Správa Krkonošského národního parku pro ně totiž připravila netradiční terénní ekologický výukový program Za Naturou na túru. Uskutečňuje se v chráněném území Slunečná stráň u Svobody nad Úpou. Od dubna do konce roku se ho školy mohou účastnit zcela zdarma.

Děti se učí hledat, co se děje v přírodě

„V našich terénních programech se snažíme využívat netradiční způsoby výuky, které rozšiřují nejen znalosti dětí, ale zlepšují i jejich schopnost pracovat ve skupině, řešit problémy a hledat odpovědi na to, co se děje v přírodě. Zároveň musí děti ale i bavit,“ říká lektor Michal Skalka ze Správy KRNAP.

Během výukového programu pod názvem Tvary a barvy Sluneční stráně se žáci vydají zkoumat Krakonošovo území. „Na horských loukách se naučí poznávat nejen běžné rostliny, ale také vzácné orchideje. O takovéto louky je potřeba řádně pečovat, a proto je součástí programu i jejich kosení, které si žáci budou moci vyzkoušet. Výukový program trvá tři až čtyři hodiny, během nichž se projde trasa dlouhá 3 kilometry,“ upřesňuje náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar. Téma je podle něj vhodné pro žáky středních škol a druhého stupně základních škol. Žáky vždy provází zkušený lektor.

„Programy jsme odzkoušeli již na podzim a děti nejvíce zaujalo stavění kamenných mužiků z fylitu, horniny typické pro Slunečnou stráň,“ ohodnotil zkušenosti s výukou Michal Skalka.

Výukové programy jsou součástí celorepublikového projektu Za Naturou na túru, který ukazuje, jak o přírodě učit nápaditě a efektivně. Ideou projektu a jeho 25 terénních ekologických výukových programů je přenést část výuky do přírody, kde mohou žáci vidět v souvislostech to, co se za zavřenými dveřmi třídy obtížně vysvětluje.

„Při přípravě programů se kromě rozmanitých témat objevuje vždy jedno společné. Tím je vysvětlení, co se vlastně chrání soustavou Natura 2000 a proč to chránit chceme. Tomu veřejnost často nerozumí a to bychom chtěli změnit,“ komentovala účel projektu Erika Smrtová ze sdružení Apus, které celý projekt vede a zastřešuje.

Programy zaštiťuje sdružení Apus

Přehled výukových programů včetně on-line objednávky naleznou školy na webu www.zanaturou.cz. Apus je občanské sdružení, které se činností zaměřuje na environmentální výchovu a vzdělávání. Dlouhodobě rozvíjí aktivity v regionálním značení výrobků. Apus vznikl v roce 1996 a do poloviny roku 2008 působil pod názvem Regionální environmentální centrum Česká republika, o.s. (REC ČR). V roce 2008 se organizace osamostatnila a jako svůj nový název zvolila Apus.