VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpice se brání agresorům. Cenou

Úpice - Úpice o třetinu zvýšila nájem za používání městského sálu pro fyzické osoby a neměstské organizace. Zastupitelé tím reagovali na incident z konce května, kdy pětičlennou skupinu lidí napadli Romové. Ti měli právě městský sál v tu chvíli pronajatý. Na incident přitom upozornil anonymní dopis, který zastupitelům zaslal jeden z napadených.

20.7.2017 AKTUALIZOVÁNO 28.7.2017
SDÍLEJ:

PODLE ANONYMNÍHO DOPISU se lidé po Úpici bojí chodit sami. „Vodím své děti do školy i k babičce. Bojím se o ně. A nejsem sám,“ napsal pisatel zastupitelům.Foto: DENÍK/Jaroslav Pich

„Při večerní procházce okolo městského sálu naši skupinku tří mužů a dvou žen napadl roj útočných tmavých vos. Byla to klasická cikánská férovka,“ napsal jeden z napadených vedení města. Jméno prý ze strachu z odvety neuvedl. „Atmosféru strachu bychom měli řešit a vážně se jí zabývat,“ vyzval. Dopis se později dostal také mezi veřejnost. V Úpici vzbudil vlnu emocí.

Soukromníci, kteří si nově budou chtít pronajmout městský sál nad obchodním domem na bývalém autobusovém nádraží, tak nyní místo 10 tisíc zaplatí 15 tisíc korun. Na dalších 13 tisíc korun nově vyjde zajištění občerstvení přes službu Sportovního a turistického centra Jestřebích hor.

Lidé se v Úpici podle anonymního autora dopisu bojí násilnické incidenty hlásit. Vedení města se i přesto, že se pisatel nepodepsal, situací zabývalo.

„Rád bych viděl ze strany vedení města skutečné činy, které pokračující rizikovou situaci potlačí. Kamerový systém byl prvním dobrým krokem. Uvítal bych další a viditelnější,“ vyzval pisatel dopisu. „Měl jsem se za tolerantního obyvatele. Město mě však převychovává. Atmosféra není dobrá. Po jiné nepříjemné zkušenosti přátel se třeba své potomky snažím osobně doprovázet do školy, na kroužky, k babičce. A to i v době denního světla. Není jen moje zkušenost,“ doplnil veřejnosti utajený pisatel.

ZDRAŽENÍ V MINULOSTI NEPOMOHLO

Opětovné zvýšení pronájmu sálu je prvním z kroků, které město podniklo. Sáhlo k němu i přesto, že v minulosti podobné zdražení kýžený efekt nepřineslo.

„Nájem jsme už navyšovali. A stejně tak doufali, že soukromé osoby podobného rázu odradí. Ale nemůžeme mezi lidmi vybírat,“ řekl na veřejném zasedání zastupitelstva města Jaroslav Jörka, vedoucí Sportovního a turistického centra Jestřebích hor, které městský sál pronajímá. „Že se lidé perou venku, to bohužel neovlivníme,“ doplnil.

MĚSTO ROZŠÍŘÍ KAMEROVÝ SYSTÉM

Dalším z kroků města k posílení bezpečnosti obyvatelstva bude rozšíření kamerového systému. Ten se Úpici osvědčil. Aktuálně policie dozoruje nad pěti místy, které je možné sledovat prostřednictvím kamer. Další přibudou.

Problémy s nepřizpůsobivými obyvateli v Úpici gradovaly v roce 2013. Od té doby podle policejních statistik počet trestných činů pravidelně klesá.

Úpice v minulosti uvažovala také o zřízení vlastní městské policie. Nakonec však od nápadu radnice ustoupila a pronajímá si strážníky z Trutnova.

Vyjádření Policie ČR: Spolupráce s občany Úpice

Policisté Obvodního oddělení Úpice přijmou od občanů, kteří mají pocit, že se stali obětí nebo svědkem protiprávního jednání, ročně v průměru zhruba 360 oznámení. Tento trend je víceméně neměnný již čtvrtý rok.

Na policejní služebně i v ulicích města přijímají jakékoliv podněty, kterými se samozřejmě velmi intenzivně zabývají. Jejich primárním zájmem je, aby byl případný přestupce nebo pachatel trestného činu dopaden a potrestán. Tento aktivní přístup společně s přijatými opatřeními, které spočívají zejména v personálním posílení policistů, vede prokazatelně k pokračujícímu trendu poklesu počtu spáchaných trestných činů a zároveň ke zvyšování objasněnosti. Informace od občanů vedoucí k dopadení pachatelů, vedou i ke zvyšování počtu objasněných přestupků. Pro policisty jsou tedy velmi cenné a napomáhají ke zvyšování pocitu bezpečí v úpickém regionu. Je ale zcela zřejmé, že pokud se o protiprávním jednání nedozvědí, nemohou pachatele k potrestání dovést.

Tvrzení, které se v uplynulých dnech objevilo v médiích, a to že úpičtí občané policii protiprávní jednání neoznamují, se tedy, dle názoru policistů nezakládá na pravdě.

Od roku 2014 doposud přijali policisté celkem 1260 podnětů k prošetření a případnému zahájení vyšetřování, což na město s necelými šesti tisíci obyvateli není rozhodně zanedbatelné číslo.

Z policejních statistik vyplývá, že v průměru přijmou úpičtí policisté tedy jedno oznámení denně. Další poznatky samozřejmě šetří na základě jiným způsobem získaných informací.

Touto cestou bychom chtěli za takto projevenou důvěru poděkovat a zároveň vyzvat všechny občany města Úpice, aby se na nás i nadále v případě jakéhokoliv podezření na spáchání protiprávního jednání neváhali obrátit.

Autor: Jaroslav Pich

20.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Na Výšince vyteklo 300 litrů nafty

Jilemnický comeback pokazila „zlá“ 90. minuta. Přepeře spasil Ježek

Pojizeří - Fotbalové Přepeře už vítězí i v krajském přeboru. Doma přehrály silnou Skalici.

Pasení ovcí je týmová práce

Rakousy - Ladnost, rychlost a přesnost v každém kroku. Tak by se dalo shrnout víkendové mistrovství republiky v pasení.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Trutnovsko, Pojizeří /HLASUJTE/ - Svým hlasováním můžete rozhodnout o nejhezčím miminku měsíce Krkonošského deníku. Každý měsíc odměníme od ledna 2017 pouze jedno miminko.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení