Proč mám nakupovat španělská jablka a čínské jahody, když u nás za městem jsou sady jabloní a plantáže kvalitních jahod, které končí bůhví kde? Tuto otázku si po vystřízlivění z nabídky nadnárodních hypermarketů začíná pokládat stále více lidí.

Tradice malých městských tržnic s místními zemědělskými produkty, kterou nedokázal zničit ani komunistický režim, zato ji téměř zadupaly novodobé hypermarkety, se snad začíná znovu vracet.

„V našem městě schází trvale vymezené místo pro prodej zemědělských přebytků samostatně hospodařících rolníků, zahrádkářů i prodej produkce zemědělských firem,“ říká Jan Farský starosta Semil. Přitom obyvatelé devítitisícového podkrkonošského města mohou využít nabídky hned čtyř supermarketů. „Rádi bychom obyvatelům umožnili nákup kvalitních potravin od místních výrobců, což by v důsledku podpořilo i zdejší ekonomiku.“

Jasný původ zboží

Podle semilských radních by bylo vhodné, kdyby občané jakožto zákazníci měli mít ve městě možnost pořídit potraviny, u nichž je zřejmý původ. Proto nyní odhlasovali, že do konce letošního června vyberou ve městě místo, kde by tržnice mohla fungovat.

„Tržiště by mělo být snadno dostupné jak prodávajícím, aby mohli ke stánkům zajíždět autem a měli zde potřebné sociální zázemí, tak zákazníkům. Mělo by jít o lokalitu, která je hojně navštěvovaná a snadno dostupná,“ míní starosta. Dostupnost v dnešní době znamená především blízkou možnost parkování.

Semilský nápad se zalíbil i lidem v nedalekém Turnově. Zdejší městský zpravodaj Turnovskovakci.cz přišel s otázkou, zda by se místo pro podobnou tržnici nenašlo i v Turnově, který je oproti Semilům zhruba o polovinu větší. „Střední a starší generace Turnovanů si ještě pamatuje pravidelné sobotní trhy na Mariánském náměstí pod kostelem. Desetiletí tu pravidelně probíhaly trhy, na kterých své produkty prodávali drobní pěstitelé a zahrádkáři,“ píše autor příspěvku Pavel Charousek.

Kolem nápadu se rozeběhla zajímavá debata, v níž většina diskutujících vyjádřila názor, že tržnice místních potravinářských produktů by obyvatelům i návštěvníkům města určitě prospěla. „V Turnově máme jahodárnu, kousek od Turnova se pěstují skvělá jablka, pekárny a mnoho dalšího. Bylo by to jen přínosem pro Turnov,“ uvádí jeden z neregistrovaných diskutujících. Podle jeho názoru by Zřízení tržnice regionálních výrobků mohli vzít za své politici v rámci podpory místních podnikatelů.

Regionalita letí

Zákazníci na regionalitu zboží zřejmě slyší čím dál víc. Při velkých sezonních jarmarcích, jako jsou například květnové Staročeské řemeslnické trhy v Turnově, velký jarmark v Jilemnici či dožínkové slavnosti Semilský pecen, jde zboží s certifikovanou visačkou regionálního produktu.

„V současnosti má právo používat logo Regionálního produktu Český ráj Třiatřicet výrobců, nejedná se ovšem jen o výrobce potravin. Zákazníci mají u těchto výrobců garanci kvality, protože výrobci musejí certifikát každé dva roky obhajovat,“ říká Aleš Hozdecký,“ uvedl předseda Sdružení Český ráj Aleš Hozdecký.

Tržnice, kde prodávali ovoce, zeleninu či sazenice místní výrobci a zahrádkáři, ještě do loňského roku s přestávkami sloužila i Liberečanům. Dříve zaujímala kryté prostory bývalých divadelních dílen u ČSOB, poté se přestěhovala do ulice Na Zápraží, ale zde byla nezakrytá a omezovala ji parkující auta. Nyní se pro ni hledá nové místo, protože mnoha Liberečanům chybí. „O umístění tržnice stále jednáme. Máme zájem na tom, aby ji Liberečané našli na pro ně výhodném místě,“ uvedl liberecký zastupitel Milan Šír.