Před pěti dny padlo poslední omezení, které bránilo Čechům vstoupit na německý trh práce. Již není potřeba pracovního povolení k práci v zahraničí. Liberecký kraj, který svou částí sousedí s Německem, však masivní exodus zdejších nezaměstnaných nečeká – zdejším pracovníkům totiž chybí jazykové znalosti a větší ochota pracovat.

„Němci mají na své podřízené úplně jiné nároky. Dalo by se říct tvrdší. Pracovní nasazení je v Německu vysoké a Češi na něj nejsou zvyklí. Tam se vyžaduje pracovní výkon po celý den, nikoliv jenom ráno a zbytek směny jen doklepat, jak jsou našinci někdy zvyklí,“ varuje krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt. Jak uvádí, Čechům také chybí dobrá znalost němčiny. Žádný masivní odchod se proto podle jeho slov ani nečeká. Češi, kteří umějí dobře jazyk a mají kvalifikaci, si potřebná povolení vyběhali již dříve a nečekali na letošní květen, kdy se německý pracovní trh otevřel všem.

Nepřímo to potvrzuje i liberecký úřad práce, který eviduje jen mírný nárůst zájemců o práci v Německu.

„Tento nárůst není vysoký a pokud dříve měsíčně poptávalo okolo třiceti zájemců práci v Německu, tak dnes je jich okolo padesáti,“ řekla Deníku ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Liberci Hana Polmová.

Německo, alespoň tedy oblast hraničící s Libereckem, navíc trpí stejným neduhem jako celý severní cíp našeho kraje – nedostatkem pracovních příležitostí.

„Dokonce i v Žitavě už lidé odcházejí za prací do vnitrozemí. Nejbližší oblast s dostatkem volných pracovních míst jsou Drážďany, a ty už jsou pro Liberečany až příliš daleko na dojíždění,“ soudí Milan Šubrt. Našincům hladovým po zahraniční práci proto nezbývá, než se vydat do některé jiné evropské země, kam je možné za prací vycestovat. Úřady práce ve spolupráci se službami EURES volná pracovní místa do 31 evropských zemí zveřejňují na svých stránkách www.eures.cz. Podle Hany Polmové je zde v současnosti k dispozici 565 pracovních míst v zahraničí. „Jde především o pozice v hotelnictví a gastronomii, kvalifikované dělníky, svářeče, truhláře, automechaniky, zahradníky a zedníky, pracovníky do zdravotnictví. K dispozici jsou zde také volná místa pro vysokoškoláky,“ upozornila. Po zadání požadavků v systému EURES se zobrazí volná pracovní místa, kde již sami uchazeči mohou kontaktovat přímo zaměstnavatele.

Doporučení při práci v zahraničí
•  Podmínkou je jazyk, tzn. zájemce by se měl minimálně domluvit se zaměstnavatelem ohledně pracovní pozice, pracovních podmínek a vědět, co podepisuje v pracovní smlouvě.
•  Zájemci o práci se mohou zaregistrovat na německém úřadu práce „Agentur für Arbeit“ „Arbeitssuchend melden“. Zájemce doloží CV v němčině a doklady o svém vzdělání přeložené a nejlépe notářsky ověřené. Německý úřad práce mu pak bude nápomocen při hledání zaměstnání. Další komunikace mezi úřadem a zájemcem o práci probíhá elektronickou poštou.
•  V Německu není stanovena minimální mzda (kromě některých odvětví např. ve stavebnictví), ta je pak upravena kolektivními smlouvami. Důležité je se snažit o to, aby český zaměstnanec měl stejný plat a stejné pracovní podmínky jako jeho německý kolega vykonávající stejnou práci.
•  V Německu jsou volná pracovní místa nabízena i přes německé soukromé personální agentury nebo tzv. „Zeitarbeit agentury“. Přes tyto agentury můžeme hledat práci, ale budeme je muset také podpořit nemalou finanční částkou.
•   Pojištění je hrazeno jen v jednom státě. V České republice je nutné se odhlásit se systému zdravotního pojištění. Od následujícího dne bude pojištění hrazeno zaměstnavatelem. Po návratu však bude nutné doložit zdravotní pojišťovně formulář E104, kde bude uvedeno, že pojištění bylo v zahraničí hrazeno.
•  Pokud budete pracovat v příhraničí a minimálně jednou týdně se vracet zpátky do ČR, tak před odjezdem zažádejte českou zdravotní pojišťovnu o vystavení formuláře E106. Ze statusu „pendlera“ přeshraničního pracovníka budete mít právo na stejnou zdravotní péči jak v ČR, tak i ve státě, kde pracujete.

Zdroj: Úřad práce

Tomáš Lánský