VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čapkův obraz našel majitele za rekordní sumu

Malé Svatoňovice - Mluvilo se o tom dlouho před aukcí. Pokud Čapkův olej V červnu najde kupce, padne rekord. A tak se taky stalo. Z devíti cena stoupla na 14 milionů bez aukční přirážky. Nikdo za obraz autora, který dětství prožil pod Jestřebími horami, nezaplatil víc.

7.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Obraz Josefa Čapka byl na aukci v pražském Obecním domě mezi třemi stovkami položek hlavní hvězdou. A tomu nakonec odpovídala i cena. Za 14,1 milionů se žádný jeho obraz dosud neprodal.

Zájem stoupá

„V posledním období je o Čapkovo dílo zájem. Po sedmdesáti letech skončila autorská práva a výrazně stoupla publikační činnost, tím i povědomí o autorovi. To může být jeden z důvodů vyššího zájmu. Nebo se našel kupec, který měl spadeno právě na tohle plátno," poznamenala Eva Hylmarová z Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích, kde je vystaven reprezentativní soubor 20 olejových obrazů.

Na obraz v sobotu přihazovalo pět dražitelů, kteří vyhnali cenu o pět milionů. „Je to nejdražší Čapkův obraz, nejdražší krajina," řekl ředitel aukční síně European Arts Albert Trnka. „Jsem velmi rád, že publikum dokázalo dílo docenit," doplnil.

V ČERVNU (KRAJ) je zásadní zásadní panoramatický olej Josefa Čapka z těžkého předválečného roku (rozměr 51 x 150 cm).

Obraz ukazuje jednak dětský svět, který podle odbornice Pavly Pečínkové Čapka fascinoval, hravost a svobodu symbolizovanou motýly či postavu muže související zřejmě s Čapkovou filozofickou prózou Kulhavý poutník z roku 1936. „Mimořádně důležitá je pak figura sedící ženy, která předjímá leitmotiv Čapkova posledního cyklu olejů, dodatečně nazvaného Touha (1938–1939). Motiv venkovanky symbolicky oblečené v barvách trikolory, uplatnil Čapek vzápětí jako alegorii ohrožené vlasti a během několika měsíců jej zopakoval v desítkách variací," uvedla.

V trutnovském regionu vyjma muzea v Malých Svatoňovicích vlastní obraz Josefa Čapka pouze Galerie města Trutnova.

„Grafiky se tu u soukromých majitelů určitě najdou, ale větší plátna těžko. To až tak v Hradci Králové a dál. Největší sbírku mají vnuci Josefa Čapka, Kateřina a František. Od nich má v zápůjčce kolekci obrazů i naše muzeum. Bez časového omezení a zvláštních podmínek. Oba jsou velmi vstřícní. A to jak vůči nám, tak ke kurátorům výstav," oceňuje Eva Hylmarová.

Dětství na Úpicku

Josef Čapek se narodil 23. března 1887 v Hronově, do tří let žil v lázeňském domě v Malých Svatoňovicích, spolu se starší sestrou Helenou. Zde se narodil i mladší bratr Karel. Roku 1890 se rodina přestěhovala do Úpice, kde Čapek navštěvoval obecnou a měšťanskou školu. Tam však příliš neprospíval, i když výtvarné nadání se mu nedalo upřít. Posléze chodil na německou dvouletou odbornou školu tkalcovskou ve Vrchlabí.

Obrazy Josefa Čapka se na aukcích prodávají poměrně často, jejich ceny se ale drží níže než například díla Emila Filly, Josefa Šímy nebo Toyen. K dražším Čapkovým obrazům patří třeba Král Lear, pocházející z majetku hereckého rodu Vydrů, vydražený v květnu 2012 za 6,3 milionu korun, o rok dříve se Žena s deštníkem prodala za 3,1 milionu. V listopadu 2014 pak byl obraz Hra s motivem hrajících si dětí přiklepnut za 3,2 milionu a v květnu 2013 Čapkovu Krajinu v dešti vydražili za 2,9 milionu.

Dosud nejdražším dílem Josefa Čapka, prodaným v aukci v České republice, byl jeho obraz Děvče v růžových šatech z roku 1916, který v září 2007 našel majitele za 12 milionů korun bez aukční přirážky. Za o málo vyšší sumu bylo v červnu 2011 vydraženo i oboustranné plátno Námořník a Fantomas, ovšem v Londýně, vítězná nabídka činila 470 tisíc liber (tehdy téměř 13 milionů korun). V únoru 2013 se také v Londýně vydražil dvojobraz Kubistická krajina a Rozjímání za 265.250 liber (7,8 milionu).

Růžová světnice Růžová světnice v trutnovské galerii

Navzdory tomu, že městská Galerie v Trutnově patří k nejmladším mezi institucemi svého druhu, může se již nyní pochlubit poměrně kvalitní sbírkou. Zcela od počátku ji začal vytvářet první ředitel galerie, PhDr. Karel Shrbený, se záměrem získat především výtvarné práce od žijících i nežijících autorů, kteří se svým životem nebo tvorbou vztahují k Trutnovu a okolí. Bezpochyby nejcennějším obrazem je olejomalba Josefa Čapka V růžové světnici z roku 1937. Galerie města Trutnova jej zakoupila v roce 2000 v Praze. 

Autor: Aleš Vaníček, ČTK

7.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běh do vrchu si v Rokytnici vyzkoušel Ben Cristovao

Běh do vrchu si v Rokytnici vyzkoušel Ben Cristovao

Ilustrační foto

Po nočním dešti hrozí v krajích povodně

Dovolená v Krkonoších už zdaleka není jen o túrách

Krkonoše - Více než polovinu prázdnin mají ještě před sebou návštěvníci Krkonoš. Nářky na „slabou letní sezonu, která se musí nějak přežít“, už dávno zmizely. „Během deseti let to šlo markantně nahoru. Právě v tomto období na přelomu prázdnin jde o nejexponovanější týdny,“ přiblížil Martin Jandura ze špindlerovského Infocentra.

Z parku Ostrov k zámku už staví novou lávku

Semily - Po více než 40 letech dochází o prázdninách k výměně lávky z parku Ostrov k semilskému zámku. Starou lávku tam naložili na kamion a odvezli. Na jejím místě nyní zeje díra, kterou stavaři zacelí až v polovině srpna položením nové lávky.

Krakonoš přichází s cyklistickým maratonem

Trutnovsko - Hned dva nadcházející víkendy si ve sportovním kalendáři pronajal vládce nejvyšších českých hor Krakonoš. Nejprve se pod jeho jménem již tuto sobotu uskuteční čtvrtý ročník cyklomaratonu v silniční cyklistice, týden na to na východ Čech dorazí běžečtí vytrvalci, aby se zúčastnili královského závodu Kilpi Trail Running Cupu, jímž bude třetí ročník Krkonošské padesátky.

Násilníci se neštítí útočit ani na rodiče

Královéhradecko - Křik, pláč, podlitiny a strach. Domácí násilí řeší policisté i strážníci v kraji často. Dopouští se ho muži a dokonce i ženy. A jeho obětmi jsou jak partneři, tak děti a dokonce i rodiče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení