VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola nabízí kvalitní vzdělávání s netradičními metodami práce

Dvůr Králové - Pojetí jejich vzdělávání si vyžaduje netradiční formy a metody práce, organizaci vyučovacího procesu a v neposlední řadě i uspořádání prostoru ve třídách.

26.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Uplatňování nových metod a forem výuky vedou k rozvoji celé osobnosti dítěte a podporují integraci do běžné společnosti. „Vrátíme se každý ke svému programu“. Tato věta denně zaznívá žákům autistické třídy.

Připravené programy na vyučování, vhodně vytvořená pracovní místa a strukturované úkoly tvoří ucelený systém metody strukturovaného vyučování, určené i dětem s poruchou autistického spektra. Takto vytvořené prostředí třídy přispívá ke klidnému a bezproblémovému plnění školních povinností.
Například netradičně začíná školní den ve všech třídách základní školy speciální.

Děti mají připraven režim dne - piktogramy předmětů a činností podle rozvrhu. Následně se všichni sejdou u kalendáře, kde určí roční období, měsíc, den, datum a aktuální počasí tak, aby každý den začínal příjemně. Opakují si společně básničku, zazpívají si, popř. zatančí. Někdy cvičí „POZDRAV SLUNCI“ nebo v řečové chvilce procvičí svá mluvidla.

Metoda, která umožňuje komunikovat dětem s výraznými obtížemi v mluvené řeči, u kterých se nedaří rozvíjet jejich řeč běžnými logopedickými postupy se nazývá výměnný obrázkový komunikační systém (VOKS). Svá přání se učí vyjadřovat prostřednictvím obrázků. K tomu jim slouží tzv. komunikační knihy, kam si postupně doplňují osvojené pojmy . Výrazným přínosem knihy jsou větné proužky, sloužící ke komunikaci s nejbližším okolím.

Další používanou metodou je metoda globálního čtení. Dítě vnímá slovo jako celek: zpočátku ve spojení s obrázkem. Později slovo k obrázku přikládá. V průběhu učení čte slovo již bez podpory obrázku a učí se vyčleňovat slabiky, písmena. Postup je opačný než tradiční metoda analyticko-syntetická. Děti rády čtou ze své vlastní „globální čítanky“, kde přibývají nová slova z okruhů blízkých jejich životu. Později se daří číst i věty a sestavené texty.

Hipoterapie a canisterapie jsou mezi dětmi velmi oblíbené metody léčby pomocí zvířat. Naše škola druhým rokem spolupracuje s paní Helenou Fixovou. V kontaktu se zvířetem se děti zbavují zábran, obav a strachu. Odráží se to i v jejich řečovém projevu – snaží se dobře artikulovat, aby pejsek rozuměl povelům. Lekce jsou vždy velmi pestré, zaměřují se na rozvíjení jemné i hrubé motoriky. Mohou připnout obojek a vodítko, což není pro děti jednoduchý úkon. Mohou vést pejska a překonat překážku a to vyžaduje dobrou koordinaci pohybů a obratnost. Pozitivní prožitky ve společnosti s láskyplným zvířetem zvyšují psychickou pohodu dětí i jejich vlastní seberealizaci a sebehodnocení.

Každá třída má také relaxační koutek. Zde si děti mohou krátce odpočinout i v průběhu vyučování. Častější střídání pracovní koncentrace s relaxací napomáhá k lepším výkonům v učení.

Relaxační místnost umožňuje žákům prožitek a odpočinek. Je vybavena rehabilitačními balóny, kuličkovým bazénem, pískovničkou a řadou kompenzačních rehabilitačních pomůcek. Dalším vybavením místnosti je polohovací lůžko pro rehabilitační cvičení. Vhodná relaxační hudba pomáhá překonat handicap a umocňuje prožitek z pohybu. Kuličkový bazén láká k relaxaci a je dominantou relaxační místnosti.

ZŠ a PŠ Dvůr Králové nad Labem

26.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Vaníček

Rukavice nechal doma a sesadil lídra tabulky

Cisterna zablokovala silnici mezi Kocbeří a Dvorem Králové.
4

Cisterna s naftou zcela zablokovala silnici

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Vrchlabí B stále bez ztráty bodu, druhá Vítězná uspěla v derby

Trutnovsko - Drtivým výsledkem 7:2 skončil nedělní šlágr okresního přeboru, ve kterém fotbalisté vrchlabské rezervy přehráli soupeře ze Rtyně 7:2.

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Herec Jašków propadl z chemie na trutnovském gymplu. Na Děvín jezdí pořád

Pec pod Sněžkou - Herec Robert Jašków si sobotní týmovou soutěž ve vaření gulášů viditelně užíval. Aby ne, byl doma. V Peci pod Sněžkou vyrůstal. „Žil jsem v Peci 23 let, až pak jsem šel za prací do Prahy,“ prozradil. Narodil se v Trutnově, kde také chodil na gymnázium. „Pět let. Propadl jsem totiž ve třeťáku z chemie,“ prásknul na sebe.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení