VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lomnické kino promítá, má k dispozici výkonný projektor

Lomnice nad Popelkou – V loňském roce se Kulturní a informační středisko opět opakovaně zabývalo otázkou budoucnosti promítání v městkém  kině, které od roku 2005 spravuje. 

9.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: Milan Jaroš

Pokud by se neuskutečnila tzv. digitalizace promítání, nemuselo by zanedlouho mít divákům co nabídnout, protože by od distributorů nebylo schopno obstarat dostatek nových filmových titulů k uvádění. To by mohlo mít za následek až uzavření budovy, která by nemusela například zimní období přestát v provozuschopném stavu. Na daný stav KIS několikrát upozorňovalo.

Hledalo se řešení

„Vedení města se situací intenzivně zabývalo. Záměrem bylo provedení celkové rekonstrukce budovy Městského kina (včetně například. zateplení, výměny oken, montáže nových sedadel apod.), která by zahrnovala i již zmíněnou digitalizaci.

Cílem investice v řádech okolo 30 milionů Kč byl vznik multifunkčního kulturního zařízení. Realizaci záměru města ale nakonec zmařil nedostatek financí,“ informovala Zdeňka Breuerová z Kulturního a informačního střediska.

Ve hře tak prozatím zůstává provedení digitalizace bez stavebních úprav. Minimální náklady na zakoupení a instalaci moderní techniky (tedy audio i video systému) se pohybují v rozmezí od 3 do 4 milionů Kč.

Prioritou se stalo bezodkladné řešení stavu, protože může pozitivně, nebo negativně ovlivnit existenci kina. „Je potřeba zdůraznit, že zachování filmového promítání podporuje vedení i občané města, pro se vyslovila i řada osobností, například zdejší rodák Jaroslav Rudiš. Začátkem měsíce února se na přechodnou dobu podařilo zvrátit nepříznivou situaci.

„Toto provizorní řešení před velkou digitalizací kina tkví v tom, že zde byl odbornou firmou, zabývající se kinotechnikou, instalován a uveden do provozu výkonný datový projektor a přehrávač Blue-ray disků, upraveno bylo také zvukové zařízení kina,“ informovala Zdeňka Breuerová. Dodala, že díky nové technologii je možné pokračovat v promítání filmů z tzv. blu-ray či DVD nosičů, které lze nově získat od distributorů. „Takto promítané filmy jsou pro lepší orientaci diváků na plakátech s programem kina označeny slovním spojením Digitální projekce,“ upozornila Breuerová.

Projekce i z compu

Výhodou nové technologie je, že kromě promítání z disků lze využít datový projektor též k promítání z počítače. V souvislosti s využitím kina se tak rozšiřuje jeho možnost o kvalitní projekci v rámci besed, přednášek či kongresových aktivit. Promítací stroje pro 35 mm technologii zůstávají k dispozici především pro starší filmová díla. „Na závěr je třeba zmínit, že uvedená technologie je pouze dočasnou a překlenovací záležitostí. Město Lomnice nad Popelkou tak stále stojí před rozhodnutím realizace plnohodnotné digitalizace,“ dodala Zdeňka Breuerová.

Parametry kina

Typ kina: klasické jednosálové s kapacitou 237 míst
Rozměr plátna: 7,40 x 3,60 m
Datový Projektor: Panasonic DPL projektor D5600E
Promítaní: 4 dny v týdnu
Obslužnost: WC, pokladna, foyer, šatna, bufet

Autor: Jana Mudrová

9.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DUEL S RYCHNOVEM si ve Vrchlabí podmanil teprve osmnáctiletý Milan Tomčík (vpravo), jenž soupeři nastřílel tři branky.

Vrchlabí vítalo krajský přebor. Zářil Tomčík

Kostelem na Kuksu zněla trubka a varhany.
7

Kostelem na Kuksu zněla trubka a varhany

Na Sejfy vede opravená cesta

Mladé Buky - Stará spojovací cesta z Mladých Buků do osady Dolní Sejfy se dočkala obnovy. Vede mezi lukami a poli a v dřívějších dobách ji hojně využívali farníci z údolí potoka Kalná pod Rýchorami k cestě do chrámu Páně, ale i školáci do školy v Mladých Bukách. 

Dobře myšlená charitativní akce v Dolcích přišla vniveč

Trutnov - Charitativní projekt Naděje z kamionu, s kterým objíždí republiku řidič kamionu Jirka Hučko, je zřejmě v ohrožení. Iniciátor charitativních akcí se po víkendovém festivalu v Dolcích u Trutnova rozhodl, že další koncerty pořádat už nebude.

Opilý cyklista boural v Kocléřově, měl přes tři promile

Vítězná - Notně opilý cyklista havaroval v obci Vítězná - Kocléřov na Královédvorsku. Osmačtyřicetiletý muž s největší pravděpodobností při projíždění pravotočivé zatáčky nebyl schopen z důvodu opilosti včas na změnu zareagovat a vyboural se.

OBRAZEM: Oči všech se upíraly k nebi, zemi i vodě

Horní Branná - Modely letadel, tanků, tahačů, aut, vrtulníků i lodí mohli obdivovat návštěvníci nedělní 36. Krkonošské modelářské show, kterou pořádá místní spolek LMK.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení