VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na horách se omývaly nahé dívky ve sněhu kvůli kráse

Špindlerův Mlýn - Vyšňořeni pestrými lidovými kroji, s pořádnou pomlázkou v ruce, vyrazí v pondělí na koledu pánové z folklorního souboru Špindleráček. Udržují letitou tradici Velikonoc v Krkonoších.

14.4.2017
SDÍLEJ:

POMLÁZKA NA HORÁCH. Členové folklorního souboru Špindleráček vyrazí i letos na Velikonoční pondělí na putování po horských boudách, začnou už v šest ráno. Foto: Archiv souboru Špindleráček

Na magický Velký pátek se děvčata před východem Slunce omývala v potoce nebo ve sněhu, dokonce i zcela nahá, aby si zajistila zdraví a krásu. Při Velikonočním pondělí bylo nutné vedle šlehání dívek, schovaných po domě, a odříkávání koled rovněž dotknout se pomlázkou dobytka a ochránit je před nehodou. Děvče, které bylo sešleháno nejvíc, dostalo nejlepšího muže. Velikonoce v Krkonoších měly různé zvyky.

OCHOTNICKÁ SHOW BRATRSTVA SV. ŠKAPULÍŘE

„Patřily k nim rovněž jízdy na koních na Bílou sobotu, kdy jezdci z podhůří Krkonoš, v okolí Trutnova, Volanova, Pilníkova a Vrchlabí, s prapory z kostela objížděli pole a meze, aby jim požehnali. Velikonoční neděli zdravili velikonočním střílením," představil někdejší tradice etnolog Krkonošského muzea KRNAP ve Vrchlabí Libor Dušek, autor knihy Lidové zvyky Krkonoš.

„Důležitá byla stránka slovesná a hudební. Zpívaly se koledy, na kraslice se psaly veršíky a různá zaříkávání a předváděly drobné dramatické útvary s velikonoční tématikou. V roce 1762 ve Vrchlabí členové ochotnického bratrstva sv. Škapulíře uvedli velkolepou pašijovou hru, která trvala několik dní a setkala se s velkým úspěchem, diváci se sjížděli až ze Slezska," vyprávěl krkonošský etnolog.

S POMLÁZKOU ZAČÍNAJÍ PŘI VÝCHODU SLUNCE

V krkonošských velikonočních tradicích pokračují členové folklorního souboru Špindleráček. Už v šest ráno v pondělí zaklepou na dveře první horské boudy, aby v krojích vyšlehali ženské osazenstvo chalupy. Sice se nedá předpokládat, že by se dívky jako kdysi omývaly nahé ve sněhu, přesto se na uvítání koledníků pečlivě připravují a jejich brzký příchod při východu Slunce je nezastihne v nedbalkách.

„Začínáme na Jeleních boudách, máme tam vždy připravenou snídani. Už na nás čekají. Samozřejmě je pořádně vymrskáme," prozradil první cíl velikonočního putování Aleš Ramach. „Pak táhneme až dolů do kraje, přes Vrchlabí až do Lánova," upřesnil cestu, která čeká koledníky v krojích.

Pomlázka končí v pravé poledne, proto se nemůžou zastavit u všech chalup, které na trase potkají. „Víc jak pětadvacet jich nestihneme," vypočítal Ramach. Více se nedá pořídit i kvůli obvyklému nalévání štamprliček kořalky. „To už je pak hodně náročné," přiznal s úsměvem. „Nejhorší je, že všude rozlévají něco jiného."

Zavedeného zvyku se drží na horách i další generace. „Začínají chodit malí kluci, kteří vyrážejí za děvečkami ze školy. Je dobře, že se tradice drží a snad poběží dál," vyslovil přání.

Velikonoce se slaví od nepaměti. Nezanedbatelnou historii má i Špindleráček. Na podzim si připomene 45. výročí od založení.

Ilustrační foto

Malý koledník v Maršově, krátce po válce, zřejmě v roce 1946. „Fotografie je zajímavá tím, že dokazuje, že i sudetští Němci, v tomto případě nevysídlená rodina Kühnelova, měli identické zvyky s Čechy. Němci jinak na koledu s pomlázkou nechodili," uvedl Libor Dušek, etnolog Krkonošského muzea KRNAP ve Vrchlabí. Foto: Archiv Libora Duška

Autor: Jan Braun

14.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Originálních produktů je v Českém ráji skoro šedesát

Originálních produktů je v Českém ráji skoro šedesát

Natírání pamětní desky 1866 na Krakonošově náměstí v Trutnově.
17

Vzdali hold obětím prusko-rakouské řežby 1866

Být v jedné disciplíně první i druhá? V jezdectví to jde

Svoboda nad Úpou - V krásném prostředí sportovního areálu TJ Krakonoš Trutnov ve Svobodě nad Úpou proběhl již 15. ročník mistrovství Královéhradeckého kraje v parkurovém skákání v kategorii dětí, juniorů a mladých jezdců. V parkurových soutěžích od 100 cm až do 140 cm se předvedlo celkem na 70 startujících z Královéhradeckého, ale i Pardubického kraje.

Stezku korunami stromů KRNAP vítá. Má se stát novým magnetem

Janské Lázně - Při stavbě atraktivní turistické stezky za 170 milionů korun prý padl na úpatí Krkonoš minimální počet stromů. „Počty jdou do jednotek, případně nízkých desítek," řekl Radek Drahný. KRNAP stavbu aktivně podporuje.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Trutnovsko, Pojizeří /HLASUJTE/ - Svým hlasováním můžete rozhodnout o nejhezčím miminku měsíce Krkonošského deníku. Každý měsíc odměníme od ledna 2017 pouze jedno miminko.

Děti z mateřských škol testovaly atletiku

Trutnov - Členové atletického oddílu TJ Lokomotiva uspořádali tradiční sportovní dopoledne pro děti z trutnovských mateřských škol.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies