Podle našich informací složily zálohu desítky klientů. A to mnohdy až do výše devadesáti procent ceny. Jenže firma se prý ale před několika měsíci dostala do problémů, stavba se zastavila, a tak lidé nemají ani nový byt, ani své peníze.

Celým případem se nyní zabývá hospodářská kriminálka. „Zatím evidujeme deset poškozených, kteří podali trestní oznámení. Jedná se o firmy i soukromé osoby,“ řekla našemu Deníku mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Lidem, kteří měli vlastnit nové byty v Milheimově ulici a mnohdy se kvůli tomu přestěhovali i ze vzdálenějších míst republiky, však nyní zůstaly jen oči pro pláč. „Koupili jsme si jeden z těchto bytů už loni v září. Nejprve jsme zaplatili rezervační poplatek a poté jsme dokonce uhradili devadesát procent z celkové ceny bytu, což byl milion šest set tisíc korun,“ řekla Pardubickému deníku jedna ze zoufalých majitelek bytu, která však své bydlení vlastně nemá.
Firma Kvalt má totiž dluhy a je proti ní nařízena exekuce. Lidé, kteří si koupili v tomto rezidenčním domě byty, tedy nyní musejí čekat, jestli společnost Kvalt stavbu dokončí, nebo jestli se rozestavěného objektu ujme někdo jiný.

Podle našich informací se jednatel společnosti Kvalt Radoslav Mareš s budoucími majiteli bytů vůbec nekontaktoval a neozýval se prý ani realitní kanceláři Zeus, která byty nabízela k prodeji.

Lidé, kteří si na zálohu brali hypotéky, jsou nyní zadluženi na mnoho let. Jedinou svoji víru upírají k pardubické policii, která se případem zabývá. „Celou věc šetříme pro podezření z trestného činu podvodu. Celková škoda je zatím vyčíslena přibližně na částku dva miliony korun,“ uvedla pardubická policejní mluvčí a dodala, že stále přicházejí další a další trestní oznámení.

Podle ředitele firmy Zeus Vlastimila Freiberka teď záleží na bance a investorovi, jestli se rozhodnou předat stavbu někomu jinému. „Problém je, že vlastně neexistuje žádný zákon, který by k tomu investora donutil,“ dodal Vlastimil Freiberk.