VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lomnické kino promítá, má k dispozici výkonný projektor

Lomnice nad Popelkou – V loňském roce se Kulturní a informační středisko opět opakovaně zabývalo otázkou budoucnosti promítání v městkém  kině, které od roku 2005 spravuje. 

9.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: Milan Jaroš

Pokud by se neuskutečnila tzv. digitalizace promítání, nemuselo by zanedlouho mít divákům co nabídnout, protože by od distributorů nebylo schopno obstarat dostatek nových filmových titulů k uvádění. To by mohlo mít za následek až uzavření budovy, která by nemusela například zimní období přestát v provozuschopném stavu. Na daný stav KIS několikrát upozorňovalo.

Hledalo se řešení

„Vedení města se situací intenzivně zabývalo. Záměrem bylo provedení celkové rekonstrukce budovy Městského kina (včetně například. zateplení, výměny oken, montáže nových sedadel apod.), která by zahrnovala i již zmíněnou digitalizaci.

Cílem investice v řádech okolo 30 milionů Kč byl vznik multifunkčního kulturního zařízení. Realizaci záměru města ale nakonec zmařil nedostatek financí,“ informovala Zdeňka Breuerová z Kulturního a informačního střediska.

Ve hře tak prozatím zůstává provedení digitalizace bez stavebních úprav. Minimální náklady na zakoupení a instalaci moderní techniky (tedy audio i video systému) se pohybují v rozmezí od 3 do 4 milionů Kč.

Prioritou se stalo bezodkladné řešení stavu, protože může pozitivně, nebo negativně ovlivnit existenci kina. „Je potřeba zdůraznit, že zachování filmového promítání podporuje vedení i občané města, pro se vyslovila i řada osobností, například zdejší rodák Jaroslav Rudiš. Začátkem měsíce února se na přechodnou dobu podařilo zvrátit nepříznivou situaci.

„Toto provizorní řešení před velkou digitalizací kina tkví v tom, že zde byl odbornou firmou, zabývající se kinotechnikou, instalován a uveden do provozu výkonný datový projektor a přehrávač Blue-ray disků, upraveno bylo také zvukové zařízení kina,“ informovala Zdeňka Breuerová. Dodala, že díky nové technologii je možné pokračovat v promítání filmů z tzv. blu-ray či DVD nosičů, které lze nově získat od distributorů. „Takto promítané filmy jsou pro lepší orientaci diváků na plakátech s programem kina označeny slovním spojením Digitální projekce,“ upozornila Breuerová.

Projekce i z compu

Výhodou nové technologie je, že kromě promítání z disků lze využít datový projektor též k promítání z počítače. V souvislosti s využitím kina se tak rozšiřuje jeho možnost o kvalitní projekci v rámci besed, přednášek či kongresových aktivit. Promítací stroje pro 35 mm technologii zůstávají k dispozici především pro starší filmová díla. „Na závěr je třeba zmínit, že uvedená technologie je pouze dočasnou a překlenovací záležitostí. Město Lomnice nad Popelkou tak stále stojí před rozhodnutím realizace plnohodnotné digitalizace,“ dodala Zdeňka Breuerová.

Parametry kina

Typ kina: klasické jednosálové s kapacitou 237 míst
Rozměr plátna: 7,40 x 3,60 m
Datový Projektor: Panasonic DPL projektor D5600E
Promítaní: 4 dny v týdnu
Obslužnost: WC, pokladna, foyer, šatna, bufet

Autor: Jana Mudrová

9.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Kolonádě se i věštilo.
8

Na Kolonádě se v sobotu věštilo

Závody dračích lodí v Dolcích u Trutnova 2017.
22

Nejrychlejší dračí loď je z Červeného Kostelce

Za dvacet let zestárli hasiči o sedmdesát roků

Vlčice /FOTO, VIDEO/ - Krátce po sametové revoluci slavili v malé obci u Trutnova 50 let od založení sboru dobrovolných hasičů. Včera už to bylo 140. Jak je to možné?

Fotbalisté Chvalče nejslušnějším týmem sezony

Trutnovsko - Naposledy v sezoně 2016/2017 zasedaly komise Okresního fotbalového svazu Trutnov, aby potrestaly hříšníky uplynulého kola a vyřešily další potřebné záležitosti.

Vzdali hold obětím prusko-rakouské řežby 1866

Trutnov – Už je to 151 let. Nežijí žádní pamětníci, ve městě nenajdete ani jejich potomky. Přesto se na krvavou bitvu mezi Rakušany a Prusy z června roku 1866 vzpomínalo i dnes.

Originálních produktů je v Českém ráji skoro šedesát

Turnov - Počet nositelů značky originální regionální produkt Český ráj se blíží k šedesátce. Letos přibyli další držitelé certifikátu kvality.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies