VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akce nasměrovala žáky do rozmanitých oborů

Trutnov - Dvoudenní přehlídka možností studia na středních školách, konaná koncem týdne v Národním domě, měla pomoci deváťákům v rozhodování, jaké studium zvolit pro svou budoucnost.

12.10.2009
SDÍLEJ:

VÝSTAVA ŠKOL nabídla žákům různé obory eventuálního středoškolského studia. Nechyběla ani oblast zahradnictví.Foto: DENÍK/Aleš Vaníček

Celkem se prezentovalo na třicet vzdělávacích zařízení. Kromě známé nabídky místních gymnázií a dalších odborných škol Trutnovska, se na akci Pro Futuro prezentovaly i střední školy ze vzdálenějších oblastí.

Například Střední automobilní škola z Holic nabídla maturitní i učňovské směry a nástavbová studia. Zájem je tam o obory autotronika nebo silniční doprava. „Po maturitě najdou studenti uplatnění například v autobazarech, na dispečincích, mohou pracovat jako likvidátoři havárií nebo mohou jít třeba k policii,“ stručně přiblížil učitel technických předmětů Otakar Svoboda. „Děti máme i hodně zdaleka, takže využíváme všech prezentačních akcí. Žáci, kteří se k nám dostanou, mají širokou možnost rozvoje svého vzdělání,“ dodala učitelka angličtiny Veronika Klikarová.

Z větší dálky přijela s prezentací studia také například Střední zahradnická škola Kopidlno. Je jednou z nejstarších škol svého druhu v Královéhradeckém kraji. Loni slavila šedesát let existence. Zkušenosti mohla žákům předat i studentka Monika Russműllerová. Před časem nastoupila do oboru všeobecné zahradnictví a do školy v Kopidlně denně dojíždí z Poděbrad. „Myslím, že finančně to vyjde nastejno, jako kdybych byla na internátě nebo privátu. Vlakem mi trvá cesta hodinu a autobusem jen polovinu,“ poznamenala. I když zatím netuší, čemu se bude věnovat v budoucnu, obzory jsou otevřené.

„Mohu jít například na vysokou školu, která je v Lednici nebo v Suchdole v Praze,“ dodala studentka. Pedagog Jiří Šourek, který vyučuje praxi, dodal, že velký zájem je v současné době hlavně o atraktivní floristiku a aranžování. „Je to takový boom, protože dnes se hodně staví, zvláště v okrajových částech měst. A tak uplatnění v těchto oborech má vzhledem k návrhům a realizaci zahrad, výsadbám a jejich následné údržbě budoucnost. Jde však jen o část našeho vzdělávacího systému. Důležité je pro studenty studium všeobecného zahradnictví, které má široký záběr,“ podotkl Jiří Šourek. Zahradnické směry nabídly v Trutnově i další školy. Například Střední floristická škola z Hradce Králové nebo Zahradnická škola v Litomyšli.

Škála prezentovaných oborů byla v Trutnově tradičně různorodá a bohatá. Od různých řemesel přes cestovní ruch, gastronomii, chemii, průmysl, strojírenství, hotelnictví, oděvnictví, služby až po obchod nebo propagaci a polygrafii. Akce se konala pod záštitou a s finanční podporou Královéhradeckého kraje.

Autor: Jana Mudrová

12.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přípravné utkání mezi týmy FC Slovan Liberec a FK Turnov se odehrálo 26. července na stadionu U Nisy v Liberci.
14

Los MOL cupu do Turnova prvoligového soka nepřivedl

52 MILIONŮ KORUN získaly pro region v okolí Dvora Králové už v květnu pracovnice Místní akční skupiny Královédvorsko Simona Tulachová a Lenka Křížová (vpravo).

Podnikatelé i menší firmy si mezi sebe rozdělí padesát milionů korun

Oranžový Renault Captur zmizel z parkoviště

Trutnov - Oranžové vozidlo Renault Captur registrační značky 6H5 2871 odcizil z pondělí na úterý z parkoviště před panelovým domem v Náchodské ulici v Trutnově dosud neznámý pachatel.

Z vlastních peněz zafinancoval semena květin a vytvořil louku

Jilemnice - Kvetoucí loukou se mohou kochat obyvatelé lokality za jilemnickou nemocnicí.

Z areálu na Nivách zmizí sportovci. Po šedesáti letech

Trutnov - Areál Na Nivách má zpečetěný osud. Výrazně změní vizáž, a to díky chystané výstavbě nového Střediska volného času. Ta má odstartovat na podzim. Letití uživatelé objektu, sportovci, se musí po téměř šedesáti letech odstěhovat.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Zaparkování auta je poměrně jednoduchý úkon, který ale někteří jedinci dokážou odfláknout vrcholným způsobem. Ať už jde o nedostatek trpělivosti, zkušeností nebo čistou lhostejnost ke svému okolí, někteří řidiči si svým chováním koledují o potrestání. A někdy ho i dostanou. A někdy je to i vtipné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení