VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladobucký hřbitov čeká kácení a razantní obnova

Mladé Buky - Stav hřbitovů je zvláště v pohraničí černou můrou mnoha obcí. Řada hrobů leží ladem, pomníky chátrají, velkou část hřbitovní plochy většinou zabírají ostatky bývalých obyvatel, povětšinou Němců. Ačkoliv se o mnoho hrobů už dlouho nikdo nestará, obce mají ze zákona povinnost situaci řešit.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Mladobucký hřbitov čeká kácení a razantní obnovaFoto: DENÍK/Jana Mudrová

Čelem se nyní k problematice postavili například v Mladých Bukách. A rozhodli se, že hřbitov postupně zrekonstruují. „Čeká nás rozsáhlá akce a musíme se na ni velmi dobře připravit," předeslala starostka městysu Lucie Potůčková.

NĚKTEŘÍ LIDÉ KÁCENÍ NECHTĚJÍ, SEPSALI PETICI

Městsys se rozhodl přistoupit k projektu rekonstrukce hřbitova v první fázi z pohledu zájmů ochrany životního prostředí. V prostoru je totiž mnoho stromů, které čeká kácení a samozřejmě jejich náhrada. „Je to nutné. Už jen orkán Kyrill se na hřbitově pořádně vyřádil. Dodnes máme snímky, které ukazují, jak jsou nemocné stromy nebezpečné a bylo jen štěstí, že na někoho nespadly," připomněla silný vítr z roku 2007 starostka. Proti kácení se však objevily protesty a vyústily v petici, kterou předložil veřejnosti Edvard Múdry. „Projekt počítá s vykácením téměř všech 108 kusů, převážně listnatých stromů stáří okolo 100 let, z toho minimálně 35 stromů je zcela zdravých a vitálních," píše se v petici.

Odpůrci zásahu na hřbitově upozornili, že podle nich nebyla předložena alternativní varianta postupné revitalizace zeleně při současném zachování zdravých stromů.

„Petici jsme samozřejmě vzali v potaz, i když ji většinou podepsali lidé, kteří v Mladých Bukách nežijí. Děláme taková opatření, abychom projekt dotáhli do zdárné realizace co nejlépe," řekla Deníku Lucie Potůčková. Protože obec nechce nechat nic náhodě, oslovila autorizovaného dendrologa, aby se vyjádřil k návrhu pěstebních opatření a inventarizace zeleně. V současné době také zpracovává agentura ochrany životního prostředí – pracoviště Pardubice biologický posudek. Ten se má stát podkladem ve správním řízení o povolení kácení. „Předpokládáme, že součástí biologického posudku budou i návrhy a doporučení opatření v zájmu ochrany živočichů a rostlin, které se v lokalitě mohou vyskytovat," informovala starostka.

ZÁVĚRY PRŮZKUMU DOSTANE PROJEKTANTKA

Podle posledních zpráv má průzkum proběhnout během jara a léta, závěry dostane projektantka k eventuálnímu vypracování vhodných úprav projektu. „Určitě okamžitě po kácení stromů ihned zajistíme novu výsadbu. Pokud se stihne kácení na podzim, musí hned přijít výsadba. Pokud ne, přistoupíme k celému záměru až příští rok na jaře," dodala Lucie Potůčková.

Zastupitelé dospěli na posledním jednání ke konsensu, záměr odhlasovali. Inspiroval je i podobný úspěšný zásah na hřbitově v Červeném Kostelci, kde stromy vykáceli a zajistili výsadbu. Lidé v Mladých Bukách volají také po opravách hrobek na staré části hřbitova. Vše má svůj čas.

CHYSTAJÍ SE ČASEM OPRAVIT STARÉ HROBKY

„Dokud se nepokácejí stromy, které mohou spadnout, není možné vytvořit cestní síť. Dokud nebudou hotové cesty, nelze opravovat hroby.

Nemůžeme riskovat restaurování hrobů, když by finančně nákladný výsledek byl ohrožen spadem větví z nemocných stromů," poznamenala starostka. Hroby jsou podle ní však velmi krásné a o jejich dalším osudu jedná městys i s trutnovským odborem památkové péče. V místě starých zarostlých hrobů, ke kterým se už nikdo nehlásí, vznikne pak zřejmě rozptylová loučka. „Určitě nebudeme nejstarší hroby vykopávat. Pietu zachováme," ujistila Lucie Potůčková.

CITLIVÝ PŘÍSTUP POVEDE KE ZLEPŠENÍ SITUACE

Místním lidem se hřbitovní záměr zamlouvá. „Silueta kopce s kostelem a hřbitovem na vrchu je velmi romantickým místem. Nad plánovanou rekonstrukcí jsem hodně přemýšlel. Když se podaří citlivě pokácet stromy a nahradit je novou výsadbou, bude to dobře. Sám jsem na to zvědavý.

Opravené schody jsou pěkné, věřím, že se městysu povedou i další záměry na obnovu této lokality," komentoval chystané změny například fotograf Bohdan Holomíček. „I když plánovaný zásah může vypadat razantně, je jasné, že stromy jsou ve špatném stavu. Hřbitov bude po zásahu hezčí a lépe udržovatelný. Když se kácí les, holt padají třísky. Věřím, že se obnova povede," dodal další z místních obyvatel Michal Skalka.

Autor: Jana Mudrová

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Vinařské slavnosti dorazí do Trutnova Ladislav Vízek

Ilustrační foto

FOTBALOVÝ servis: Sedmihorky zdolaly Semily

Na Zvičině havarovali dva paraglidisté, utrpěli vážná zranění

Dvůr Králové - Vážnými úrazy, při kterých zasahovala letecká záchranka, dopadly nedělní výlety paraglidistů nad Zvičinou.

Šikovné ruce v Hostinném nebyly rozhodně zbytečné

Hostinné - Střední škola a Základní škola Sluneční v Hostinném zorganizovala klání truhlářů, tesařů, dřevařů a knihařů. Název soutěže Nechodím sem zbytečně byl splněn bezezbytku. Všichni předvedli svou zručnost.

V útulku se rozmohl nešvar. Adoptovaní psi se vracejí zpátky

Královéhradecko - V broumovském městském útulku se rozmohl nešvar. Lidé začali vracet psy, které třeba před několika měsíci adoptovali. Vedení útulku, který momentálně praská ve švech, takovou situaci nepamatuje. Důvody jsou různé a mnohdy připomínají spíše výmluvy.

Mezi podkrkonošské speciality patří i lomnické suchary

Lomnice nad Popelkou - Hořické trubičky, miletínské modlitbičky a lomnické suchary tvoří nejznámější sladký sortiment Podkrkonoší. Ovšem jediné lomnické suchary mají svoji stálou expozici v místním muzeu. A i když se už dávno uzavřely brány zdejších Čokoládoven a později firmy Nestle, tradiční lomnická pochoutka žije dál. Dnes si ji můžete koupit přímo v lomnickém muzeu nebo u zdejších výrobců.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies