VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé řvali v sále: koupaliště ne!

Jilemnice – Petice, referendum a nakonec výzva k zastavení rozběhnutého projektu, do něhož město již vložilo tři miliony.

16.11.2016
SDÍLEJ:

AREÁL HRABĚNKA má projít rozsáhlou rekonstrukcí za desítky milionů korun. Měl být hotový už letos, novým termínem dokončení je příští rok.Foto: Archiv

To vše zaznělo při veřejné diskusi ve Společenském domě Jilm, kterou zorganizovala jilemnická radnice. Záměrem bylo představit dva velké projekty: Všesportovní a volnočasový areál Hraběnka, který má spolknout 72 milionů (s DPH), a nové letní koupaliště za 67 milionů (bez DPH). O spokojenosti sálu, zcela zaplněného místními občany, nemohla být řeč.

Kritickými poznámkami si prošla jak modernizace Hraběnky, na které má vyrůst čtvrtá biatlonová střelnice v České republice a projekt má velkou podporu Libereckého kraje i biatlonového svazu, tak zejména výstavba koupaliště. Dlouho plánovaný proces lidé odsoudili. Sborovým NE!, které zaznělo ve finále z plného sálu, dali jasně najevo, co si myslí. Starostka Jilemnice Jana Čechová připustila, že tímto vyjádřením veřejnosti se bude zabývat zastupitelstvo a může dojít k zastavení projektu.

Na jilemnické radnici možná v tuhle chvíli litují kroku uspořádat veřejnou diskusi k výjimečně nákladným projektům modernizace Všesportovního areálu Hraběnka a výstavby nového letního koupaliště.
Ušlechtilou snahou prezentovat veřejnosti obě multiakce a diskutovat o nich předhodili šťavnaté sousto kritikům, kteří dorazili v hojném počtu a smlsli si zejména na plánované podobě koupaliště. Dav si vynutil radikálně negativním postojem, že vedení města bude skutečně uvažovat o zastavení projektu výstavby koupaliště. Přitom jej plánoval bezmála deset let a již do něj investoval tři miliony. Při prosincovém zastupitelstvu se tak bude rozhodovat o tom, zdali se bude pokračovat či nikoliv. Po pondělním večeru v Jilmu je otázek víc než dost.

„Oba projekty jsou rozpracované dlouho a město na ně mělo svoje investiční peníze, které si udrželo, žádné jiné veliké akce se v poslední době nedělaly. Hraběnka se měla stavět už před dvěma lety. Teď se bude určitě realizovat. Jsme před podepsáním smlouvy se zhotoviteli," zdůraznila starostka Jilemnice Jana Čechová. „U koupaliště bude záležet na tom, jestli zastupitelstvo schválí pokračování projektu," prohlásila. 

Opozici zásadně vadí přemrštěná cena

Vysoká cena a nepřesvědčivý projekt letního koupaliště jsou trnem v oku místní opozici. „Cena je přemrštěná, s ohledem na to, jak má být koupaliště velké. V prezentaci projektu jsou nedostatky," stěžuje si jilemnický zastupitel Evžen Malý z Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst. Zatímco financování modernizace areálu Hraběnka bude vícezdrojové, s vydatnou podporou Libereckého kraje, biatlonového svazu a patrně i státu, koupaliště postaví město za svoje peníze.

„Dotace na to nejde sehnat, proto považujeme částku 67 milionů bez DPH za abnormálně vysokou. Není to na místo, kde se koupe kvůli zdejšímu počasí a podhorském prostředí dvacet dní v roce, trochu moc?," ptá se opoziční zastupitel.

„Dva roky se do ničeho pořádně neinvestovalo, spousta toho chybí, nejsou opravené chodníky. Cíleně se šetřily peníze na výstavbu koupaliště. Šlo by to určitě udělat za třetinovou cenu," upozorňuje Malý. Prosincové zastupitelstvo může být divoké. „Budeme chtít vědět, jakým způsobem se bude v otázce koupaliště dál postupovat," tvrdí. S projektem Hraběnka problém nemá. „Tam naopak doufám, že už to nic nezbrzdí, a začne se stavět," říká. 

AREÁL HRABĚNKA

Lyžařské běžecké tratě začaly v prostoru Hraběnky vznikat v roce 1945, asfaltová dráha pro kolečkové lyže byla otevřena v roce 1976. V této době již v Jilemnici existoval i klub biatlonu, který tehdy postavil střelnici v prostoru tzv. pískovnice (bývalý důl na písek). V současné době nelze stávající kolečkovou dráhu užívat a tak mladí sportovci tréninky provozují na frekventovaných komunikacích, střelnice nesplňuje současné bezpečnostní předpisy.

První snahy o obnovení areálu sahají až do roku 2002, studie obnovení dráhy byla vypracována v roce 2004, další pak v roce 2006. Při dalším rozpracování těchto studií a při respektování soukromého vlastnictví nakonec vznikl koncept komplexní obnovy areálu.

Sportovní areál Hraběnka je hojně využíván pro sportovní účely, v zimě pro běh na lyžích, biatlon, v létě pak pro jízdu na kole, na kolečkových bruslích, na kolečkových lyžích či pro běh. Areál slouží zároveň pro turistické využití, hry v přírodě, místo pro odpočinek.

Výsledným stavem nového projektu bude:
7,8 km zpevněných komunikací s univerzálním využitím, včetně řešení povrchového odvodnění a částečného osvětlení (I. etapa 2,6 km), nová biatlonová střelnice pro celkem 20 střeleckých stavů včetně osvětlení, se zázemím pro biatlonový klub, provozní budova pro ČKS SKI a veřejnost umístěná na místě stávajících lyžařských buněk, 3 plochy parkoviště – u provozní budovy (44 míst), na okraji lesa ve směru na Mříčnou (20 míst) a na konci města ve směru na Roztoky u Jilemnice (20 míst), plochy mohou sloužit manipulační práci spojené s údržbou lesních ploch. Chodník pro pěší od buněk (provozního objektu) k lesu (625 m).

AREÁL LETNÍ KOUPALIŠTĚ

 Vana bazénu byla postavena kolem roku 1941 a sloužila k plavení koní. K naplnění bazénu se nejprve využívala voda z Jilemky, v roce 1984 byl vybudován potrubní přivaděč v délce 3 km s jímáním vody na Jizerce – doprava byla řešena výtlakem pomocí velkoobjemových čerpadel. Před ukončením provozu koupaliště nabízelo návštěvníkům jednoduché hřiště pro plážový volejbal a hrací plochy minigolfu.

Chátrající provozní budova zajišťovala nezbytné zázemí v podobě převlékacích boxů a WC. Jelikož celkový technický stav vodního přivaděče, bazénové vany i zázemí došel do podoby, kdy nebylo reálné uvést areál do provozuschopného stavu, rozhodl provozovatel (Sportovní centrum Jilemnice – příspěvková organizace města Jilemnice) v roce 2007 o jeho uzavření až do doby provedení razantní opravy, která by zajistila možný provoz.

Technický stav areálu koupaliště je natolik kritický (hygiena, bezpečnost, estetická hodnota), že ho nelze provozovat bez zásadních oprav bazénové vany, doplnění úpravny bazénové vody, dořešení otázky zdrojové vody, zřízení parkoviště aut, obnovy sportovišť a zahradnického zásahu do stávající zeleně areálu.

V roce 2007 byl zpracován investiční záměr Rekonstrukce a modernizace koupaliště v Jilemnici, který řešil provozní a investiční možnosti rekonstrukce a modernizace stávajícího letního koupaliště. Tento záměr byl rozpracován projektovým ateliérem až do fáze projektové dokumentace pro vydání stavebního povolení a představuje vložení nerezových bazénů s nezbytnými vodními atrakcemi (skluzavka, tobogán) do stávající betonové vany a kvalitativní posun v rámci řešení zázemí koupaliště (provozní objekt, příjezd ke koupališti, parkoviště a zdroj užitkové vody z vrtu).     Jan Braun


Autor: Redakce

16.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

IV. ročník jízdy veteránů Za Krtečkem do Jizerských hor.
76

FOTO: Veteránem za Krtečkem do Jizerských hor

Vokatá s Kaiserem na přehradě připomněli Magorovy texty
3

Vokatá s Kaiserem na přehradě připomněli Magorovy texty

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Wihanovo kvarteto potěšilo posluchače na Kuksu

Kuks - Třetím koncertem v sobotu pokračoval festival Hudební léto Kuks. V prostorách kostela Nejsvětější Trojice se představilo špičkové kvarteto v českém i evropském kontextu. Před zaplněným kostelem hráli Leoš Čepický – první housle, Jan Schulmeister – druhé housle, Jakub Čepický – viola a Matěj Štěpánek – violoncello.

Lyžníci pořádají pikniky u Masarykova skokanského můstku

Špindlerův Mlýn - Od podzimu loňského roku, kdy první myšlenka přilétla během hudebního večírku, dávali Špindlerovští lyžníci dohromady výstavu k 70. výročí lanovky Svatý Petr - Pláň a bohaté historii místního lyžování. „Je to jen střípek z toho, co všechno by tady mohlo být ukázáno,“ říká jedna z organizátorek Mirka Čejková.

Dítě se opařilo horkou vodou. Musel pro ně vrtulník

Harrachov - Horkou vodou se v sobotu večer opařilo roční dítě v hotelu Sklář v Harrachově, na místě zasahovala Horská služba i záchranářský vrtulník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení