VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtvrt tisíciletí stará roubenka v Hajnici letos konečně ožije

Hajnice - Roubený dům získala Hajnice do vlastnictví už po revoluci. S opravami začala před deseti lety, práce však následně na delší dobu ustaly. Obec se věnovala jiným prioritám, na kompletní dokončení kulturní památky vyčlenila peníze až vloni.

10.4.2017
SDÍLEJ:

Historická roubenka v HajniciFoto: DENÍK/Jaroslav Pich

Během doby místní museli přehodnotit její využití. V roubence mělo vyrůst informační centrum s expozicí dobového vybavení domácnosti. I kvůli nešťastné události ale radnice od tohoto záměru ustoupila.

„Všechny věci jsme z roubenky odvezli do kanceláří. Na uskladněném místě nám ale před lety shořely. Byly tam staré váhy, košíky, lyže," lituje starosta Hajnice Petr Červený.

PŘESUNOU KNIHOVNU

Podle starosty zastupitelé nyní nejčastěji uvažují o tom, že do historického objektu přesunou ze zdravotního střediska knihovnu. Druhá polovina stavby by pak mohla fungovat jako společenské centrum pro seniory či mládež.

„Hotovo budeme mít už letos a přesun knihovny se doslova nabízí. Je nyní umístěná v prvním patře zdravotního střediska, takže by tu lidé určitě získali pohodlnější přístup. Roubenku budou využívat třeba i děti. Plánujeme otevření v časech před výukou nebo v době, kdy už odpoledne nefungují družina a školka," vysvětluje Petr Červený. „Navíc se chystáme upravit i okolí roubenky. Aby děti měly prostor i venku," dodal starosta.

Hajnice letos do renovace památky investuje zhruba 600 tisíc korun, poslední fáze rekonstrukce má začít v nejbližších dnech. Celkové náklady se tak vyšplhají k hranici 2,2 milionů. Zhruba šedesát procent z této částky pokryly dotační prostředky.

UNIKÁTNÍ VĚŠADLO

Roubenka v minulých letech prošla kompletní rekonstrukcí. Dělníci vyměnili ztrouchnivělé trámy, na půdě zhotovili věšadlo, které slouží k zabezpečení stropu proti případnému prohnutí. Nové jsou podlahy, střešní krytina, topit se zde bude elektřinou. Do budoucna Hajničtí plánují ještě dovybavení dobovým nábytkem.

„Chalupa je podle historických záznamů z roku 1760. Původně tu byly nějaké tendence, že by se budova měla zbořit a neopravovat. Já si ale myslím, že je dobře, že se obec rozhodla ji zachránit, takové památky jsou ojedinělé. I když jsme tu proinvestovali už spoustu peněz," myslí si hajnický starosta Petr Červený.

Součástí roubenky je i nová přístavba, v níž je umístěné sociální zařízení a kuchyňka. Zároveň objekt sousedí se zděným domem, který obec pronajímá. „Spolupráci s památkáři si musím pochválit. My sami máme zájem na tom, aby chalupa působila dobově. Myslím, že se nám to daří dodržovat," pochvaluje si Petr Červený.

Autor: Jaroslav Pich

10.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Šporcl.

Sedmihorské léto nabídne koncerty i divadla

Trutnov chce budovat věž pro kola

Trutnov chce budovat věž pro kola

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Výběr pomníku provázely vášně a nenávist. Nakonec žádný nebude

Trutnov - Poněkud hořce vyzněla vyhlášená soutěž, ve které nejen soutěžní porota, ale později také veřejnost, vybíraly z osmi výtvarných návrhů na pomník určený ke stému výročí vzniku Československa v příštím roce. Trutnovští si vzali na sebe těžký úkol. Vybrat dílo, které by se stalo důstojnou vzpomínkou na dějinnou událost, se nakonec ukázalo jako neuskutečnitelné.

Jak se kuchtilo v Poniklé?

Poniklá - Prázdniny jsou sice už přede dveřmi, ale školáci z Poniklé se ještě s chutí zapojili do školního projektu Připrav si zdravou svačinku, neboť zdravě bychom měli jíst i v době prázdnin. Ti mladší kuchtili doma s maminkami a hotovou svačinku přinesli k prezentaci do školy, žáci druhého stupně se pustili do příprav přímo ve škole. A tak se všude krájelo, míchalo, vařilo, v kuchyni se pod dozorem kuchařek i peklo.

AKTUALIZUJEME

KAM můžete v nejbližší době vyrazit...

Trutnovsko, Pojizeří - Kulturní servis: přehled zajímavých akcí konaných v našem regionu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies