„Přípravné práce nás už přišly na více než 700 tisíc. Další desetitisíce bude stát studie proveditelnosti na středním a horním toku řeky. Jednáme i o výkupu pozemků,“ řekl starosta Josef Král.


Podle Václava Jiráska, ředitele pro správu povodí a tiskového mluvčího Povodí Labe, je velkopoříčská akce zařazena do plánu. S kolaudací se počítá v roce 2012. „Když počítáme realizaci na tři roky, musíme stavební práce zahájit nejpozději v roce 2010, lépe ale o rok dříve. Musejí být vydána stavební povolení a vyjasněny všechny majetkoprávní vztahy,“ uvedl Jirásek. Upozornil, že jsou problémy s postojem ochránců přírody. Navíc nejsou vyjasněny některé pozemky.


K projektům se vyjadřuje Agentura ochrany přírody. Ke zpracování biologického hodnocení potřebuje zjistit výskyt fauny a flóry během ročních období. Vedoucí odboru inženýrských činností Marián Šebesta prohlásil, že se v lokalitě pravděpodobně vyskytují vydry, užovky obojkové, vranky obecné, ledňáček a další živočichové. „Na kterém místě žebříčku jsou mezi živočichy postaveni lidé?“ otázal se starosta, pro nějž jsou protipovodňová opatření v městysu zásadní záležitostí.


Velké Poříčí zažilo povodně před několika lety. Řeka Metuje se vylila ze svých břehů a napáchala značné škody.


Pak se objevil návrh vybudovat kanál, který by odvedl vodu do luk mimo obec. Kanálu, jemuž se říká rambla, však zastupitelé nebyli příliš nakloněni. „Určitě by to bylo řešení, ale výstavba by byla příliš nákladná, takže se stavět určitě nebude,“ dodal velkopoříčský starosta Josef Král.