VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Evropské oko mrklo na Kuks. Budoucí české projekty ohrožuje brexit

Kuks - Německý zástupce Evropské komise pochválil investici do jedné z nejatraktivnějších barokních památek na světě. „Takoví Američané musí žasnout," řekl.

10.6.2017
SDÍLEJ:

Andreas von Busch v KuksuFoto: DENÍK/Jaroslav Pich

Jeden z pěti finančně nejnáročnějších projektů v České republice, který se v nedávné minulosti realizoval a atakoval půlmiliardový strop, si přijela osobně prohlédnout delegace z EU.

Představitel Evropské komise pro ČR a Slovensko Andreas von Busch v exkluzivním rozhovoru pro Deník ocenil nákladnou rekonstrukci Hospitalu Kuks. Vyšší evropské dotace získaly pouze Terezín, Lednice, klášter premonstrátů v západočeské Teplé a dolní oblast Vítkovice.

Kuks si jeho obdiv získal i díky hlavní ceně Evropského kulturního dědictví Europa Nostra 2017, vyhlášené v květnu ve finském Turku prezidentem této organizace, slavným operním pěvcem Plácidem Domingem. „Je to historický úspěch pro Českou republiku. A pro Kuks završení práce mnoha lidí, kteří se na obnově podíleli," jásal Jiří Beran, starosta Kuksu. Jakým způsobem byly investice využity, kontroloval monitorovací výbor Evropské komise. „Je to dozorový orgán, který sleduje, jak vypadá realizace projektů," vysvětlil Rostislav Mazal z Ministerstva pro místní rozvoj.

BUSCH SI ZAHRÁL NA VARHANY A ZMRAZIL MINISTERSKÉ ÚŘEDNÍKY

V kostele Nejsvětější Trojice si zahrál při noční prohlídce na opravené varhany z roku 1906. Přiznal, že odmala hrál často na piano, má rád pivo a lyžování. Dopoledne se Andreas von Busch, vedoucí oddělení Evropské komise pro Českou republiku a Slovensko na generálním ředitelství pro regionální rozvoj, spokojeně procházel mezi turisty. Poznal všechna zákoutí české národní památky Hospitalu Kuks, do jejíž rekonstrukce vložila Evropská unie 374 milionů Kč (celkový rozpočet byl 440 milionů korun).

KDO JE ANDREAS VON BUSCH

Vedoucí oddělení Evropské komise pro Českou republiku a Slovensko na generálním ředitelství pro regionální rozvoj z německého Bavorska. Více než 15 let se pohybuje v oblastech evropských fondů. V Kuksu hodnotil, jak Česká republika investovala finanční prostředky v konkrétním projektu, v němž se střetávalo více investičních fondů. Rád hraje na piano.

Slunce pálilo, a tak snad pro příjemné ochlazení zmrazil na chvíli české ministerské úředníky. „Nejsme moc spokojeni," řekl klidným hlasem, aby vzápětí změnil jejich vyděšené výrazy. „Myslím tím s evropskou prezentací takového úspěšného projektu. Měli bychom toho využít mnohem více." A česká část delegace ulehčeně vydechla.

„Zamířili jsme do Kuksu po náročném jednání monitorovací komise v Praze. Měli jsme možnost prohlídky v noci i přes den. Bylo to impozantní. Kuks je skutečně velmi speciální místo a ještě jsem si mohl vyzkoušet zahrát na varhany v kostele," spokojeně hodnotil krátkou návštěvu.

AMERIČANÉ MUSÍ ŽASNOUT

„Byla to velice úspěšná rekonstrukce. Je to evropské kulturní dědictví, které chceme udržovat a zachovat pro další generace, je to investice do budoucna. Není mnoho tak prominentních projektů jako tento," uvedl. Hospital Kuks považuje za mimořádné evropské kulturní bohatství. „Takové barokní umění není tolik rozšířené po Evropě, natož ve světě. Takový Američan, když přijede na Kuks, musí žasnout," poukázal na výjimečnost východočeské chlouby Andreas von Busch. „Šance něco takového zachovat na věky věků nemá každý," dodal.

ZJEDNODUŠIT DOTAČNÍ AGENDU

Úspěch nákladné rekonstrukce potvrdilo nejvyšší evropské ocenění v hodnocení historických památek. „Je to projekt, který si takovou cenu nepochybně zaslouží. Dobré je, že areál neslouží pouze jako turistická destinace, ale rovněž jako vzdělávací a umělecké místo. Návštěvníci mají možnost poznat, jak lidé žili, pracovali a věnovali se výzkumu," zjistil představitel Evropské komise. Jak prozradil její čelní představitel, jedním z hlavních aktuálních témat a vizí je zjednodušení systému dotačních projektů. „Uvědomujeme si, jak složité je uvést projekty v život, kombinovat finanční nástroje, precizně dodržovat pravidla, abyste byli způsobilí obdržet evropské dotace. U mnoha věcí bychom mohli najít snadnější řešení," připustil.

Budoucí čerpání evropských peněz směrem do České republiky už podle něj nebude tak masivní. „Může to být komplikované. Není jasno, jak velký rozpočet budeme mít k dispozici. Vyjednávání v Unii bude obtížné, zvláště v souvislosti s brexitem, protože přijdeme o jednoho velkého čistého plátce, kterým Británie byla. Důležitým faktorem je navíc vždy relativní bohatství daného členského státu EU vůči ostatním. ČR v žebříčku stoupá a zvyšuje svoji úroveň, proto se dá předpokládat, že financí bude méně," upozornil Busch.

TOP 5 EVROPSKÝCH PROJEKTŮ

klášter premonstrátů Teplá 497 017 009 Kč (422 464 451 Kč z EU)
dolní oblast Vítkovice 486 386 334 Kč (413 428 380 Kč z EU)
areál pevnosti Terezín 468 561 801 Kč (398 277 526 Kč z EU)
zámecká jízdárna v Lednici 457 525 063 Kč (388 896 295 Kč z EU)
Hospital Kuks 440 082 059 Kč (374 069 750 Kč z EU)

Autor: Jan Braun, Jaroslav Pich

10.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DUEL S RYCHNOVEM si ve Vrchlabí podmanil teprve osmnáctiletý Milan Tomčík (vpravo), jenž soupeři nastřílel tři branky.

Vrchlabí vítalo krajský přebor. Zářil Tomčík

Kostelem na Kuksu zněla trubka a varhany.
7

Kostelem na Kuksu zněla trubka a varhany

Na Sejfy vede opravená cesta

Mladé Buky - Stará spojovací cesta z Mladých Buků do osady Dolní Sejfy se dočkala obnovy. Vede mezi lukami a poli a v dřívějších dobách ji hojně využívali farníci z údolí potoka Kalná pod Rýchorami k cestě do chrámu Páně, ale i školáci do školy v Mladých Bukách. 

Dobře myšlená charitativní akce v Dolcích přišla vniveč

Trutnov - Charitativní projekt Naděje z kamionu, s kterým objíždí republiku řidič kamionu Jirka Hučko, je zřejmě v ohrožení. Iniciátor charitativních akcí se po víkendovém festivalu v Dolcích u Trutnova rozhodl, že další koncerty pořádat už nebude.

Opilý cyklista boural v Kocléřově, měl přes tři promile

Vítězná - Notně opilý cyklista havaroval v obci Vítězná - Kocléřov na Královédvorsku. Osmačtyřicetiletý muž s největší pravděpodobností při projíždění pravotočivé zatáčky nebyl schopen z důvodu opilosti včas na změnu zareagovat a vyboural se.

OBRAZEM: Oči všech se upíraly k nebi, zemi i vodě

Horní Branná - Modely letadel, tanků, tahačů, aut, vrtulníků i lodí mohli obdivovat návštěvníci nedělní 36. Krkonošské modelářské show, kterou pořádá místní spolek LMK.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení