VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Celníci a inspekce životního prostředí dostali v zoo vzorky rohoviny

Dvůr Králové - Pašeráci nosorožčí rohoviny, kteří využívají Českou republiku jako tranzit, mají díky opatřením, která provádí dvorská zoo, naštěstí opět o něco ztíženou situaci.

24.8.2017
SDÍLEJ:

Celníci a inspekce životního prostředí dostali v zoo vzorky rohovinyFoto: DENÍK/Jana Mudrová

Ředitel zoo Přemysl Rabas předal ve čtvrtek před polednem zástupcům Celní správy a České inspekce životního prostředí vzorky rohoviny z nosorožců. Jeden roh patřil uhynulé Nabiré a zlomky rohů zoo pořídila z materiálu, získaného krácením nosorožčích rohů, k němuž přistoupila letos v březnu.

Mají sloužit pro výcvik psů a zároveň jako vzdělávací a ochranný materiál. Zbývající vzorky rohoviny a také několik kusů a slonoviny zahrada 19. září spálí. Hlavním hostem ceremoniálu, který se uskuteční v zoo, bude keňský ochranář Richard Leakey. Chovatel nosorožců se zasloužil o výrazné snížení pytlačení nosorožců a slonů ve východní Africe. Sám inicioval historicky první spálení rohoviny a slonoviny.

Dvorská zoo se pro ochranu žijících nosorožců významně angažuje již několik let. Již osm zvířat vrátila do africké přírody. Naposledy v roce 2016 samici nosorožce dvourohého Elišku do tanzanského národního parku Mkomazi, aby obohatila populaci. Ve Dvoře Králové nad Labem před třemi lety spálili více než 50 kilogramů nosorožčí rohoviny. Šlo nejen o vlastní zásoby z uhynulých zvířat, ale také o rohovinu, kterou zadržela celní správa při pašování tohoto artiklu přes Českou republiku do Vietnamu.

Právě Vietnam se později přidal k pálení rohoviny, kterého se zástupci dvorské zoo zúčastnili, a navíc byla v zoo před dvěma lety podepsána deklarace mezi ČR a Vietnamem o spolupráci, která se týká mimo jiné potírání nelegálního obchodu s rohovinou a slonovinou. Historicky nejrozsáhlejší akce, při které došlo ke spálení sta pět tun rohoviny, se konala v Keni a další právě v Hanoji. 

V dvorské zoo letos v březnu veterináři zkrátili rohy některým z devatenácti nosorožců, kteří v zahradě žijí. K tomuto kroku přistoupila zoo z preventivních důvodů. Stalo se tak po útoku pašeráků ve francouzské Zoo Thoiry, kde pytláci usmrtili kvůli rohu nosorožce. A nejen proto. Jak dokázala policie, i v Česku operují skupiny, zapojené do tohoto pašování nosorožčí rohoviny.

„Ačkoli je Česká republika relativně malá země uprostřed Evropy, stala se významným tranzitním centrem nelegálního obchodu s rohovinou a slonovinou,“ uvedla vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí Pavla Říhová.

„Z Afriky přes nás míří nosorožčí rohovina do asijských komunit v Evropě nebo přímo do zemí východní Asie. Zde jí konzumenti přisuzují nesmyslné léčebné účinky navzdory skutečnosti, že její složení je obdobné jako složení lidských vlasů nebo nehtů,“ dodala. „Celní správa je prvním nárazníkem proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy. Vzorky rohoviny nám pomohou ještě lépe připravit naše kolegy i psy, s nimiž působíme především na Letišti Václava Havla v Praze,“ konstatoval ředitel odboru Celní správy Petr Müller.

Celníci pak na prostranství před zoo předvedli, jak dokáže vycvičený pes podle pachových stop vypátrat nelegálně převážený biologický materiál například v kufrech nebo v prostoru automobilu. Zatímco v kufrech se šikovná fena velmi rychle zorientovala a v jednom z nich upozornila na přítomnost želvích krunýřů, v automobilu jí nalezení chlupů z pumy trvalo sice déle, ale i v tomto případě byla stoprocentně úspěšná. Po předání nosorožčí rohoviny celníkům projdou psi výcvikem i na tyto pachy. 

Dvorská zoo odchovává mláďata vzácných zvířat a v ideálním případě je i vrací do jejich původního prostředí, zároveň se ale snaží upozorňovat na kritickou situaci nosorožců a dalších druhů. „Podporujeme i veškeré aktivity, jejichž cílem je potírání nelegálního obchodu s ohroženými zvířaty. V tom je úloha Celní správy a České inspekce životního prostředí nezastupitelná. Jsme proto rádi, že jim poskytnutím vzorků můžeme v této činnosti aspoň trochu pomoct,“ uvedl ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.

Autor: Jana Mudrová

24.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vrchlabí - Letňany

Druholigové trio připisovalo jen porážky

Baník Žacléř vs. FK Poříčí

Finále poháru: Penalty přiřkly pohár "domácímu" Poříčí

Zadržen na místě činu! Policisté lapli kriminálníka

Trutnov - Ve vazbě skončil šestačtyřicetiletý recidivista, který ve dvanácti případech na Královedvorsku a v blízkosti Trutnova násilím vnikl do objektů, ze kterých odcizil potraviny, alkohol, tabákové výrobky a oblečení. Hrozí mu tříleté vězení.

Beran vystřelil Jívanu první krajské vítězství

Pojizeří - V I. B třídě Libereckého kraje se na úvodních třech příčkách tabulky srovnaly hned tři pojizerské celky.

NAŠI PRVŇÁCI ze ZŠ V Domcích, Batňovic a Dubence

Trutnovsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

Páté kolo TIP ligy vyhrál Vítězslav Tobolka

Trutnovsko, Pojizeří - Pět odehraných kol za sebou má podzimní část fotbalové TIP ligy a ne jeden soutěžící si již musel všimnout, jak náročné zápasy se letos objevují v nabídce jednotlivých hlasovacích kuponů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení