VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chystají rekonstrukci muzea

Trutnov – Už jen pár dní mají obyvatelé města a turisté na to, aby v centru navštívili Muzeum Podkrkonoší. To bude totiž po 8. dubnu na několik měsíců kvůli rozsáhlé rekonstrukci pro veřejnost uzavřeno. 

28.3.2012
SDÍLEJ:

V SOUČASNÉ chvíli pracovníci muzea vyklízejí prostory určené pro stálé expozice.Foto: DENÍK/Miroslava Jasanská

K opravám se přistoupilo z toho důvodu, že v krovech budovy je dřevomorka. „Je tam již dlouho, možná několik desítek let, a některé trámy jsou zcela vyžrané. Jedná se o havarijní stav,“ sdělil ředitel muzea Vlastimil Málek a pokračoval: „Součástí oprav bude i zpevnění trámů v podlahách expozic v prvním patře. Dojde také k prosklení zastřešení atria, což umožní jeho využití k různým akcím.“

Kvůli rekonstrukci musejí nyní pracovníci muzea vyklidit všechny stálé expozice. „Exponáty se vracejí do depozitářů, nebo vracíme zápůjčky, které máme. Až bude vše hotovo, čeká nás budování nových expozic,“ uvedl ředitel.

Rekonstrukce je naplánována do tří etap a měla by skončit letos v srpnu. Včera dopoledne tak měli návštěvníci možnost si naposledy prohlédnout například stálou expozici 1866. „Dvě výstavy, které tu v současnosti probíhají – Z historie výroby elektrické energie v Trutnově a surrealistické obrazy Přemysla Martince – jsou otevřené do 8. dubna. Znovuotevření muzea chystáme v létě opět formou výstav. První etapa rekonstrukce, která zasáhne i výstavní sál v přízemí, kde je třeba vyrovnat podlahu a také zpevnit stěny, by měla skončit za dva měsíce,“ řekl Vlastimil Málek.

Rekonstrukce přijde odhadem na deset milionů korun. „Akci financuje město, které je zřizovatelem muzea a patří mu budova,“ podotkl Vlastimil Málek.

Na rekonstrukci se muzeum připravovalo od roku 2010. „Tehdy jsme statikovi zadali vypracování posudku, což trvalo několik měsíců. Bylo totiž třeba spočítat nosnost trámů, která by vyhovovala dnešním normám, a sledovala se statika objetu,“ vysvětlil Vlastimil Málek a pokračoval: „Pak jsme ale narazili na houby. Odebraly se vzorky, jež se poslaly na Českou mykologickou společnost do Prahy, aby se určilo, o jaké druhy se jedná. Určeny byly dřevomorka domácí a koniofora sklepní, což jsou dvě nejhorší dřevokazné houby. Není je možné zlikvidovat běžným způsobem. Napadená místa se musejí vyříznout v dostatečné vzdálenosti, poškozené dřevo se musí zabalit do pytle a spálit tak, aby spóry neunikaly do ovzduší. Navíc dřevomorka je schopná si při rozkládání dřeva tvořit vlhkost sama a prorůst i zdi, takže je velice nebezpečná.“

Na jaře 2011 byl posudek hotový a po schválení rekonstrukce muzea už nic nebránilo výběrovému řízení na dodavatele projektové dokumentace stavby a poté výběrovému řízení na zhotovitele.

„Kromě hlavních oprav během rekonstrukce plánujeme i drobné opravy fasád, okna se měnit nebudou, protože na to zatím nejsou finanční prostředky. Nemůžeme ale předjímat, na co všechno se při rekonstrukci narazí. Jedná se totiž o objekt starý více než 150 let a až se obnaží zdivo a uložení trámů, je možné, že se objeví ještě další problém, který může stavbu prodloužit i prodražit,“ dodal ředitel Muzea Podkrkonoší Trutnov Vlastimil Málek.

Muzeum Podkrkonoší Trutnov

• budova muzea, která se nachází ve Školní ulici, je stará více než 150 let a patří k ní i suterénní prostory, jež jsou pozůstatky středověkého hradu
• Muzeum Podkrkonoší zde sídlí od roku 1927, tehdy mu patřily dvě místnosti
• celý objekt získalo do užívání v roce 1954, do té doby 
byla v budově dívčí škola

Autor: Miroslava Kameníková

28.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Originální ilustraci k 50. výročí od premiéry filmu Hoří, má panenko namalovala na zeď Kulturního domu Střelnice Tereza Bartůňková.

Pomalovala fasádu Střelnice. Jaké komentáře si vyslechla od Vrchlabáků?

Trutnoff Open Air se stěhuje do Mladých Buků

Festival má z Mladých Buků vyhnat i petice

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Expozice historie cyklistiky láká milovníky starých kol do Žirče

Dvůr Králové - V Barokním areálu Žireč je od 10. června k vidění Expozice historie cyklistiky. Mezi vystavenými exponáty si každý najde to své „první" kolo, děti se zasmějí při pohledu na historické tříkolky a koloběžky a tatínkové zavzpomínají na „favority" a „esky". Upoutává rovněž replika Dresíny, na které Karl Drais 12. 6. 1817 poprvé vyrazil do ulic a udal tak směr novému trendu v přepravování osob.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Nejnižší soutěž vyřešil dvanáctigólový finiš

Pojizeří - Závěrečným kolem se s ročníkem loučili fotbalisté okresních soutěží. V přeboru potvrdila nadvládu Bělá, která ve Stružinci vyhrála přesvědčivě 4:1. Tříbrankovým rozdílem skončila také přímá bitva o druhé místo, ve které Jilemnice přehrála Přepeře B.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies