VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koledníci Tříkrálové sbírky postupně vyrážejí do ulic

Trutnovsko, Semilsko - Akce v regionu potrvá do konce týdne. Výtěžek pomůže těm, kteří to sami nesvedou.

4.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Křídové nápisy K+M+B už na dveřích vybledly, ale není se co divit. Tři králové je psali už před rokem. A ve středu přijdou znovu.

I když, potkat starobylou trojici mudrců bude možné celý týden, v rámci Tříkrálové sbírky. Do ní se zapojuje i Oblastní charita Trutnov. „Po symbolickém obřadu žehnání koledníků, který proběhne dnes od 16 hodin v kostele Narození Panny Marie, vyjdou do ulic, škol, institucí a domovů. Za malý příspěvek do zapečetěné pokladničky každého dárce odmění drobnou pozorností a požehnáním," připomněla koordinátorka Martina Vágner Dostálová.

Pro region a svět

Výtěžek celostátní sbírky bude letos použitý na národní i zahraniční humanitární pomoc. Část ale zůstane i trutnovské charitě. „Chceme koupit nový devítimístný automobil k přepravě dětí s hendikepem do základní speciální školy a dále pro výlety a respitní víkendové pobyty dětí z pěstounských rodin. Část také použijeme na podporu Centra dobrovolníků při realizaci dvou projektů. Projekt Michaela pomáhá hendikepovaným, sociálně slabým a seniorům. Projekt Štěpán pak dětem, mládeži a rodinám v jejich volném čase," doplnila Martina Vágner Dostálová. V loňském roce lidé z největšího města regionu i okolních jedenácti obcí a měst věnovali 161 tisíc korun.

Tříkrálovou sbírku podpoří smíšený pěvecký sbor Chorea Corcontica. Koncert se uskuteční v neděli od 14 hodin v kostele Narození Panny Marie. Jako host vystoupí Colours of GTU, pěvecký sbor trutnovského Gymnázia.

Stranou nezůstává ani farní charita Dvůr Králové. V loňském roce tu ve městě a okolních obcích koledovalo 100 skupinek. „Stále však jsou místa, kam nestihly zanést radostné poselství Vánoc. Pokud má někdo zájem zúčastnit se aktivně jako dobrovolník, nebo naopak má zájem, aby ho Tři králové navštívili, nechť kontaktujte kancelář farní charity," připomněla koordinátorka Iva Rejlová. Letos tu bude možné Tři krále potkat od středy do neděle. Vybrané peníze chce charita (//dk.charita.cz) směřovat do podpory občanské poradny, osobní asistence a níkoprahového klubu Střelka.

Zapojuje se i oblastní charita Jilemnice. Vloni tu ve městě a dvanácti okolních obcích vybrali 303 tisíc korun.

Jen kousek odtud, pořádá sbírku Farní charita Studenec. „Skupinky se vydají na cestu v neděli, výtěžek z největší části použijeme na nákup pomůcek pro špatně pohyblivé pacienty. V případě potřeby pomůže zajistit i nákup zdravotnického materiálu nebo z něj bude poskytnuta pomoc lidem z našeho regionu, kteří by se dostali do tíživé sociální situace," podotkla Heda Jiranová. Vloni tu obyvatelé Studence a sedmi okolních obcí darovali 136 tisíc.

Skauti i hasiči

Charita si však nečiní výhradní právo na tento lidový zvyk a koledovat může kdokoli. Do akce se v několika obcích a městech zapojují i skauti ze střediska Dobráček Hostinné. Ti mají sraz v sobotu ráno v domě s pečovatelskou službou. Koledovat ale budou i děti ze žacléřské mateřské školy, každoročně se zapojují i dobrovolní hasiči ze Žďáru u Staré Paky.

Máte-li podezření, klidně si koledníky zkontrolujte

Zásadním bodem každé dobročinné pomoci je důvěra. Proto se i organizátoři Tříkrálové sbírky, Charita Česká republika, snaží v co největší míře eliminovat podvodníky, kteří v podobných akcích vidí možnost vlastního prospěchu.

„Každý vedoucí skupinky se bude moci prokázat průkazkou potvrzenou vedením Charity ČR a platným občanským průkazem. Pokladnička bude zapečetěna a označena znakem Charity ČR. V případě, že narazíte na falešné koledníky, kontaktujte prosím služebnu Policie ČR v Jilemnici na čísle 481 544 333," upozorňuje například za Farní charitu Studenec Heda Jiranová.

Průkaz obsahuje podpisy odpovědných osob, případně i razítko diecézní Charity. Údaje na průkazu koledníka musí souhlasit s údaji v jeho průkazu totožnosti, který si dárce může taktéž vyžádat.

Kasička, do které koledníci vybírají, musí být úředně zapečetěná místně příslušným městským či obecním úřadem nebo magistrátem. Číslo pokladničky musí souhlasit s číslem průkazky. Na kasičce je umístěna také nálepka se znakem Charity.

Autor: Aleš Vaníček

4.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie dohlíží na dopravní situaci na Královéhradecku i o prázdninách.
7

Policie o prázdninách pomáhá i trestá

Průjezdné radary na trase do Krkonoš.

Cizince padesátka na silnicích nezajímá. Nemusí

Kvintet se chystal v Krkonoších na francouzský festival

Vrchlabí - Dvaadvacátý ročník Vrchlabského hudebního léta pokračoval druhým koncertem klasické hudby opět v klášterním kostele sv. Augustina.

Pes zavalený šestnáct dní v liščí noře, je venku

Semilsko - I když se to zdá jako příběh z romantického filmu, stal se. Pes, který začátkem července uvízl v liščí noře, je venku. Ve skalní spáře ve Skalanech u Všeně přežil neuvěřitelných šestnáct dní.

Co dělat, když přijde přívalový liják nebo blesková povodeň?

Pojizeří - V posledních letech se průběh léta v České republice mění. Stále častěji se setkáváme s prudkým střídáním teplot i charakteru počasí. Četným jevem jsou přívalové deště, které mají za následek bleskové povodně v různém rozsahu.

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení