VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hazard 
by klidně vyměnili 
za radar

Trutnov - Opoziční zastupitelé bijí na poplach. Herny považují za zlo, které ničí rodiny.

11.3.2016 AKTUALIZOVÁNO 13.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Sednout k automatu, naházet do něj výplatu a hrát tak dlouho, dokud nejsou všechny peníze v trapu. Tak to probíhá v hernách základního typu v celé zemi. Nejinak v Trutnově. Chorobný hráč nechápe, že nikdy vyhrát nemůže a že ho automat téměř vždy přepere.

Proti hernám v Trutnově vyrazila sveřepě do boje opozice. Zastupitelé požadují, aby došlo když ne k úplnému, tak alespoň částečnému omezení hazardu ve městě. Na jednání zastupitelstva začátkem týdne při schvalování rozpočtu několikrát problematiku otevřeli. „Radar v Bukách vydělává tolik peněz, že by nějaký další klidně pokryl finanční ztrátu, i kdyby se všechny herny v Trutnově zavřely," nastínil návrh například zastupitel Petr Sobotka z politického uskupení Žít v Trutnově – Zelení, Les a Piráti. „Také bychom tím získali pro občany Trutnova vyšší bezpečnost v exponovaných částech města, jako například v ulici Na Struze," dodal Petr Sobotka.

„Nejsem příznivcem radarů. Když projíždím Kocbeřemi nebo Choustníkovým Hradištěm, tak tam vyloženě narušují plynulost dopravy. Zřízení radaru v Trutnově bych nedoporučoval. Radar v Mladých Bukách byl městysem vyžádán, je pronajatý ještě na dva roky. Peníze nám do rozpočtu přináší, ale znamená také náklady," upozornil starosta Ivan Adamec.

Trutnovský starosta Ivan Adamec na druhé straně nepřijímá opoziční nařčení, že razí myšlenku Kdo si hraje, nezlobí.

Sociální inženýr? To určitě ne

„Nejsem samozřejmě příznivcem hazardních hráčů. Já jen prostě odmítám dělat ze sebe sociálního inženýra. Všechny takzvaně natvrdo použité zákony tohoto typu lidé stejně obejdou," míní trutnovský starosta.

„Ukazuje se, že peníze, které by mohly jít na bohulibé účely, protože je dáváme dál na preventivně působící aktivity, pak skončí u někoho jiného. Všichni vědí, že hráči se stále více pouštějí do internetových her, které jsou velmi těžce regulovatelné. Pro zákaz kamenných heren nejsem, ale věřím, že by mohl pomoct nový zákon o hazardu, který právě prochází legislativním procesem ve sněmovně. Ten podpořím. Důležitým momentem v něm je totiž povinnost registrace každého hráče. Myslím, že se i tady v Trutnově pak situace výrazně změní," dodává Adamec. „V současné době je na území města 92 výherních hracích přístrojů ve 25 provozovnách. Dělí se o ně 9 provozovatelů. Výnos činil za loňský rok 23 milionů 302 tisíc korun. Radar v Mladých Bukách znamenal hrubý výnos v loňském roce 17 milionů 628 tisíc korun. Je však nutné počítat s náklady," přiblížila pro Deník statistické údaje mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Kamery by hernám zřejmě nepomohly

Mezi návrhy, které se na zastupitelstvu k hazardu objevily, byl i záměr umístit do heren kamery, které by prostor hlídaly. „Zrovna jako se nemůžeme v Trutnově uradarovat po vzoru někoho jiného, tak si neumím představit, že by každý provozovatel umístil do herny kameru a náš dohlížecí systém by všechny pak měl sledovat," dodal Ivan Adamec.

Při pohledu na obrovský panel s monitory trutnovských lokalit, které sledují kamery, a do něhož patří i sledované monitory z Úpice či Rtyně v Podkrkonoší, se tomuto postoji ani nezle divit.

Opozice už je přichystaná

Opozice má přesto již připravenou vyhlášku na určité omezení hazardu v Trutnově – především heren v centru města. „Majitelé barů se nemusí bát, že bychom je zavřeli, ale určitá omezení, především v době nočního klidu budou. Předpokládaný příjem z hazardu na rok 2016 je 23 milionů. Je smutným faktem, že vánoční vrah trutnovského podnikatele, který vraždou řešil své dluhy z hazardu, do automatů ´naházel´ 25 milionů korun," informovali zástupci Žít v Trutnově občany přes svůj Facebookový profil. A co na tyto argumenty říká starosta?  „Zmíněný člověk hrál automaty jinde. Naše město nemá s tímto byznysem žádné fatální sociální problémy. Nová legislativa určitě počet hráčů sníží, každopádně bych vyčkal až na to, co přinese. Hazard je potřeba regulovat z pozice státu tak, aby byl byznys pod kontrolou. Podle mě novela tento požadavek splňuje a uvidíme, co se stane, až bude na stole. Pokud by se nějaké sociální problémy kvůli hernám v Trutnově opravdu ukázaly, řekl jsem, že bych byl ještě pro stažení reklam na tato zařízení," uzavřel Ivan Adamec.

Hazardní hry očima statistiky:

V celé ČR podíl osob v riziku v souvislosti s hraním sázkových her dosahuje 4,5–5,0 % obecné populace ve věku 15–64 let, což odpovídá 325 až 364 tis. osob. Problémoví hráči (ti ve vyšším riziku vzniku problémů) tvoří 1,7–2,3 % dospělé populace ve věku 15–64 let (tj. přibližně 123–170 tis. osob), z toho ve vysokém riziku (tj. v riziku vzniku patologického hráčství) se nachází 0,61 % populace (tj. přibližně 40-80 tis. osob). V přepočtu na Trutnov (cca 21 100 obyvatel ve věku 15-64 let) to vychází na 950 – 1055 osob v riziku v souvislosti s hraním hazardních her. Problémových hráčů je odhadem 360 – 485 a vysoce rizikových 130 – 210 osob. 

Autor: Jana Mudrová

11.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie dohlíží na dopravní situaci na Královéhradecku i o prázdninách.
7

Policie o prázdninách pomáhá i trestá

Průjezdné radary na trase do Krkonoš.

Cizince padesátka na silnicích nezajímá. Nemusí

Kvintet se chystal v Krkonoších na francouzský festival

Vrchlabí - Dvaadvacátý ročník Vrchlabského hudebního léta pokračoval druhým koncertem klasické hudby opět v klášterním kostele sv. Augustina.

Pes zavalený šestnáct dní v liščí noře, je venku

Semilsko - I když se to zdá jako příběh z romantického filmu, stal se. Pes, který začátkem července uvízl v liščí noře, je venku. Ve skalní spáře ve Skalanech u Všeně přežil neuvěřitelných šestnáct dní.

Co dělat, když přijde přívalový liják nebo blesková povodeň?

Pojizeří - V posledních letech se průběh léta v České republice mění. Stále častěji se setkáváme s prudkým střídáním teplot i charakteru počasí. Četným jevem jsou přívalové deště, které mají za následek bleskové povodně v různém rozsahu.

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení