Na Benecku otevřeli úplně novou stanici horské služby. Díky ní bude pomoc zraněným na sjezdovce a populárních běžeckých tratích rychlejší. Navíc pokryje ne příliš hlídanou část Krkonoš. Slavnostní otevření se uskutečnilo při příležitosti dvacátého výročí horské služby okrsku Benecko. „Byla to vlastně taková poslední enkláva, kde horská služba neměla zázemí. Teď je i tady a já jsem rád, že po pěti letech úsilí tu stanice skutečně stojí,“ sdělil náčelník horské služby v Krkonoších Adolf Klepš.

Stavbu nové horské stanice si vyžádal především stále větší příval lyžařů do hor. „Zvyšující se počet návštěvníků a raněných jde ruku v ruce. A platí to i pro Benecko. Je tam čtyřsedačková lanovka. Navíc chtějí inovovat dopravní zařízení a zvýšit přepravní kapacitu lanovky, takže počítáme s tím, že počet lidí bude stále stoupat,“ řekl Adolf Klepš. Horská služba se tak díky novému a řádnému zázemí dostane ke zraněnému mnohem rychleji. Navíc mu poskytne kvalitnější první pomoc a přípravu na transport záchranou službou.

Bezpečí pro běžkaře na trati do Míseček

Stanice nyní pokrývá nejen Vítkovice v Krkonoších a Benecko: „Každá horská stanice musí mít pořádné zázemí a místo na materiál. Teď je navíc zajištěna i oblast z kopce Žalý směrem na Mísečky a Špindlerův Mlýn, vysvětlil ředitel Horské služby České republiky Jiří Brožek s tím, že právě zde se nachází významné běžecké trasy. Náklady na stavbu i s vybavením dosáhly částky čtyř milionů korun. Částí peněz přispělo ministerstvo pro místní rozvoj. Budova je menší, ale má vše, co horská služba potřebuje.

Jak potvrdila slova Adolfa Klepše, nebylo potřeba postavit megalomanskou stavbu, ale skutečně nejnutnější zázemí, které zde využili do posledního metru. V patře budovy se nachází sklady a spolková místnost. Ta by měla sloužit k pořádání okrskových schůzí a školení pro záchranáře. V přízemí budovy je pak služebna, ošetřovna a sociální zázemí. Celá stavba je hlavně ze dřeva a nachází se zhruba sto metrů od horní stanice Kejnos. Dosud měli horští záchranáři zázemí u dolní stanice lanovky. Dojezdy ke zraněným byly ale delší, navíc se tísnili v malých pronajatých prostorách od obce.

Ta nyní poskytla na novou stavbu pozemek. „Jsme samozřejmě rádi, že areál na Benecku bude zabezpečený. Díky nové stanici bude možno zraněnému co nejdříve pomoci,“ uvedl před časem starosta Jaroslav Mejsnar. Zranění, za kterými služba musí do terénu nejčastěji, jsou především zlomeniny a úrazy hlavy. Výjimku nejsou ale ani pátrání. „Každý rok se také na sjezdovkách sráží lyžaři,“ sdělil vedoucí horské služby v okrsku Benecko Jiří Kubina.