VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akce nasměrovala žáky do rozmanitých oborů

Trutnov - Dvoudenní přehlídka možností studia na středních školách, konaná koncem týdne v Národním domě, měla pomoci deváťákům v rozhodování, jaké studium zvolit pro svou budoucnost.

12.10.2009
SDÍLEJ:

VÝSTAVA ŠKOL nabídla žákům různé obory eventuálního středoškolského studia. Nechyběla ani oblast zahradnictví.Foto: DENÍK/Aleš Vaníček

Celkem se prezentovalo na třicet vzdělávacích zařízení. Kromě známé nabídky místních gymnázií a dalších odborných škol Trutnovska, se na akci Pro Futuro prezentovaly i střední školy ze vzdálenějších oblastí.

Například Střední automobilní škola z Holic nabídla maturitní i učňovské směry a nástavbová studia. Zájem je tam o obory autotronika nebo silniční doprava. „Po maturitě najdou studenti uplatnění například v autobazarech, na dispečincích, mohou pracovat jako likvidátoři havárií nebo mohou jít třeba k policii,“ stručně přiblížil učitel technických předmětů Otakar Svoboda. „Děti máme i hodně zdaleka, takže využíváme všech prezentačních akcí. Žáci, kteří se k nám dostanou, mají širokou možnost rozvoje svého vzdělání,“ dodala učitelka angličtiny Veronika Klikarová.

Z větší dálky přijela s prezentací studia také například Střední zahradnická škola Kopidlno. Je jednou z nejstarších škol svého druhu v Královéhradeckém kraji. Loni slavila šedesát let existence. Zkušenosti mohla žákům předat i studentka Monika Russműllerová. Před časem nastoupila do oboru všeobecné zahradnictví a do školy v Kopidlně denně dojíždí z Poděbrad. „Myslím, že finančně to vyjde nastejno, jako kdybych byla na internátě nebo privátu. Vlakem mi trvá cesta hodinu a autobusem jen polovinu,“ poznamenala. I když zatím netuší, čemu se bude věnovat v budoucnu, obzory jsou otevřené.

„Mohu jít například na vysokou školu, která je v Lednici nebo v Suchdole v Praze,“ dodala studentka. Pedagog Jiří Šourek, který vyučuje praxi, dodal, že velký zájem je v současné době hlavně o atraktivní floristiku a aranžování. „Je to takový boom, protože dnes se hodně staví, zvláště v okrajových částech měst. A tak uplatnění v těchto oborech má vzhledem k návrhům a realizaci zahrad, výsadbám a jejich následné údržbě budoucnost. Jde však jen o část našeho vzdělávacího systému. Důležité je pro studenty studium všeobecného zahradnictví, které má široký záběr,“ podotkl Jiří Šourek. Zahradnické směry nabídly v Trutnově i další školy. Například Střední floristická škola z Hradce Králové nebo Zahradnická škola v Litomyšli.

Škála prezentovaných oborů byla v Trutnově tradičně různorodá a bohatá. Od různých řemesel přes cestovní ruch, gastronomii, chemii, průmysl, strojírenství, hotelnictví, oděvnictví, služby až po obchod nebo propagaci a polygrafii. Akce se konala pod záštitou a s finanční podporou Královéhradeckého kraje.

Autor: Jana Mudrová

12.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Originální ilustraci k 50. výročí od premiéry filmu Hoří, má panenko namalovala na zeď Kulturního domu Střelnice Tereza Bartůňková.

Pomalovala fasádu Střelnice. Jaké komentáře si vyslechla od Vrchlabáků?

Trutnoff Open Air se stěhuje do Mladých Buků

Festival má z Mladých Buků vyhnat i petice

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Expozice historie cyklistiky láká milovníky starých kol do Žirče

Dvůr Králové - V Barokním areálu Žireč je od 10. června k vidění Expozice historie cyklistiky. Mezi vystavenými exponáty si každý najde to své „první" kolo, děti se zasmějí při pohledu na historické tříkolky a koloběžky a tatínkové zavzpomínají na „favority" a „esky". Upoutává rovněž replika Dresíny, na které Karl Drais 12. 6. 1817 poprvé vyrazil do ulic a udal tak směr novému trendu v přepravování osob.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Nejnižší soutěž vyřešil dvanáctigólový finiš

Pojizeří - Závěrečným kolem se s ročníkem loučili fotbalisté okresních soutěží. V přeboru potvrdila nadvládu Bělá, která ve Stružinci vyhrála přesvědčivě 4:1. Tříbrankovým rozdílem skončila také přímá bitva o druhé místo, ve které Jilemnice přehrála Přepeře B.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies