Obžalovaným je jednatřicetiletý Jan Školník, který podle obvinění koně usmrtil výstřely z malorážky a pak ho „dorazil“ kalačem, dřevorubeckou sekerou. Tím se měl dopustit týrání zvířat i nedovoleného ozbrojování. Za to mu hrozí až tři roky vězení.
Smutný případ má složité pozadí. Majitelka koně, Kateřina Šimková, údajně nechtěla, aby byl utracen běžným způsobem a skončil v kafilerii. U soudu tvrdila, že k němu měla citový vztah a chtěla ho pohřbít na zahradě.
Na pomoc proto zavolala známého, kterým je právě Školník, a žádala ho o pomoc. „Do telefonu brečela. Kůň podle ní usínal, ležel a nechtěl vstát. Tvrdila, že veterináře nemůže sehnat, protože je u jiného případu. A i on doporučil utracení. Chtěla, abych to zařídil,“ dodal.
Školník však neměl žádné oprávnění k tomu, aby takový úkon provedl a neměl ani zkušenosti. Přesto pomoc slíbil. Zvíře se, podle původní verze, snažil nejdříve usmrtit dvěma výstřely do hlavy. A když nepošlo, vzal na pomoc kalač. Tupou stranou nástroje pak koni rozbil lebku.
U Okresního soudu v Náchodě však výpověď změnil: „Nepoužil jsem malorážku, ale jateční pistoli.“ „Proč tvrdíte něco jiného než na počátku,“ ptal se soudce Pavel Ruml. „Veterináři mi řekli, že střílet koně malorážkou je týrání. Tak jsem se rozhodl, že budu říkat, že to bylo jateční pistolí,“ odpověděl obžalovaný.

Nová výpověď nepomohla

Obžalovaný si však nepomohl. Dál bude totiž stíhán za týrání zvířat, kde mu hrozí až tři roky vězení. I usmrcení jateční pistolí je totiž podle zákona způsob, kterým kůň trpí.
Problém je i v původním tvrzení, že koně střelil malorážkou. A to hlavně proto, že muž přiznal, že žádnou nevlastní. Rozsáhlý zbrojní arzenál, naopak má jeho otec, a to včetně malorážky. A ten by v případě, kdy by syn použil jeho zbraň, měl problémy. Malorážku by totiž špatně zajistil proti zneužití. Důvod proč obžalovaný změnil výpověď, tak může být pouze snahou, jak ochránit otce.
Faktu, že skutečně střílel, přitom nahrávají i dvě svědectví. Poskytli je dva chlapci ve věku 10 a 11 let, kteří „dorážku“ koně viděli. Jedno s dětí popsalo, jak muž ubíjel koně kalačem a po hrůzném zážitku muselo využít odbornou pomoc. Dlouho totiž trpělo strachem a nespavostí. „Ano, šla jsem se synem k psychiatrovi. Problémy ustaly asi až po měsíci,“ potvrdila u soudu jeho matka.

Odborné utracení stojí šest stovek

Soud odročil rozsudek až na 10. listopadu. „Je třeba znát názor balistika, zda byl kůň postřelen malorážkou, nebo zraněn jateční pistolí,“ říká soudce Pavel Ruml. „Důležité je pro nás i svědectví dvou chlapců, kteří celou věc viděli. Oba mluví o střelbě z pušky, což by znamenalo, že šlo o malorážku a ne jateční pistoli,“ míní Ruml.
Podle něj je navíc celý případ zbytečný a nikdy k němu nemuselo dojít. „Stačilo, aby si majitelka koně zjistila, že koně lze pohřbít i na vlastní zahradě. Jen k tomu je třeba povolení. Za odborné utracení pomocí injekce, by dala zhruba šest set korun,“ dodal soudce Ruml.

Jiří Máslo