VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rudou armádu vítaly jen hloučky. Trutnovští Němci měli strach

Trutnov - Jaký byl vlastně konec největšího a nejkrvavějšího vojenského konfliktu? Trutnov se na konci války vyhnul smutnému osudu Úpice či Náchoda, kde ještě příslušníci SS stále zabíjeli.

8.5.2017
SDÍLEJ:

Konec 2. světové války v Trutnově.Foto: archiv Muzea Podkrkonoší

Při pietním aktu k 72. výročí ukončení druhé světové války to připomněl trutnovský starosta Ivan Adamec. Podle něj ani ujištění zdejších nacistických pohlavárů o nedobytnosti místní obrany ze 7. května nepomohla. S blížící se frontou totiž německá vojska prchla. „Nacisté přísahali, že zůstanou s německým lidem do posledního okamžiku. Opak byl ale pravdou," řekl starosta při projevu na městském hřbitově.

Hned druhý den utekli z Trutnova přední nacisté, a také místní posádka wehrmachtu, když se dozvěděla, že se od Slezska nezadržitelně blíží Rudá armáda. Trutnovem ustupovaly i další demoralizovaní Němci. Prakticky tak nedošlo ke zbytečnému krveprolití. „Štěstím bylo, že v Trutnově v tu dobu již nebyla přítomna posádka příslušníků SS, kteří fanaticky bojovali až do posledních okamžiků druhé světové války," pronesl Adamec.

Navíc většina německých obyvatel Trutnova už měla války plné zuby. Nechtělo se jim bojovat. Příjezd Rudé armády nezbrzdily překážky ani zátarasy. 9. května 1945 po poledni Němci předali vedení města československým důstojníkům z Jilemnicka. V té době už ve městě existoval revoluční národní výbor sestavený místní českou menšinou a německými antifašisty.

Konec 2. světové války v Trutnově.

Stále ale ještě Trutnovem projížděly kolony ustupujících německých vojáků. „Odpoledne 9. května dorazila do města zpráva, že se před Trutnovem objevily první motorizované jednotky Rudé armády. Představitelé národního výboru s československými vojenskými důstojníky se jim vydali vstříc a k památnému setkání došlo v Poříčí u Trutnova před objektem koncentračního tábora, který stával v místech pozdějšího závodu podniku Kara," uvedl starosta.

Na náměstí dorazili sovětští vojáci okolo páté odpoledne. Sovětskou armádu vítaly jen hloučky obyvatel. „Většina trutnovských občanů německé národnosti totiž hleděla do budoucnosti se strachem. Konec války naopak s radostí přivítali vězňové a váleční zajatci mnoha táborů různých typů zřízených během války v Trutnově a okolí," prohlásil Ivan Adamec.

Autor: Pavel Cajthaml

8.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Cyklomaraton pofičí Krkonošemi

Josef Petřík mladší

Petřík: Pro hráče chce ligu, sám by rád vyzval kamaráda Skácela

FOTO: Veteránem za Krtečkem do Jizerských hor

Albrechtice v Jizerských horách - V sobotu 22. července proběhl již 4. ročník závodů veteránů s názvem Za Krtečkem do Jizerských hor.

Vokatá s Kaiserem na přehradě připomněli Magorovy texty

Bílá Třemešná - Další z koncertů nedaleko přehrady Les Království nabídl v pátek především živelnost obou interpretů, Oldřicha Kaisera a Dáši Vokaté neboli dvojice OlDáš.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Wihanovo kvarteto potěšilo posluchače na Kuksu

Kuks - Třetím koncertem v sobotu pokračoval festival Hudební léto Kuks. V prostorách kostela Nejsvětější Trojice se představilo špičkové kvarteto v českém i evropském kontextu. Před zaplněným kostelem hráli Leoš Čepický – první housle, Jan Schulmeister – druhé housle, Jakub Čepický – viola a Matěj Štěpánek – violoncello.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení