VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krkonošská expedice na Špicberky. Tam, kde nezapadá slunce

Vrchlabí - Skupina krkonošských přírodovědců absolvovala expedici na severské souostroví Špicberky, přesněji v norštině Svalbard. Nejvyšší české hory za Arktidu vyměnilo na čtrnáct dní osm pracovníků Správy Krkonošského národního parku.

22.8.2017
SDÍLEJ:

Krkonošská expedice Špicberky 2017Foto: Jiří Dvořák

Vypravili se za poznáváním arktických tundrových ekosystémů, nacházejících se v mnoha obměnách také na Špicberkách.

„Příroda hřebenů a ledovcových údolí Krkonoš je totiž v mnohém podobná té ze skandinávských hor nebo krajů za severním polárním kruhem. Když se naskytla příležitost díky finančním prostředkům z Norských fondů navštívit tzv. vysokou Arktidu na Norským královstvím spravovaném souostroví Svalbard, nezaváhali jsme,“ upozornil jeden z členů expedice Jiří Dvořák. Tím spíš, že bylo možné využít dvě vědecké základny, v minulých letech vybudované Centrem polární ekologie Jihočeské univerzity České Budějovice. Jedná se o terénní výzkumnou stanici Josefa Svobody v zálivu Billefjord a Arktickou vědeckou stanici Julia Payera v městečku Longyearbyenu, správním středisku Svalbardu. Tam se také nachází mezinárodní letiště, jehož otevření v roce 1975 výrazně usnadnilo přístup na toto souostroví a přineslo sílící turistický ruch.

Polární léto

Delší část pobytu biologové strávili v oblasti Billefjordu, když z terénní stanice vyráželi buď pěšky nebo na člunech přes záliv Petuniabukta na terénní exkurze po údolích, náhorních planinách i ledovcích. Polární léto, kdy v těchto zeměpisných výškách slunce za celý den vůbec nezapadá, umožnilo dlouhé výpravy po až překvapivě různorodé severské krajině. Při závěrečném pobytu v Longyearbyenu si krkonošští přírodovědci mohli dopřát „luxus“ teplé vody a elektřiny, nezávislé na spuštění elektrocentrály. „Na stanici Jihočeské univerzity, využívané přírodovědci z mnoha zemí světa, byly zahraničními kolegy prezentovány zajímavé přednášky,“ ocenil Dvořák.

Žádné stromy a keře

„Hlavním účelem cesty bylo seznámení se severskou tundrou a možnost jejího srovnávání s arkto-alpínskou tundrou Krkonoš. Bylo skvělé naživo vidět, jak se podmínkám severní a střední zóny arktické tundry přizpůsobují organismy, které známe z Krkonoš, kde se naopak tundrové ekosystémy nacházejí na opačné hranici možností. A vzhledem ke klimatické změně, tedy oteplování prostředí, se ta „naše“ tundra zřejmě bude dál zmenšovat. Jásali především botanici, kteří měli ve výpravě nejsilnější zastoupení, když mohli v podmínkách Svalbardu pozorovat například lomikámen vstřícnolistý, ostružiník morušku nebo ostřici skalní, které znají z karů a rašelinišť Krkonoš," líčil.

"Zkoumání a dokumentaci geomorfologických jevů, především mrazem tříděných půd, velmi usnadňuje skutečnost, že na Špicberkách nerostou stromy a keře, a také bylinný pokryv půdy je převážně skromný. Ony jevy jsou zde stále živé, zatímco v Krkonoších jde převážně o jejich fosilní pozůstatky. Průzkum ledovců a jejich bezprostředního okolí umožnil lépe pochopit jevy a mechanismy, které u nás probíhaly v dobách ledových a na jejich konci,“ popsal expedici do Severního ledového oceánu Jiří Dvořák a doplnil: "Nebyl to žádný výlet, ale do poslední hodiny využitý studijní pobyt, který byl pro všechny jeho účastníky nesmírně cennou zkušeností. Ta se jistě odrazí v další práci zaměřené na ještě lepší poznání a následně ochranu krkonošské přírody."

Autor: Jan Braun

22.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchlabí - Letňany

Druholigové trio připisovalo jen porážky

Baník Žacléř vs. FK Poříčí

Finále poháru: Penalty přiřkly pohár "domácímu" Poříčí

Zadržen na místě činu! Policisté lapli kriminálníka

Trutnov - Ve vazbě skončil šestačtyřicetiletý recidivista, který ve dvanácti případech na Královedvorsku a v blízkosti Trutnova násilím vnikl do objektů, ze kterých odcizil potraviny, alkohol, tabákové výrobky a oblečení. Hrozí mu tříleté vězení.

Beran vystřelil Jívanu první krajské vítězství

Pojizeří - V I. B třídě Libereckého kraje se na úvodních třech příčkách tabulky srovnaly hned tři pojizerské celky.

NAŠI PRVŇÁCI ze ZŠ V Domcích, Batňovic a Dubence

Trutnovsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

Páté kolo TIP ligy vyhrál Vítězslav Tobolka

Trutnovsko, Pojizeří - Pět odehraných kol za sebou má podzimní část fotbalové TIP ligy a ne jeden soutěžící si již musel všimnout, jak náročné zápasy se letos objevují v nabídce jednotlivých hlasovacích kuponů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení