VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Klášterské Lhoty mají stále co dělat

Klášterská Lhota - Potkat hasiče v malé obci na břehu Labe není těžké. Z 214 obyvatel jich do sboru patří 81, takřka všech věkových generací.

28.2.2016
SDÍLEJ:

PRVENSTVÍ v úvodním ročníku Ligy sedmého okrsku zůstalo doma jak v kategorii mužů, tak žen. Do druhého vstoupí soutěž úvodním kolem 7. května v Čermné.Foto: Archiv SDH

„Dobrovolní hasiči jsou často jedinou organizaci, která na vesnicích výrazněji funguje a podobné je to i u nás," podotkl místostarosta SDH Stanislav Štefan.

Pro obec

„Jsme zařazeni v JPO 5, nemáme cisternu, dýchací přístroje a na výjezdy k ohni či k bouračkám tudíž moc nejezdíme. Jen v rámci obce nebo když nás povolají například k dálkové dopravě vody, živelným pohromám a podobně," připomněl hasičský starosta Ladislav Mikulec. Naposledy Labe výrazněji opustilo břehy v roce 1997 a pomoci zdejších dobrovolníků tehdy bylo výrazně třeba. Stejně jako když shořel sklad sena a místo bylo třeba ještě dva dny hlídat a dohašovat.

Důležitou roli hrají dobrovolní hasiči především ve společenském dění. „Pomáháme pořádat kulturní akce jako dětský den, pálení čarodějnic, rozloučení s létem. I výroční schůzi máme spojenou se zábavou, živá hudba nechybí ani na zakončení sezóny. Na obec naší velikosti toho není málo," připomněl Ladislav Mikulec. „Společenskou akcí jsou občas i závody, kterých se účastníme. Připojí se další lidi a je to takový společný výlet," dodal Jiří Louda, aktivní člen a znalec zdejší historie.

„Hasiče chválím, kudy chodím, vždyť i já jsme členem," usmíval se při dotazu na sbor starosta Klášterské Lhoty Bohuslav Kodym. Myslel to ale vážně, protože si je dobře vědom jejich přínosu pro obec.

Liga 7. okrsku

Do soutěžního dění se navíc hasiči z Klášterské Lhoty rozhodli vstoupit i z druhé strany a pořádají Ligu sedmého okrsku. „Okres je rozdělený na devět oblastí. My jsme v sedmé, Hostinské a loni jsme uspořádali první ročník. Inspiraci jsme našli v Podkozákovské hasičské soutěži, která již roky úspěšně funguje," připomněl Ladislav Mikulec.

„Našim cílem je soutěž zpopularizovat a zapojit do ní co nejvíc sborů. Zúčastnit se totiž může kdokoli. Nejen z našeho okrsku. Stačí v den závodu přijet, zapsat se a hotovo. Podrobnosti jsou na našich stránkách sdh-klasterska-lhota.webnode.cz," přiblížil aktivitu Stanislav Štefan. „Chceme motivovat ostatní družstva, aby jezdili na co nejvíc soutěží. K tomu je právě takový seriál ideální," dodal Jiří Louda.

Ostatně, klášterští hasiči mohou být příkladem. Dřív se účastnili dvou, maximálně tří závodů v roce. Teď jich je přes deset. „K tréninku se moc často nedostaneme, ale právě závoděním jde naše výkonnost nahoru. V minulosti jsme byli rádi, když na konci spadla plechovka. Pak jsme považovali za úspěch čas pod minutu. A teď je třicet vteřin hranicí neúspěchu. Navíc máme novou mašinu a tak to určitě půjde ještě dolů," věří Ladislav Mikulec. Druhý ligový ročník začne 7. května v Čermné, rozpis má devět kol. Poslední s předáním putovních pohárů se uskuteční 10. září v Dolní Olešnici.

A co by se stotisícovou výhrou hasiči dělali? „Určitě bychom si s tím dokázali poradit. Každoročně pořádáme několik společenských akcí a tak by jedna z nich byla o něco pestřejší," shodli se

Příští týden se představí SDH Jasenná.

SDH Klášterská Lhota

Z historie hasičského sboru v Klášterské Lhotě

Rozhodujícím podnětem k založení hasičského sboru ve Lhotě byl zákon, který pravil: „V každé osadě, kde jest alespoň 50 stavení obytných, má starosta pečovati o to, aby tam zřízen byl dobrovolný sbor hasičský. Dá-li takovýto sbor stanovy své schváliti obecním výborem, může tento jemu a jeho náčelníkovi svěřiti policejní právo obce a jejího starosty pro případ požáru a místní obec má sboru tomu po případě též sama opatřiti výzbroj a nářadí hasící." Tento zákon však platil již od roku 1876. V obci muselo vyhořet roku 1893 stavení čp. 42 Ferdinanda Hampla, aby byl sbor téhož roku konečně založen. Byl tak třetím spolkem v obci (po hospodářské kase a tělocvičném spolku). Brzy si však vybudoval pevné postavení ve společnosti obce.

Když mluvíme o výročí založení hasičského sboru v Klášterské Lhotě roku 1893, je samozřejmé, že sbor byl, jako celá obec, německý. Domnívám se však, že doba nacionálních vášní je již překonána a mi si můžeme připomínat práci a zásluhy těch, kteří pracovali na stejném díle ve stejné obci, ve které nyní žijeme. Nehledě na to, že hasičské spolky se vyhnuly nejradikálnějším projevům politického i nacionálního extremismu.

Pravidla soutěže Dobráci roku:

Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun. Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče z Klášterské Lhoty hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)LHOTA. Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.

Autor: Aleš Vaníček

28.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miminka z našeho regionu
3

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Havarijní stav skončil, cesta Obřím dolem na Sněžku má nový mostek
15

Havarijní stav skončil, cesta Obřím dolem na Sněžku má nový mostek

Recidivista zřejmě dostal hlad, tak si vzal bagetu z regálu

Turnov - V brzkém ránu zřejmě přemohl hlad 29letého muže z Jablonce nad Nisou, když v půl páté navštívil benzinovou čeparcí stanici Robin Oil v Palackého ulici v Turnově.

Centrem Trutnova se běží půlmaraton

Trutnov - Po loňské zdařilé premiéře se už tuto neděli uskuteční druhý ročník městského závodu Olfincar Trutnovský půlmaraton. Zázemí závodu je umístěno ve Společenském centru UFFO, před kterým proběhne také start a cíl běhu.

KAM NA FOTBAL: Do Vrchlabí přijede rezerva Trutnova

Trutnovsko, Pojizeří - Fotbalové jaro pokračuje víkendovými zápasy v celém regionu, od celorepublikové Divize až po okresní soutěže.

Přibývá papírů. Doktorka končí

Malé Svatoňovice - Narůstající administrativní zátěž stojí za koncem působení dětské lékařky v Malých Svatoňovicích. Naděžda Hartmanová, která se v obci pod Jestřebími horami stará o děti dlouhých 25 let, tu od září zavře ordinaci.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies