Naštěstí, či bohužel? Neunikl pančovaný alkohol jejich kontrolám, nebo skutečně si východočeští prodejci dávají větší pozor než ti na severu Moravy?

Deník zjistil, že například v některých trafikách lze sehnat pod pultem a známým údajně „domácí" rum. Pochybné zboží lze spatřit i na tržnicích. „Kontroly jsou skutečně intenzivní, probíhají i ve večerních hodinách. Zaměřujeme se v první fázi zejména na pivnice, herny, bary a stánky, kde se prodává rozlévaný alkohol," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.

„V terénu jsme včera měli asi deset dvojic kontrolorů, zatím jsme ale na nic podezřelého nepřišli. Kdyby ano, věděl bych to jako první," přidal se ředitel pardubických krajských hygieniků Antonín Vykydal.

Hygienici nekontrolují složení alkoholu přímo  na místě. Zaměřují se na správné označení obalů, kolky a to, zda zásoby odpovídají kupním dokladům. Až v případě nesrovnalostí v dokumentaci by odebrali vzorky k laboratorním rozborům.

„V případě zjištění podezření na nesrovnalosti budeme předávat podněty podle jejich charakteru buď Policii ČR nebo orgánům celní správy," podotkla Krejčí.

Zatímco hygienici kontrolují provozovny veřejného stravování, kde je alkohol rozléván, potravinářská inspekce se zaměřuje hlavně na prodejny baleného alkoholu. Odhalit pašovaný alkohol pomáhá i celní správa.

„Od víkendu byly kontroly rozšířeny z Moravy na celou republiku a máme v terénu všech 215 inspektorů, kterými disponujeme. V rámci Královéhradeckého a Pardubického kraje bylo doposud provedeno přes 74 kontrol," uvedla mluvčí potravinářské inspekce Romana Kadaňková.

Jak dodala, inspektoři si vzali na mušku hlavně tržnice, stánky a menší prodejny. Vyloučeny však nejsou ani kontroly velkých prodejen. Varovala zároveň zákazníky před rozlévaným, neoznačeným alkoholem od neznámých nebo náhodných a „výhodných" prodejců. „Takto rozsáhlý případ s metanolem v posledních dvaceti letech nepamatujeme."

Co, proč a jak…

- Ročně se v Česku metanolem otráví tři až čtyři lidé, všichni přežijí. Většinou jde totiž o omyl, postižení si nechtěně dají doušek organického rozpouštědla. To člověk pozná na chuti hned, na rozdíl od pančovaného alkoholu.

- Minimální toxická dávka je 0,1 ml na kg váhy, to je asi 10 ml čistého metanolu. Léčba je nutná při dávce 0,25 ml na kg váhy, smrtelná dávka je 1 ml na kg váhy.

- Alkoholici jsou na tom hůř. Mají   vyšší hladinu alkoholdehydrogenázy, tedy enzymu, který přeměňuje v játrech metanol na formaldehyd a kyselinu mravenčí. Tělo alkoholiků zpracuje metylalkohol na jedovaté zplodiny rychleji.

- Jako „protijed" se podává etanol, tedy čistý alkohol, který „zaměstná" játra, takže se metanol nezpracuje a odejde nezměněný z těla. Je potřeba udržovat hladinu asi 1,5 promile v krvi.

- Postižený má největší šanci, když začne s pitím čistého alkoholu do osmi, nejvýše do deseti hodin po požití metanolu.

- Počáteční příznaky otravy metylalkoholem jsou podobné běžné opilosti. Vážné obtíže, tedy příznaky acidózy, se objeví až za více hodin, většinou za 18 až 24 hodin, interval je delší, pokud člověk pil i normální alkohol.

Anketa: Odradí vás otravy od pití tvrdého alkoholu?

Jiří Bartoš, Hradec Králové:
Neodradí. Piju jen příležitostně. Když se napiju, tak pouze malého množství a jedině od známých firem s kolkovanými láhvemi.

Věra Novosádová, Nová Ves:
Občas s manželem koupíme domů láhev něčeho tvrdého, ale vždy tradiční značky s kolky. Takže strach opravdu nemám, nekupuji zajíce v pytli.

Ondřej Poláček, Trutnov:
Tvrdý alkohol nepiji, mám radši pivo. Ale určitě bych si nedal panáka alkoholu, jehož původ neznám. Když už, piji jen značkové zboží.

Milan Lohninský, Pardubice:
Tvrdý alkohol samozřejmě občas piju, ale naštěstí jen ten domácí a ten je bezpečný vždy. Takže se rozhodně nebojím konzumovat ho dál.