VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravené varhany v Kuksu poprvé rozdaly radost

Kuks - Nevšední zážitek si o víkendu odnášeli posluchači, kteří zavítali na sluncem prozářený magický Kuks. V Kostele Nejsvětější Trojice, který lidé zaplnili natolik, že pořadatelé museli donést další židle k sezení, se pro veřejnost poprvé rozezněly opravené varhany.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Opravené varhany v Kuksu poprvé rozdaly radostFoto: Miloš Šálek

Usedli za ně dva interpreti. Pavel Svoboda – laureát varhanní soutěže Pražského jara a Bachovy soutěže v Lipsku a Vít Havlíček – varhaník, hudební teoretik a pedagog pražské AMU, který je iniciátorem opravy varhan v Kuksu. Oba umělci se právě věnují kromě interpretace také ochraně historických varhan a propagaci varhanní kultury, proto i jejich interpretační účast dodala slavnostnímu okamžiku patřičnou váhu.

Kostelní prostory rozezněla na úvod slavná slavná Toccata a fuga d moll J. S. Bacha, ale i skladby J. Haydna, J. Kř. Vaňhala a dalších hudebních skladatelů. I když v chrámu panovalo proti sluncem zalité bylinkové zahradě chladno, posluchače zahřály emotivní hudební zážitky.

O varhanách nejen v Kuksu, ale i o významu, stavu a opravách těchto nástrojů v kontextu regionu i celé ČR, poměrně obsáhle povyprávěl během koncertu hlavní organolog Národního památkového ústavu Petr Koukal. „I když přesně nevíme, kolik varhan u nás je, odhaduje se, že šest až deset tisíc.

Na sympoziu o varhanách a varhanní hudbě v Zürichu se v roce 2011 odborníci shodli na tom, že Česká republika je co do počtu varhan na prvním místě v Evropě. Potvrzuje to význam tohoto hudebního nástroje a také to, že varhany jsou součástí naší západoevropské kultury," řekl mimo jiné organolog a připomněl, že právě východní Čechy mají na této statistice co do počtu varhan a péče o ně velké zásluhy.

„Východní Čechy jsou jednou z nejbohatších oblastí na nejcennější varhany," dodal Petr Koukal a vyjádřil naději, že opravy těchto nástrojů v republice budou díky stále vzrůstajícímu zájmu veřejnosti a různých občanských spolků pokračovat. „V současné době se chystá na Trutnovsku několik oprav. Dlouhodobě se připravuje rekonstrukce nástroje ve Dvoře Králové nad Labem, dále pak v Hajnici a v Kocbeři. Věřím, že dokončená práce na opravách v Kuksu se stane určitým impulsem pro další práci," konstatoval varhaník Vít Havlíček.

V kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu jsou dvoumanuálové varhany s pedálem, které do původních barokních skříní postavila v roce 1906 firma Gebrüder Rieger z Krnova. Opravu provedla firma Robert Ponča - Varhany. Použity byly finanční prostředky, které plynuly z různých zdrojů. Sobotní koncert na Kuksu pořádal Královédvorský chrámový sbor spolu se správou hospitálu Kuks a finančně jej podpořilo město Dvůr Králové nad Labem.

Autor: Jana Mudrová

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miminka z našeho regionu
5

Právě jsme se narodili - září 2017

Školáci pronikali do tajů lesa v Trutnově
11

Školáci pronikali do tajů lesa v Trutnově

Zapomenout na středu a zabodovat

Trutnovsko - Domácího prostředí dnes využijí pouze hokejisté Dvora Králové. Přivítají Řisuty.

Fotograf Miloš Šálek představí ve Vesmíru Vietnam

Trutnov - V kině Vesmír bude v pondělí od 19 hodin cestopisný pořad známého fotografa, cestovatele a spolupracovníka Krkonošského deníku Miloše Šálka. Tentokrát věnovaný cestě po Vietnamu.

Poslanec Böhnisch obdržel v Arménii státní vyznamenání

Trutnov, Jerevan - Na shromáždění u příležitosti Dne nezávislosti Arménské republiky obdržel v Jerevanu poslanec Parlamentu ČR z Trutnovska Robin Böhnisch (ČSSD) z rukou prezidenta Serže Sarksjana Medaili Mchitara Goše.

KAM NA FOTBAL: Na divizi v Trutnově již v sobotu

Trutnovsko, Pojizeří - Fotbalový podzim pokračuje víkendovými zápasy v celém regionu, od celorepublikové Divize až po okresní soutěže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení