VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svazek podpoří zaměstnanost

Vrchlabí – Předsedou svazku měst a obcí Krkonoše byl znovu zvolen Jan Sobotka, starosta Vrchlabí.

29.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Jeho zástupci se pro další období stali Jana Čechová, místostarostka Jilemnice, a Miroslav Vlasák, starosta Žacléře.

Výsledky vzešly z voleb valné hromady, která se po komunálních volbách uskutečnila poprvé. Kromě zmíněných funkcí byla rovněž ustavena nová rada, která se poprvé sejde k jednání v lednu. Jedním z prvních úkolů pro ni bude posoudit a rozhodnout, kdo nahradí ve funkci stávajícího ředitele Michala Vávru. Ten se po komunálních volbách stal místostarostou Vrchlabí. Na post ředitele bude zřejmě záhy vypsáno výběrové řízení. „Srdcem bych rád pokračoval v práci pro svazek, ale vím, že není reálné obě funkce zvládnout,“ komentoval situaci Michal Vávra, který jako ředitel působí ve svazku řadu let a má společně s kolegy v Krkonoších na kontě mnohé úspěšné projekty. Uplynulé desetiletí se stalo na valné hromadě mimo jiné důvodem k ohlédnutí a bilanci.

Díky svazku vznikly a byly uskutečněny důležité projekty, zaměřené na podporu cestovního ruchu. Například Krkonoše ze sedla kola, Krkonoše – lyžařský běžecký ráj, nebo projekt, zaměřený na autobusovou turistickou cyklodopravu. Svazek stojí i za řadou důležitých aktivit, které podporuje EU.

Hlavním cílem svazku dosud byla podpora turismu v oblasti. „Cestovní ruch byl v regionu vnímán jako ekonomické odvětví. Svazek se proto z větší části cestovním ruchem zabýval. Pro jeho podporu jsme v uplynulém období intenzivně pracovali. Vytvořili jsme a koordinujeme celoplošné projekty, které turismu výrazně napomáhají. Další však není v současné době možné realizovat, naopak je náročné ty stávající udržet a pečovat o ně, abychom je nemuseli redukovat,“ předeslal k tématu staronový předseda Krkonoš Jan Sobotka. V této souvislosti též upozornil, že turismus zdaleka není stěžejním ekonomickým odvětvím pro všechny členské obce a města.

Proto se svazek v dalších letech zaměří na řešení ožehavějšího problému, a tím je hledání pracovních příležitostí. „Žádný investor k nám sám od sebe zatím nedorazil. Musíme se sami starat a nabízet. Máme zájem, aby obyvatelé nepřišli o práci, nebyli nuceni odtud odejít. Počty hostů hospodářské výsledky v regionu zásadně nenavýší. Jestli k nám v současné době přijede ročně pět milionů návštěvníků, nemůžeme počítat, že se v budoucnu jejich počet ztrojnásobí. Naše další působení souvisí i s restrukturalizací závodu Škoda Auto. Ten signalizuje změny, které mohou mít negativní dopad i na další podniky v regionu. Musíme reálně uchopit strategii rozvoje území,“ upozornil Jan Sobotka a dodal, že vznikne studie, která zmapuje stávající situaci a usnadní orientaci na trhu.

„Krkonošská CzechInvest při svazku bude propagovat a nabízet území investorům nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Krkonoše s národním parkem jsou dobrou vizitkou a tuto devizu je třeba zúročit. Musíme společně s odborníky vytipovat další priority a vytyčit je jako nástroj pro regionální rozvoj,“ dodal Sobotka a zdůraznil, že v první řadě bude třeba zkvalitnit infrastrukturu. Kvalita příjezdových tepen do středních Krkonoš je podle něj ostudou. „Například komunikace Horka - Studenec, Mrklov, Strážné, Černý Důl – Janské Lázně – Svoboda nad Úpou a další místa jsou lokalitami, do kterých nebylo investováno uplynulých třicet let nic a jsou zatíženy nadměrnou zimní údržbou a tvrdým horským podnebím,“ konkretizoval Sobotka.

Autor: Jana Mudrová

29.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Originální ilustraci k 50. výročí od premiéry filmu Hoří, má panenko namalovala na zeď Kulturního domu Střelnice Tereza Bartůňková.

Pomalovala fasádu Střelnice. Jaké komentáře si vyslechla od Vrchlabáků?

Trutnoff Open Air se stěhuje do Mladých Buků

Festival má z Mladých Buků vyhnat i petice

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Expozice historie cyklistiky láká milovníky starých kol do Žirče

Dvůr Králové - V Barokním areálu Žireč je od 10. června k vidění Expozice historie cyklistiky. Mezi vystavenými exponáty si každý najde to své „první" kolo, děti se zasmějí při pohledu na historické tříkolky a koloběžky a tatínkové zavzpomínají na „favority" a „esky". Upoutává rovněž replika Dresíny, na které Karl Drais 12. 6. 1817 poprvé vyrazil do ulic a udal tak směr novému trendu v přepravování osob.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Nejnižší soutěž vyřešil dvanáctigólový finiš

Pojizeří - Závěrečným kolem se s ročníkem loučili fotbalisté okresních soutěží. V přeboru potvrdila nadvládu Bělá, která ve Stružinci vyhrála přesvědčivě 4:1. Tříbrankovým rozdílem skončila také přímá bitva o druhé místo, ve které Jilemnice přehrála Přepeře B.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies