VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabízíme dršťkovku, výzdobu ze zbraní nebo výhled na hory

Trutnov - Více než polovina z nich už dávno neexistuje. Některé přitom svého času patřily mezi nejslavnější ve městě. O čem je řeč? O zdejších hospodách, restauracích a hostincích, do nichž se chodilo za jídlem, pitím a zábavou. Nyní jsou k vidění aspoň na historických fotografiích a dobových pohlednicích. V nové expozici trutnovského muzea Podkrkonoší.

3.7.2017
SDÍLEJ:

Z vernisáže výstavy Trutnovské hospody, restaurace a vinárny.Foto: Miloš Šálek

Mezi legendární patřily restaurace a kavárna s živou muzikou v hotelu Varšava na dnešním Krakonošově náměstí (vedle spořitelny). Současní obyvatelé sice vzpomínají převážně na zlatou éru těsně před sametovou revolucí 1989, slavné dny ale zažila Varšava mnohem dřív. „Málokdo ví, že v ní byl hostinec už na počátku osmnáctého století," uvedl historik a kurátor výstavy Ondřej Vašata.

Trutnovských restaurací s více než stoletou historii ale moc není. Kromě už zmiňované Varšavy ještě Národní dům a Bouchalka. Ostatní hospody mají historii kratší, i když neméně bohatou. Radio má devadesát let a podnik U Kopeckých osmdesát. Prastará je i restaurace U Kučerů, o které existují zmínky už ve dvacátých letech minulého století. „Narcis na náměstí, neboli předtím vinárna Gaber, byla v provozu již na počátku dvacátého století," řekl Vašata.

Ze zaniklých hospod je na vystavených snímcích nejstarší Zájezdní hostinec U zelené stromu v dnešní Horské ulici. Pochází z osmdesátých let 19. století.

Na počátku třicátých let minulého století v Trutnově existovalo šedesát podniků, včetně dnes už neexistujících Flaschblüte (Lněný kvítek), FF (Velmi jemný), Hotel Klein, Schützenhaus (Střelnice) či Stadt Hamburg.

Aby hospodští v takové konkurenci uspěli, museli něčím zákazníky zaujmout. Například Valáškův hostinec na Pražské nabízel po celý den dršťkovou polévku.

„V ulici na Polské kdysi byly čtyři restaurace vedle sebe. Jedna lákala na teplou a studenou kuchyni celý den, jiná se snažila upozornit výzdobou zbraní z bitvy 1866 a další českou obsluhou. Restaurace Zámeček v městském parku lákala tím, že nabízela přes zrcadlo netradiční výhled na Krkonoše," naznačil Vašata.

Zámeček v parku ale nebyl klasickou hospůdkou, spíš výletním místem a hlavně víkendovou atrakcí. „Neděle kdysi byla posvátná. Lidé se chtěli sdružit, posedět, děti brali sebou, na takové výlety byl nejvyhlášenější právě Zámeček,"upřesnil sběratel Pavel Janata, který do expozice zapůjčil řadu pohlednic a fotografií.

Unikátní kolekci černobílých snímků trutnovských restaurací a hospod (z valné části dávno zaniklých) doplňují i trojrozměrné exponáty. Především sklenice, půllitry, jídelní a nápojové lístky, a dokonce i pípy či dobové reklamy. „Máme tu například originální nádobí z kdysi legendárního hotelu Moskva. Přinesli nám ho zaměstnanci, kterým bylo líto ho vyhodit, když končil," upřesnila pracovnice muzea Petra Sauerová.

Zatím ještě stále nejsou známé všechny detaily hospodské minulosti v Trutnově. Neví se, zda se netočilo pivo i v dalších domech. A pokud se to ví, nejsou zase k nalezení dobové snímky. „Třeba hostinec U severní točny, Zum Nordpol. Stál v areálu bývalého byťáku na Polské, měl takřka čtyřicetiletou historii. Máme jeho reklamy, ale chybí nám pohlednice. Možná ji někdo má v rodinném archivu," dodal Ondřej Vašata.

Výstava nazvaná Trutnovské hospody, restaurace a vinárny je v muzeu přístupná denně kromě pondělí. Potrvá do 17. září.

Autor: Pavel Cajthaml

3.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miminka z našeho regionu
5

Právě jsme se narodili - září 2017

Školáci pronikali do tajů lesa v Trutnově
11

Školáci pronikali do tajů lesa v Trutnově

Zapomenout na středu a zabodovat

Trutnovsko - Domácího prostředí dnes využijí pouze hokejisté Dvora Králové. Přivítají Řisuty.

Fotograf Miloš Šálek představí ve Vesmíru Vietnam

Trutnov - V kině Vesmír bude v pondělí od 19 hodin cestopisný pořad známého fotografa, cestovatele a spolupracovníka Krkonošského deníku Miloše Šálka. Tentokrát věnovaný cestě po Vietnamu.

Poslanec Böhnisch obdržel v Arménii státní vyznamenání

Trutnov, Jerevan - Na shromáždění u příležitosti Dne nezávislosti Arménské republiky obdržel v Jerevanu poslanec Parlamentu ČR z Trutnovska Robin Böhnisch (ČSSD) z rukou prezidenta Serže Sarksjana Medaili Mchitara Goše.

KAM NA FOTBAL: Na divizi v Trutnově již v sobotu

Trutnovsko, Pojizeří - Fotbalový podzim pokračuje víkendovými zápasy v celém regionu, od celorepublikové Divize až po okresní soutěže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení