizovala klání truhlářů, tesařů, dřevařů a knihařů. Název soutěže Nechodím sem zbytečně byl splněn bezezbytku. Všichni předvedli svou zručnost.

V útulku se rozmohl nešvar. Adoptovaní psi se vracejí zpátky

Královéhradecko - V broumovském městském útulku se rozmohl nešvar. Lidé začali vracet psy, které třeba před několika měsíci adoptovali. Vedení útulku, který momentálně praská ve švech, takovou situaci nepamatuje. Důvody jsou různé a mnohdy připomínají spíše výmluvy.

Mezi podkrkonošské speciality patří i lomnické suchary

Lomnice nad Popelkou - Hořické trubičky, miletínské modlitbičky a lomnické suchary tvoří nejznámější sladký sortiment Podkrkonoší. Ovšem jediné lomnické suchary mají svoji stálou expozici v místním muzeu. A i když se už dávno uzavřely brány zdejších Čokoládoven a později firmy Nestle, tradiční lomnická pochoutka žije dál. Dnes si ji můžete koupit přímo v lomnickém muzeu nebo u zdejších výrobců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies