20 milionů rozdělil Liberecký kraj různým spolkům a sdružením. Dostalo se na hasiče, myslivce, fotbalisty, lyžaře nebo třeba hudebníky. Celkem bylo uspokojeno 98 subjektů. Krajská opozice toto jednání kritizuje jako porcování medvěda a tvrdí, že koalice si mezi sebou tajně rozdělila peníze, které pak posílá formou dotací na různé neprůhledné projekty.

„Považujeme to za podlou praktiku. Peníze jsou potřeba úplně někde jinde, například na komunikace nebo školství, nikoliv na frýdlantský motospolek nebo závlahu tenisových hřišť,“ zlobí se Martin Půta, člen opozičních Starostů pro Liberecký kraj. Ti jediní se schvalování „Grantového programu 99“, jak se dotační titul oficiálně jmenuje, nezúčastnili. Jako důkaz, že jde o porcování medvěda, uvádějí Starostové záznam z novoborského zastupitelstva, kde krajský zastupitel Stanislav Valdman naznačil, jak rozdělování peněz probíhá:

„Jako koaliční zastupitel jsem dostal k dispozici 500 tisíc korun a z těchto prostředků jsem věnoval TJ Jiskře 120 tisíc, fotbalistům na vrt 150 tisíc, dále dostali hasiči, lezci, důchodci a tělesně postižení,“ uvedl 18. května Valdman.

Tento výrok považuje hejtmanův ekonomický náměstek Zdeněk Bursa (ČSSD) za nešťastný. „Pan zastupitel Valdman řekl něco, co není pravda, aby se udělal hezčí, než je. Měl přehled o tom, v jaké výši dotace do Nového Boru půjdou a připsal si za ně zásluhu, ale ve skutečnosti o dotacích nejprve rozhoduje rada kraje a pak o nich hlasuje zastupitelstvo,“ vyvrací Bursa spekulace o politickém pozadí dotací. Jak dále Bursa uvádí, Grantový program 99 funguje už léta a podpořilo se v něm stovky drobných žadatelů, na které by se v jiných dotačních titulech nenašlo místo.

„Nemám problém dát dotaci třeba soukromníkovi, který dělá dobrou věc, z níž mají užitek další lidé,“ tvrdí Bursa. Starostové pro Liberecký kraj ale naznačují, že systém je netransparentní. „Nejsou stanovena žádná kritéria, rozhoduje o tom rada, nikoliv žádný odborný orgán či výbor. Žádost je na jednu A4. Rozhoduje se politicky,“ je přesvědčen jejich zastupitel Marek Pieter.

Přestože jako opoziční politik je proti rozdělování medvěda, jako starosta Desné do Grantového programu 99 žádosti posílal. Své počínání jako pokrytecké nevidí. „Naopak – ani jedna z osmi žádostí do Desné nebyla schválena, a to jsme chtěli peníze třeba na vybudování ordinace praktického lékaře. A pak si přečtu, že dotace třeba na branně orientační automobilovou soutěž radou prošly,“ kroutí hlavou Pieter.
Starostové navrhují, aby se celkový balík peněz z medvěda, který dnes již narostl na 41,5 milionu, dal na odstranění škod na silnicích po povodních a nerozdroboval se mezi stovky žádostí. Bylo by to podle nich transparentnější. S tím ale radní Zdeněk Bursa, který má na starost krajskou pokladnu, nesouhlasí.

„Kraj je velké území se stovkami subjektů, které potřebují pomoci. Za 20 milionů opraví kraj několik kilometrů silnic, ale oproti 2 miliardám, které jsou potřeba, je to nic. Ovšem 20 milionů rozdělených do subjektů po desetitisících nebo statisících udělá mnohem víc,“ řekl Deníku Zdeněk Bursa.

Tomáš Lánský