VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hory si udržují pestrost druhů

Vrchlabí– Kmezinárodnímu roku biologické rozmanitosti, který vyhlásilo Valné shromáždění OSN, se svými aktivitami připojil iKrkonošský národnípark.

21.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Jeho území je bohaté rozmanitostí živočišných i rostlinných druhů, stejně jako různých typů ekosystémů a přírodních stanovišť a zachovalou kulturní krajinou. „Díky cílené ochraně ohrožených druhů a jejich biotopů se zatím daří zachovat druhovou pestrost v jejím více méně původním rozsahu, a to přesto, že jsou Krkonoše jedním z turisticky nejvytíženějších území České republiky,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Ochranáři podporují péči o květnaté horské louky, soukromým zemědělcům přidělili formou dotací desítky milionů korun. Do lokalit, odkud byly vytlačeny, se tak díky těmto investicím vrátily různé druhy rostlin, například zvonek krkonošský, nebo jestřábníky. Loni lesníci zaznamenali výskyt rysa ostrovida, v okolí Harrachova zase sledují život vydry říční.

Správa parku připravuje projekty, které pomáhají krkonošské přírodě. „Důležité je například mapování a likvidace invazivních druhů rostlin. Ty představují pro druhovou rozmanitost velkou hrozbu,“ upozornil Hřebačka. Souvislé porosty šťovíku alpského nebo břehy potoků a řek, zaplevelené křídlatkami, jsou podle něj doslova tikající bombou.

Správa národního parku postupně mění krkonošské lesy, aby byly zdravější a stabilnější. Smrkové monokultury jsou minulostí. „Do porostů vracíme jedle, buky a javory. Hospodaření v lesích je ekologicky šetrné. Svědčí o tom i loňské udělení certifikátu FSC,“ připomněl ředitel Hřebačka. Kromě konkrétních projektů se k Roku biodiverzity připojí správci národního parku i řadou akcí, které pořádají pro školy i veřejnost. „Tématicky zaměřený program tak uslyší například návštěvníci tradičního jarního Vítání ptačího zpěvu stejně jako děti při programovém vyučování na téma Myslivost,“ doplnil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Autor: Jana Mudrová

21.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pervitin. Ilustrační foto.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Ilustrační foto

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

Život pod horami přibližuje poutavá expozice

Horní Branná - Návštěvníci krkonošské obce mohou v těchto dnech obdivovat zajímavou výstavu.

Semilské náměstí ponese Tigridovo jméno

Semily - U příležitosti stého výročí narození politika, novináře a spisovatele Pavla Tigrida vznikne v semilské části Podmoklice nové náměstí, které ponese jeho jméno. K pojmenování náměstí dojde při Dnech Pavla Tigrida 27. října, a to i za účasti rodiny žijící ve Francii.

Po bouřkách uklidí brigádníci i spolky

Trutnovsko - Zapnutím elektřiny problémy malých obcí nekončí. Lidé se starají o škody doma, na úklid čekají ale i veřejná prostranství.

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Trutnovsko, Pojizeří - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení