VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci měli míň práce. Lidé asi přestupky tají

Liberecký kraj – Zprávu o své činnosti za první pololetí letošního roku předložili libereckým zastupitelům příslušníci Městské policie Liberec.

3.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

V porovnání se stejným obdobím loňského roku to vypadá, jako by občané Liberce buď rezignovali na drobnou kriminalitu přestupkového charakteru, anebo že se jí dopouštějí utajeně, tudíž nebývají přistiženi.

Statistiku ovlivnilo mistrovství světa

Ke 30. červnu tohoto roku totiž strážníci šetřili celkem 9 164 přestupků, což je o 3 609 méně, než za stejné období loňského roku.

„Určitě se nedá říci, že by drobná kriminalita v Liberci klesala. Daná čísla jsou ovlivněná mistrovstvím v lyžování, kvůli kterému jsme měli pohotovost celý měsíc. Jenže město se v té době vyprázdnilo, počet přestupků rapidně klesl. Sice se po městě pohybovalo hodně cizinců, ale ti se většinou ničeho nekalého nedopouštěli. Nějaké přestupky v tomto období řešili strážníci jen domluvou. Proto jsme v celkové statistice za letošní první pololetí zaznamenali méně drobné kriminality,“ vysvětlila tisková mluvčí Městské policie Liberec Daniela Bušková.

Většina z řešených přestupků se týkala silničního provozu, zhruba tisícovka narušení veřejného pořádku a dalších tisíc přestupků mělo charakter domácího násilí či jiného provinění proti občanskému soužití. „Pouze jeden přestupek se týkal alkoholismu,“ zdůraznila Daniela Bušková.

Nasadili o polovinu méně botiček

Dohromady strážníci v prvních šesti měsících letošního roku uložili hříšníkům pokuty za 2,1 milionů korun, což je zhruba o 800 tisíc korun méně, než rozdali ve stejném období roku 2008. Za špatné parkování uložili strážníci pokuty za 972 tisíc korun. Za první pololetí nasadili autům 3 599 botiček, zatímco ve stejném období v loňském roce namontovali parkujícím vozům přesně 6 151 botiček.

Celkem 230 řidičů se pak vyděsilo, když nenašlo své auto na místě, kde je zanechali. Přesně tolik vozů totiž nechali strážníci v prvních šesti měsících tohoto roku odtáhnout. Z tohoto množství bylo 10 odtahů neúplných, to znamená, že se řidič objevil dříve, než odtahová služba stačila auto odvézt.

„Hodně jsme se letos zaměřili na prevenci. Už to, že jsou strážníci víc vidět v ulicích, mnohé pachatele drobné kriminality odradí,“ zdůraznila Daniela Bušková s tím, že mezi preventivní opatření patřilo například také rozšíření kamerového systému nebo vytvoření nových webových stránek Městské policie Liberec. Strážníci také organizovali kurzy sebeobrany pro ženy, pro starší občany pak zprovoznili seniorlinku, a uskutečnili desítky besed v základních a mateřských školách.

K 30. červnu měla Městská policie Liberec 92 zaměstnanců, z nichž má 6 lidí vysokoškolské vzdělání.

3.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči lezci prošli odborným výcvikem v jeskyních a lomu
5

Hasiči lezci prošli odborným výcvikem v jeskyních a lomu

Ilustrační foto

Pošťačku napadl v Trutnově kavkazský ovčák

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Stezkou k Zrcadlové koze opět volně projedete

Turnov - Sesuté kamení už bylo odstraněno, potenciálně nestabilní úseky byly zabezpečeny.

Na Kolonádě se v sobotu věštilo

Janské Lázně - Magický den prožívali v sobotu lázeňští klienti i další návštěvníci krkonošského města. Každý si na kolonádě i na venkovním prostranství našel to, co ho zajímá.

U hotelu Černá Bouda se ze slečny Černé stala paní Bouda

Černá hora - Náhoda? Osud? Každopádně snoubenci nabízející se možnost uchopili za pačesy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies